REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc
Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc
Shutterstock

REKLAMA

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Transfer oszczędności PPK

Uczestnik PPK posiadający więcej niż jeden rachunek PPK może dokonywać transferu swoich oszczędności między tymi rachunkami, składając odpowiednie dyspozycje instytucji finansowej. Może to zrobić także za pośrednictwem pracodawcy, ale tylko w dwóch - opisanych w ustawie o PPK - sytuacjach.

Pracodawca pomaga uczestnikowi PPK w transferze środków z jednego rachunku PPK na drugi w sytuacji, gdy zmieni instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie. Drugi przypadek, w którym pracodawca angażuje się w transfer środków uczestnika PPK zachodzi wówczas, gdy nowo zatrudniony pracownik składa mu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK.

Zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę

O zakończeniu współpracy z instytucją finansową pracodawca może zdecydować w każdej chwili. Jednak, aby tego dokonać, czyli wypowiedzieć dotychczasowej instytucji finansowej umowę o zarządzanie PPK musi najpierw zawrzeć taką umowę z inną instytucją finansową (art. 12 ust. 1 ustawy o PPK). Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji. Kolejnym krokiem będzie zawarcie nowej umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych oszczędzających w PPK. W nowej instytucji finansowej dla każdej z tych osób zostanie utworzony nowy rachunek PPK, na który mogą zostać przeniesione ich dotychczasowe oszczędności zgromadzone w PPK. Oczywiście jeśli wyrażą na to zgodę.

Informacja od pracodawcy

możliwości przelania (przetransferowania) dotychczasowych oszczędności z jednego rachunku PPK na drugi rachunek PPK uczestnika powinien poinformować jego pracodawca. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Po jej otrzymaniu uczestnik PPK musi podjąć decyzję, czy chce, aby do takiego transferu doszło. Jeśli nie - ma 7 dni na jego zablokowanie. W tym celu powinien zawiadomić pisemnie pracodawcę, że nie wyraża zgody na transfer środków. Wówczas jego oszczędności zgromadzone na rachunku prowadzonym przez dotychczasową instytucję finansową pozostaną na tym rachunku do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli natomiast nie zrobi nic, będzie to oznaczało, że godzi się na transfer swoich oszczędności. W takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany do złożenia w jego imieniu wniosku o ten transfer. Pracodawca składa go za pośrednictwem podmiotu zarządzającego nową instytucją finansową, z którą zawarł na rzecz tej osoby umowę o prowadzenie PPK. W efekcie wszystkie środki zgromadzone na rachunku uczestnika PPK w dotychczasowej instytucji finansowej powinny zostać przelane na jego nowy rachunek PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana miejsca zatrudnienia

PPK zatrudniający się w nowy miejscu pracy powinien pamiętać, aby - w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy jego zatrudnienia (90 dni) - złożyć pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Takie oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto te umowy. Dzięki temu pracodawca będzie mógł podjąć działania, aby dotychczasowe oszczędności pracownika zgromadzone w PPK zasiliły jego nowy rachunek utworzony w instytucji finansowej, która prowadzi PPK w jego firmie.

Wniosek o transfer

Po otrzymaniu oświadczenia pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK (czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK), niezwłocznie po zawarciu - w imieniu i na rzecz tego pracownika - umowy o prowadzenie PPK, pracodawca powinien poinformować go, że ma obowiązek złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK. To czy faktycznie tak zrobi, zależy od pracownika, który może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Jeśli podejmie taką decyzję, na poinformowanie pracodawcy o braku zgody na transfer, ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W takiej sytuacji środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli natomiast nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Lepiej, aby środki podążały za pracownikiem

Jak widać, w obu opisanych wyżej sytuacjach decyzja o tym, czy dotychczasowe oszczędności zostawić w starej instytucji finansowej, czy przekazać je na rachunek PPK w nowej instytucji, należy do uczestnika. Jednak pozostawienie ich w instytucji dotychczasowej może prowadzić do sytuacji, w której jego oszczędności będą gromadzone w ramach różnych PPK, których z biegiem czasu może być kilka lub nawet kilkanaście (zależy to m.in. od mobilności pracownika), a to może już utrudniać zarządzanie tymi środkami. Dlatego wydaje się, że najkorzystniej byłoby, aby, gromadzone przez uczestnika PPK w czasie jego aktywności zawodowej oszczędności podążały za nim. Co istotne, w tym celu pracownik nie musi podejmować żadnych skomplikowanych działań. Wystarczy, że pozwoli działać pracodawcy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rumsztyka
    2021-06-16 18:36:40
    To na pewno bardzo wygodne dla pracownika. Ważne żeby więcej osób się ogólnie zmobilizowało do takiego oszczędzania. To na pewno w przyszłości się sprawdzi.
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy

Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy? Niestety tak! Jednak Sąd Najwyższy stanął po stronie przedsiębiorcy nie ZUSu, który chciał wykorzystać omyłkę przedsiębiorcy i odebrał mu prawo do korzystania z ulgi na start. 

REKLAMA

Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 

Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

REKLAMA

Bezrobocie w UE

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

REKLAMA