Kategorie

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia
Za święto wypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Co w przypadku, gdy pracownik w wyznaczonym dniu wolnym korzysta z urlopu wypoczynkowego?

Dzień wolny za święto Trzech Króli, przypadające w sobotę 6 stycznia 2018 r., został wyznaczony na piątek 5 stycznia. Jeden z pracowników będzie w tym czasie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy przysługuje mu dodatkowy dzień wolny – pyta Czytelnik z Suwałk.

Reklama

Urlop wypoczynkowy udzielany jest tylko na dni pracy. Nie można go zatem udzielić na dzień wyznaczony przez pracodawcę jako wolny za święto Trzech Króli (6 stycznia). Jeżeli jednak ten dzień objęty jest okresem korzystania przez pracownika z urlopu, to oznacza, że w tym dniu nie ma on zaplanowanej pracy i dzień ten będzie traktowany podobnie jak np. wolna sobota czy niedziela.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dotyczy to również sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy, jeśli jest to dzień inny niż niedziela. Święto przypadające w sobotę, 6 stycznia 2018 r., obniża o 8 godzin liczbę godzin do przepracowania i obniża liczbę dni pracy w okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Mimo że przepisy nie wymagają wprost "oddawania" dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy (np. w przypadku wskazanym w pytaniu święto wypada w sobotę), to z art. 130 § 2 k.p. wynika, że jest to konieczne, skoro każdy z tych dni obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W większości sytuacji - zawsze przy stosowaniu podstawowego systemu czasu pracy - jest to równoważne jednemu dniu roboczemu. Przy pracy przez 5 dni w tygodniu wyznaczenie wolnego dnia jest konieczne ze względu na obowiązek zapewnienia minimalnej liczby dni wolnych od pracy. Pracownik w okresie rozliczeniowym powinien mieć bowiem łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Ustalenie dnia wolnego za święto w dniu wolnym od pracy musi odbywać się w ramach tego samego okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym występuje to święto.

Dopuszczalne jest zindywidualizowanie kwestii "odbioru" dnia wolnego. Pracodawca może zatem wyznaczyć jeden dzień wolny dla wszystkich, ale także ustalić różne dni wolne, dla różnych pracowników.

Reklama

W przypadku wyznaczenia dnia wolnego przez pracodawcę nie ma już konieczności ponownego jego zapewniania osobom, które w tym okresie są nieobecne w pracy (np. ze względu na chorobę czy korzystanie w tym okresie z urlopu wypoczynkowego). Należy jednak pamiętać, że urlopu udziela się wyłącznie na dni pracy (art. 1542 § 1 k.p.). W sytuacji gdy termin odbioru dnia wolnego został już wyznaczony przez pracodawcę, na ten dzień nie można udzielić urlopu i tym samym godzinowy wymiar urlopu nie ulega obniżeniu o liczbę godzin, jakie pracownik miałby do przepracowania tego dnia. Nie ma przy tym znaczenia to, czy termin urlopu został już wcześniej ustalony, czy nie. W momencie gdy dany dzień jest dniem wolnym, nie jest udzielany na niego urlop. Samo ustalenie urlopu (plan urlopów wypoczynkowych lub zaakceptowany wniosek) nie ogranicza bowiem pracodawcy w planowaniu pracy pracowników.

Pracownik wnioskował w grudniu 2017 r. o urlop na 5 stycznia 2018 r. i otrzymał zgodę pracodawcy. Pracodawca 2 stycznia 2018 r. wyznaczył 5 stycznia 2018 r. dniem wolnym za święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia. Mimo podpisanego wniosku urlopowego pracownikowi w dniu 5 stycznia 2018 r. przysługuje dzień wolny za święto. Tak samo byłoby, gdyby pracownik miał zaplanowany urlop na 5 stycznia 2018 r. w planie urlopów, a pracodawca ustaliłby grafik, w którym 5 stycznia 2018 r. byłby dniem wolnym.

Podstawa prawna:

● art. 130 § 2, art. 1542 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • przemek
    2021-05-09 20:47:53
    a jesli pracownik przebywa na urlopie ojcowskim -14 dniowym w ciagu ktorego wypada swieto w sobote czy w takim przypadku należy sie dzień wolny?
    0
QR Code
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

Emerytura bez podatku – tabela

Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?