REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Subskrybuj nas na Youtube
Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności
Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid na zasadzie dobrowolności

Pracodawca mając wiedzę o szczepieniu, mógłby umieścić niezaszczepionego pracownika w odpowiednim miejscu, np. na pracy zdalnej lub samodzielnym stanowisku – mówi Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister rozmawiał z Grzegorzem Osieckim z DGP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rozmowa dotyczyła m.in. stworzenia przepisów, które uprawniałyby pracodawcę do kontrolowania, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19.

- To jest jedna z propozycji, jak dodatkowo zachęcić naszych rodaków do szczepień, a z drugiej strony dać pracodawcom poczucie bezpieczeństwa – powiedział Szwed. - To ważne, by pracodawcy mieli możliwość podejmowania decyzji, kiedy pracownicy boją się podjeść do pracy, bo nie wiedzą, czy wszyscy są zaszczepieni, czy nie. Danie pracodawcy takiej możliwości byłoby dobrym rozwiązaniem. Ułatwiłoby funkcjonowanie przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość wprowadzenia takich rozwiązań w życie. Dobrze też, że taka dyskusja trwa. Ona spowodowała, nie ma co ukrywać, pewne emocje po stronie tych, którzy nie są zwolennikami szczepień.

Dane o szczepieniu - wrażliwe dane medyczne

Wiceminister odniósł się do zarzutu przeciwników takich rozwiązań, którzy podnoszą, że dane o szczepieniu są wrażliwymi danymi medycznymi. - Jesteśmy na kongresie, gdzie każdy z nas przedstawia certyfikat, że mamy szczepienia. Myślę, że to najprostsza forma sprawdzenia, czy jesteśmy bezpieczni. To pozwala nam się poruszać i swobodnie rozmawiać. Myślę, że dla pracodawców takie rozwiązanie też byłoby dobre – stwierdził.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych pracowników?

REKLAMA

Dodał, że wysyłanie na przymusowy urlop tych, którzy się nie zaszczepią, jest trudną kwestią ze względu na konieczność głębszych zmian w prawie pracy. - Wydaje mi się, że jak na początku zrobimy to na zasadzie dobrowolności, w sensie takim, że pracownik musi pokazać certyfikat, a pracodawca mając wiedzę o szczepieniu, mógłby umieścić pracownika w odpowiednim miejscu. Na przykład wysłać niezaszczepionego pracownika na pracę zdalną albo samodzielne stanowisko. Myślę, że to byłoby rozwiązanie dla przyjęcia dla obydwu stron: nie narzucamy czegoś, nie robimy sankcji – zapowiedział wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O takich pomysłach mówi się od tygodni, rządowego projektu nadal jednak nie ma. Szwed mówił jednak, że stosowny projekt opracowało Ministerstwo Zdrowia, a niezależnie od tego, swoje regulacje zaproponowała grupa posłów. Nie wiadomo jeszcze, która wersja zostanie ostatecznie przyjęta.

Likwidacja emerytur groszowych

Tematem rozmowy były też emerytury. - Musimy uregulować kwestię „groszowych emerytur” – powiedział Stanisław Szwed. - Średnia z tych „groszowych emerytur” to 700 zł. Powinniśmy jednak zrobić jakiś bezpiecznik na poziomie 5 czy 10 lat stażu, gdzie osoba taka nie będzie pobierała świadczenia emerytalnego. Dzisiaj mamy staż emerytalny 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna, który uprawnia do minimalnej emerytury. My mówimy o stażu, który uprawniałby do świadczenia emerytalnego w ogóle.

Co z osobami, które stażu nie osiągną? - Kapitał musiałoby być odpowiednio przeliczony i wypłacony takim osobom. Oczywiście, to jest problem, bo w tej grupie mogą być różne osoby: mogą to być osoby bardzo bogate, które np. pracowały za granicą i wróciły, ale też osoby, które nie odprowadzały składek, bo np. pracowały na czarno. Dobrym rozwiązaniem było to, co wprowadziliśmy w programie Mama 4+. Dla tych mam, które nie miały wypracowanego stażu emerytury minimalnej, wprowadziliśmy dopłacenie do wysokości minimalnej emerytury. Skorzysta z tego ponad 70 tys. osób.

Wiceminister zapowiedział, że konsultacje w sprawie „groszowych emerytur” zaczną się w tym tygodniu na zespole Rady Dialogu Społecznego.

Projekt dotyczący pracy zdalnej

Wiceminister mówił ponadto o projekcie dotyczącym pracy zdalnej. Według proponowanych rozwiązań, w czasie pandemii pracodawca będzie miał prawo wysłać pracowników na pracę zdalną, zaś w „normalnym” okresie będzie to ustalane ze związkami zawodowymi lub w regulaminie czasu pracy. Projekt reguluje też kwestie bezpieczeństwa pracy zdalnej i wyposażenia, jakie ma przekazać mu pracodawca.

Inne tematy

Wywiad dotyczy też: sytuacji na rynku pracy; nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która będzie miała przełożenie na zatrudnianie imigrantów zarobkowych; pomysłu ozusowieniania wszystkich umów zleceń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA