REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta, PIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii powrotu do biur w ramach czerwcowego odmrażania

W ramach kolejnych etapów czerwcowego odmrażania gospodarki Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają pomóc firmom w bezpiecznym przywracaniu pracowników do biur. Procesowi towarzyszy wiele zmian związanych z reorganizacją przestrzeni pracowniczej i zasad pracy, których wdrożenie może powodować kłopoty.

Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP

Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe?

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

W 2020 r. PIP skontroluje outsourcing pracowniczy

Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała na 2020 r. kontrole firm oferujących outsourcing pracowniczy. Chodzi głównie o obchodzenie przepisów o pracy tymczasowej.

Jak ustalać wymiar czasu pracy w 2020 r.

W 2020 r. wymiar czasu pracy wyniesie 2024 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2020 r. - inaczej niż w 2019 r. - wystąpią święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Będzie to 15 sierpnia i 26 grudnia.

PIP: brak ewidencji czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcy dopuszczają się wielu naruszeń przepisów prawa pracy - ocenia PIP. Nieprawidłowości dotyczą m.in. czasu pracy i kwestii związanych z wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2020 r.

W 2020 r. dwa święta przypadają na sobotę, tj. 15 sierpnia i 26 grudnia. Za te dni pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi inne dwa dni wolne od pracy.

Rejestracja czasu pracy - kto jest zobowiązany do jej prowadzenia?

W obecnych czasach często można usłyszeć zdanie: “Czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale też w zawodowym. Pracodawca chcąc wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy każda godzina pracy pracownika np. spędzona na rozmowach przy kawie czy też przeglądaniu internetu to zmarnowany czas i wyobrażenie ogromnych strat finansowych. Czy da się skutecznie egzekwować wydajny czas pracy albo całkowicie uniknąć sytuacji, w których pracownik marnuje cenny czas? Czy jest w ogóle możliwe kontrolowanie pracownika w czasie jego godzin pracy? Sprawdź, czym jest rejestracja czasu pracy.

Dni wolne od pracy w 2020 r.

W 2020 roku łącznie jest 113 dni wolnych od pracy, z czego 11 to dni ustawowo wolne. Dwa święta przypadają na sobotę. Kiedy? Sprawdź kalendarz świąt i innych dni wolnych od pracy w 2020 r.

Praca wakacyjna - poradnik dla młodocianych

Jakie prawa ma pracownik młodociany? Jak długo można pracować na wakacjach? Gdzie szukać pomocy w razie nieprawidłowości? Zapoznaj się z poradnikiem.

PIP: skargi pracowników w związku z pracą w upale

Od początku czerwca ponad 150 skarg w sprawie pracy w upale - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Skargi dotyczyły głównie wysokiej temperatury i braku zimnych napojów w miejscu pracy.

Skrócenie czasu pracy w czasie upałów - apel PIP

Główny inspektor pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów i przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Kontrole PIP w oświacie w 2019 r.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała na 2019 r. kontrole przedszkoli, szkół podstawowych. Inspektorzy sprawdzą m.in. umowy zawierane z nauczycielami, wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Jakie ograniczenia pracy w handlu w niedziele i święta obowiązują w 2019 r.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. handel jest dozwolony w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. W Wigilię i Wielką Sobotę handel jest dopuszczalny tylko do godziny 14.00. Osoby, które złamią zakaz handlu w niedziele i święta, podlegają karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Apel PIP ws. szczepień pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy zaapelowała do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących.

Łamanie praw pracowniczych - gdzie zgłosić

Podstawowym organem, który został powołany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy. Co grozi pracodawcy za łamanie praw pracowniczych?

Jak zaplanować urlop w 2019 roku - długie weekendy

Pracownicy będą mieli nawet 140 dni wolnych w 2019 roku. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Niedziele handlowe 2019 - kalendarz

Od 1 stycznia 2019 r. zakupy można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2019 r. w praktyce

Na koniec roku 2018 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2019 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2019 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Zmiany w ustawie o PIP

Pracownicy wykonujący czynności kontrolne, a także pracownicy nadzorujący takie czynności będą mieli obowiązek składania pisemnego oświadczenia o zatrudnieniu członków ich rodzin w kontrolowanych firmach. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Propozycja zmian w ustawie o zakazie handlu doprecyzowuje m.in. jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu. W nowelizacji zaproponowano także wskazanie katalogu osób, które mogłyby pomagać właścicielowi sklepu przy jego prowadzeniu.

Poprawki do nowelizacji ustawy o PIP - opinia Senatu

Senat negatywnie zaopiniował poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek składania przez kontrolerów PIP pisemnych oświadczeń o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osobę najbliższą działalności gospodarczej, której przedmiot pokrywa się z przedmiotem kontroli prowadzonej przez tego pracownika.

Niedziele wolne od handlu 2018 - 7 miesięcy funkcjonowania

Niedziele wolne od handlu weszły w życie w marcu 2018 r. Upłynęło już 7 miesięcy funkcjonowania zmiany. Jak ocenia ją NSZZ Solidarność pod kątem społecznym, gospodarczym, prawnym i psychologicznym? Jakie zmiany czekają nas w tym przedmiocie w 2019 roku?

Zatrudnienie cudzoziemca 2018/2019 - obowiązki i kary

Zatrudnienie cudzoziemca to obecnie w Polsce bardzo popularna metoda na uzupełnienie braków kadrowych (zezwolenie na pracę, oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy). Pracodawca musi pamiętać, że zatrudnienie pracownika spoza granic naszego kraju wiąże się z szeregiem obowiązków. Niedopełnienie ich może skutkować karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 2019

Za święto wypadające w sobotę pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. W 2019 roku żadne ze świąt nie przypada na sobotę. Sprawdź, które dni są dla pracownika ustawowo wolne w 2019 roku.

Niedziela handlowa i wolna od handlu 2019

W 2019 r. sklepy będą otwarte w niedziele tylko raz w miesiącu. Która niedziela w danym miesiącu będzie handlowa? Czy nadal przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą będzie można zrobić zakupy? Zakaz handlu w niedziele od stycznia zostanie rozszerzony.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej ułatwią kontrolę PIP

Zmiany w zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej, które zostały uchwalone przez Sejm podczas 69. posiedzenia izby, ułatwią pracę pracodawcy, ale i kontrolę PIP. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wszelkie dowody na przestrzeganie przepisów powinny być dostępne od ręki.

Dni wolne od pracy w 2019 roku

W 2019 roku pracownicy mają 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. Sprawdź listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku.

Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Kiedy będą niedziele handlowe w październiku 2018 r.? Przypadają na 7 i 28 października czyli pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W listopadzie 2018 r. sklepy będą otwarte podobnie - 4 i 25 listopada. Natomiast sytuacja diametralnie zmienia się w grudniu. W tym miesiącu sklepy będą zamknięte tylko w jedną niedzielę, a mianowicie 9 grudnia. Jest to związane ze Świętami Bożego Narodzenia, przed którymi ustawa przewiduje 2 niedziele handlowe.

Jak polski pracodawca oszukuje pracownika z Ukrainy?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy często odbywa się poza granicami polskiego prawa. Cudzoziemcy pracują na czarno, nie otrzymują wynagrodzeń za wykonaną już pracę, są straszeni deportacją. Pracodawcy zapewniają o legalnym zatrudnieniu, po czym wykorzystują Ukraińców i zostawiają bez wypłaty pensji. Jednak nie zawsze cała wina leży po stronie zatrudniającego.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

PIP: ponad 300 skarg w związku z upałami

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała ponad 300 skarg od pracowników w związku z upałami. Głównym zastrzeżeniem był brak zimnych napojów i wysoka temperatura w miejscu pracy.

PIP apeluje o skrócenie czasu pracy podczas upałów

Z uwagi na panujące wysokie temperatury, Główny Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o skrócenie czasu pracy swoim pracownikom.

Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia

Co do zasady, sobota jest dniem wolnym od pracy. Przepisy dopuszczają jednak polecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę. Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny, a kiedy dodatek do wynagrodzenia?

Kontrole PIP w sprawie zaległych urlopów

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła liczne kontrole, dzięki którym wyegzekwowała zaległy urlop wypoczynkowy dla pracowników. Zdaniem eksperta, potrzebna jest zmiana w przepisach prawa pracy w zakresie wykorzystywania urlopów wypoczynkowych.

Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym, rolnicy zatrudniający do pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, ziół powinni zawierać nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowę o pomocy przy zbiorach.

Jak od 1 marca 2018 r. rozliczać i wynagradzać pracę w niedziele - w praktyce

Od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy wymuszą na podmiotach, do których mają zastosowanie, zmianę organizacji pracy pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego.

PIP zapowiedział kontrole w sklepach w dniu 11 marca 2018 r.

Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Państwowa Inspekcja Pracy w tym dniu przeprowadzi kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ograniczających handel w niedziele. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy złośliwym i uporczywym łamaniu przepisów ustawy grozić ma kara ograniczenia wolności.

Jak stosować nowe przepisy o zakazie handlu w niedziele - interpretacja PIP i MRPiPS

Od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy wydała wspólną interpretację zawierającą odpowiedzi na wiele wątpliwości związanych ze stosowaniem nowych przepisów.

Handel w niedziele w 2018 r. - wykaz niedziel handlowych

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą po dwie niedziele handlowe. Pierwsza niedziela bez handlu przypada na 11 marca. Przedstawiamy wykaz niedziel wolnych od handlu w 2018 r.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy

Za święto wypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Co w przypadku, gdy pracownik w wyznaczonym dniu wolnym korzysta z urlopu wypoczynkowego?

Zakaz handlu w niedziele i święta 2018 – pracownicy, wyjątki, kalendarz

W 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedziele. Pracownicy będą mieli również skrócony czas pracy do godziny 14. w dniu 24 grudnia 2018 r. z prawem do zachowania wynagrodzenia. Sprawdź w które dni będą zamknięte sklepy. Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od stosowania ustawy.

Problem z ewidencjonowaniem godzin wykonania zlecenia

W 2017 r. firmy miały duży problem ze sposobem potwierdzania liczby godzin wykonywania zleceń lub świadczenia usług, ich ewidencji - wynika z danych PIP. Przepisy nie określają, w jaki sposób należy to robić.

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r.

Od 1 marca 2018 r. zrobisz zakupy w supermarkecie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dotychczas kwestie wykonywania pracy w niedzielę i święta w placówkach handlowych określał kodeks pracy. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami praca w święta w placówkach handlowych była niedozwolona, jeśli zaś chodzi o pracę w niedzielę była ona dozwolona ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 r. - Sejm uchwalił ustawę

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele. Sejm uchwalił ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2018 r. w praktyce

Roczny wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Jest to o 8 godzin więcej niż w roku 2017. Ustalenie wymiaru czasu pracy jest konieczne aby można było zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Sprawdź, jak ustalić wymiar czasu pracy w praktyce w 2018 roku.

REKLAMA