REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za święto wypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Co w przypadku, gdy pracownik w wyznaczonym dniu wolnym korzysta z urlopu wypoczynkowego?

Dzień wolny za święto Trzech Króli, przypadające w sobotę 6 stycznia 2018 r., został wyznaczony na piątek 5 stycznia. Jeden z pracowników będzie w tym czasie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy przysługuje mu dodatkowy dzień wolny – pyta Czytelnik z Suwałk.

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy udzielany jest tylko na dni pracy. Nie można go zatem udzielić na dzień wyznaczony przez pracodawcę jako wolny za święto Trzech Króli (6 stycznia). Jeżeli jednak ten dzień objęty jest okresem korzystania przez pracownika z urlopu, to oznacza, że w tym dniu nie ma on zaplanowanej pracy i dzień ten będzie traktowany podobnie jak np. wolna sobota czy niedziela.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dotyczy to również sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy, jeśli jest to dzień inny niż niedziela. Święto przypadające w sobotę, 6 stycznia 2018 r., obniża o 8 godzin liczbę godzin do przepracowania i obniża liczbę dni pracy w okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Mimo że przepisy nie wymagają wprost "oddawania" dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy (np. w przypadku wskazanym w pytaniu święto wypada w sobotę), to z art. 130 § 2 k.p. wynika, że jest to konieczne, skoro każdy z tych dni obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W większości sytuacji - zawsze przy stosowaniu podstawowego systemu czasu pracy - jest to równoważne jednemu dniu roboczemu. Przy pracy przez 5 dni w tygodniu wyznaczenie wolnego dnia jest konieczne ze względu na obowiązek zapewnienia minimalnej liczby dni wolnych od pracy. Pracownik w okresie rozliczeniowym powinien mieć bowiem łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie dnia wolnego za święto w dniu wolnym od pracy musi odbywać się w ramach tego samego okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym występuje to święto.

Dopuszczalne jest zindywidualizowanie kwestii "odbioru" dnia wolnego. Pracodawca może zatem wyznaczyć jeden dzień wolny dla wszystkich, ale także ustalić różne dni wolne, dla różnych pracowników.

W przypadku wyznaczenia dnia wolnego przez pracodawcę nie ma już konieczności ponownego jego zapewniania osobom, które w tym okresie są nieobecne w pracy (np. ze względu na chorobę czy korzystanie w tym okresie z urlopu wypoczynkowego). Należy jednak pamiętać, że urlopu udziela się wyłącznie na dni pracy (art. 1542 § 1 k.p.). W sytuacji gdy termin odbioru dnia wolnego został już wyznaczony przez pracodawcę, na ten dzień nie można udzielić urlopu i tym samym godzinowy wymiar urlopu nie ulega obniżeniu o liczbę godzin, jakie pracownik miałby do przepracowania tego dnia. Nie ma przy tym znaczenia to, czy termin urlopu został już wcześniej ustalony, czy nie. W momencie gdy dany dzień jest dniem wolnym, nie jest udzielany na niego urlop. Samo ustalenie urlopu (plan urlopów wypoczynkowych lub zaakceptowany wniosek) nie ogranicza bowiem pracodawcy w planowaniu pracy pracowników.

Pracownik wnioskował w grudniu 2017 r. o urlop na 5 stycznia 2018 r. i otrzymał zgodę pracodawcy. Pracodawca 2 stycznia 2018 r. wyznaczył 5 stycznia 2018 r. dniem wolnym za święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia. Mimo podpisanego wniosku urlopowego pracownikowi w dniu 5 stycznia 2018 r. przysługuje dzień wolny za święto. Tak samo byłoby, gdyby pracownik miał zaplanowany urlop na 5 stycznia 2018 r. w planie urlopów, a pracodawca ustaliłby grafik, w którym 5 stycznia 2018 r. byłby dniem wolnym.

Podstawa prawna:

● art. 130 § 2, art. 1542 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • przemek
    2021-05-09 20:47:53
    a jesli pracownik przebywa na urlopie ojcowskim -14 dniowym w ciagu ktorego wypada swieto w sobote czy w takim przypadku należy sie dzień wolny?
    1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

REKLAMA

Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

REKLAMA

ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

REKLAMA