REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności
Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności

Pracodawca mając wiedzę o szczepieniu, mógłby umieścić niezaszczepionego pracownika w odpowiednim miejscu, np. na pracy zdalnej lub samodzielnym stanowisku – mówi Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Autopromocja

Wiceminister rozmawiał z Grzegorzem Osieckim z DGP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rozmowa dotyczyła m.in. stworzenia przepisów, które uprawniałyby pracodawcę do kontrolowania, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19.

- To jest jedna z propozycji, jak dodatkowo zachęcić naszych rodaków do szczepień, a z drugiej strony dać pracodawcom poczucie bezpieczeństwa – powiedział Szwed. - To ważne, by pracodawcy mieli możliwość podejmowania decyzji, kiedy pracownicy boją się podjeść do pracy, bo nie wiedzą, czy wszyscy są zaszczepieni, czy nie. Danie pracodawcy takiej możliwości byłoby dobrym rozwiązaniem. Ułatwiłoby funkcjonowanie przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość wprowadzenia takich rozwiązań w życie. Dobrze też, że taka dyskusja trwa. Ona spowodowała, nie ma co ukrywać, pewne emocje po stronie tych, którzy nie są zwolennikami szczepień.

Dane o szczepieniu - wrażliwe dane medyczne

Wiceminister odniósł się do zarzutu przeciwników takich rozwiązań, którzy podnoszą, że dane o szczepieniu są wrażliwymi danymi medycznymi. - Jesteśmy na kongresie, gdzie każdy z nas przedstawia certyfikat, że mamy szczepienia. Myślę, że to najprostsza forma sprawdzenia, czy jesteśmy bezpieczni. To pozwala nam się poruszać i swobodnie rozmawiać. Myślę, że dla pracodawców takie rozwiązanie też byłoby dobre – stwierdził.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych pracowników?

Dodał, że wysyłanie na przymusowy urlop tych, którzy się nie zaszczepią, jest trudną kwestią ze względu na konieczność głębszych zmian w prawie pracy. - Wydaje mi się, że jak na początku zrobimy to na zasadzie dobrowolności, w sensie takim, że pracownik musi pokazać certyfikat, a pracodawca mając wiedzę o szczepieniu, mógłby umieścić pracownika w odpowiednim miejscu. Na przykład wysłać niezaszczepionego pracownika na pracę zdalną albo samodzielne stanowisko. Myślę, że to byłoby rozwiązanie dla przyjęcia dla obydwu stron: nie narzucamy czegoś, nie robimy sankcji – zapowiedział wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O takich pomysłach mówi się od tygodni, rządowego projektu nadal jednak nie ma. Szwed mówił jednak, że stosowny projekt opracowało Ministerstwo Zdrowia, a niezależnie od tego, swoje regulacje zaproponowała grupa posłów. Nie wiadomo jeszcze, która wersja zostanie ostatecznie przyjęta.

Likwidacja emerytur groszowych

Tematem rozmowy były też emerytury. - Musimy uregulować kwestię „groszowych emerytur” – powiedział Stanisław Szwed. - Średnia z tych „groszowych emerytur” to 700 zł. Powinniśmy jednak zrobić jakiś bezpiecznik na poziomie 5 czy 10 lat stażu, gdzie osoba taka nie będzie pobierała świadczenia emerytalnego. Dzisiaj mamy staż emerytalny 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna, który uprawnia do minimalnej emerytury. My mówimy o stażu, który uprawniałby do świadczenia emerytalnego w ogóle.

Co z osobami, które stażu nie osiągną? - Kapitał musiałoby być odpowiednio przeliczony i wypłacony takim osobom. Oczywiście, to jest problem, bo w tej grupie mogą być różne osoby: mogą to być osoby bardzo bogate, które np. pracowały za granicą i wróciły, ale też osoby, które nie odprowadzały składek, bo np. pracowały na czarno. Dobrym rozwiązaniem było to, co wprowadziliśmy w programie Mama 4+. Dla tych mam, które nie miały wypracowanego stażu emerytury minimalnej, wprowadziliśmy dopłacenie do wysokości minimalnej emerytury. Skorzysta z tego ponad 70 tys. osób.

Wiceminister zapowiedział, że konsultacje w sprawie „groszowych emerytur” zaczną się w tym tygodniu na zespole Rady Dialogu Społecznego.

Projekt dotyczący pracy zdalnej

Wiceminister mówił ponadto o projekcie dotyczącym pracy zdalnej. Według proponowanych rozwiązań, w czasie pandemii pracodawca będzie miał prawo wysłać pracowników na pracę zdalną, zaś w „normalnym” okresie będzie to ustalane ze związkami zawodowymi lub w regulaminie czasu pracy. Projekt reguluje też kwestie bezpieczeństwa pracy zdalnej i wyposażenia, jakie ma przekazać mu pracodawca.

Inne tematy

Wywiad dotyczy też: sytuacji na rynku pracy; nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która będzie miała przełożenie na zatrudnianie imigrantów zarobkowych; pomysłu ozusowieniania wszystkich umów zleceń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA