REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc
Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Transfer oszczędności PPK

Uczestnik PPK posiadający więcej niż jeden rachunek PPK może dokonywać transferu swoich oszczędności między tymi rachunkami, składając odpowiednie dyspozycje instytucji finansowej. Może to zrobić także za pośrednictwem pracodawcy, ale tylko w dwóch - opisanych w ustawie o PPK - sytuacjach.

Autopromocja

Pracodawca pomaga uczestnikowi PPK w transferze środków z jednego rachunku PPK na drugi w sytuacji, gdy zmieni instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie. Drugi przypadek, w którym pracodawca angażuje się w transfer środków uczestnika PPK zachodzi wówczas, gdy nowo zatrudniony pracownik składa mu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK.

Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę

O zakończeniu współpracy z instytucją finansową pracodawca może zdecydować w każdej chwili. Jednak, aby tego dokonać, czyli wypowiedzieć dotychczasowej instytucji finansowej umowę o zarządzanie PPK musi najpierw zawrzeć taką umowę z inną instytucją finansową (art. 12 ust. 1 ustawy o PPK). Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji. Kolejnym krokiem będzie zawarcie nowej umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych oszczędzających w PPK. W nowej instytucji finansowej dla każdej z tych osób zostanie utworzony nowy rachunek PPK, na który mogą zostać przeniesione ich dotychczasowe oszczędności zgromadzone w PPK. Oczywiście jeśli wyrażą na to zgodę.

Informacja od pracodawcy

możliwości przelania (przetransferowania) dotychczasowych oszczędności z jednego rachunku PPK na drugi rachunek PPK uczestnika powinien poinformować jego pracodawca. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Po jej otrzymaniu uczestnik PPK musi podjąć decyzję, czy chce, aby do takiego transferu doszło. Jeśli nie - ma 7 dni na jego zablokowanie. W tym celu powinien zawiadomić pisemnie pracodawcę, że nie wyraża zgody na transfer środków. Wówczas jego oszczędności zgromadzone na rachunku prowadzonym przez dotychczasową instytucję finansową pozostaną na tym rachunku do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli natomiast nie zrobi nic, będzie to oznaczało, że godzi się na transfer swoich oszczędności. W takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany do złożenia w jego imieniu wniosku o ten transfer. Pracodawca składa go za pośrednictwem podmiotu zarządzającego nową instytucją finansową, z którą zawarł na rzecz tej osoby umowę o prowadzenie PPK. W efekcie wszystkie środki zgromadzone na rachunku uczestnika PPK w dotychczasowej instytucji finansowej powinny zostać przelane na jego nowy rachunek PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana miejsca zatrudnienia

PPK zatrudniający się w nowy miejscu pracy powinien pamiętać, aby - w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy jego zatrudnienia (90 dni) - złożyć pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Takie oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto te umowy. Dzięki temu pracodawca będzie mógł podjąć działania, aby dotychczasowe oszczędności pracownika zgromadzone w PPK zasiliły jego nowy rachunek utworzony w instytucji finansowej, która prowadzi PPK w jego firmie.

Wniosek o transfer

Po otrzymaniu oświadczenia pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK (czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK), niezwłocznie po zawarciu - w imieniu i na rzecz tego pracownika - umowy o prowadzenie PPK, pracodawca powinien poinformować go, że ma obowiązek złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK. To czy faktycznie tak zrobi, zależy od pracownika, który może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Jeśli podejmie taką decyzję, na poinformowanie pracodawcy o braku zgody na transfer, ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W takiej sytuacji środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli natomiast nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Lepiej, aby środki podążały za pracownikiem

Jak widać, w obu opisanych wyżej sytuacjach decyzja o tym, czy dotychczasowe oszczędności zostawić w starej instytucji finansowej, czy przekazać je na rachunek PPK w nowej instytucji, należy do uczestnika. Jednak pozostawienie ich w instytucji dotychczasowej może prowadzić do sytuacji, w której jego oszczędności będą gromadzone w ramach różnych PPK, których z biegiem czasu może być kilka lub nawet kilkanaście (zależy to m.in. od mobilności pracownika), a to może już utrudniać zarządzanie tymi środkami. Dlatego wydaje się, że najkorzystniej byłoby, aby, gromadzone przez uczestnika PPK w czasie jego aktywności zawodowej oszczędności podążały za nim. Co istotne, w tym celu pracownik nie musi podejmować żadnych skomplikowanych działań. Wystarczy, że pozwoli działać pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rumsztyka
    2021-06-16 18:36:40
    To na pewno bardzo wygodne dla pracownika. Ważne żeby więcej osób się ogólnie zmobilizowało do takiego oszczędzania. To na pewno w przyszłości się sprawdzi.
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA