REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za święto wypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny od pracy. Co w przypadku, gdy pracownik w wyznaczonym dniu wolnym korzysta z urlopu wypoczynkowego?

Dzień wolny za święto Trzech Króli, przypadające w sobotę 6 stycznia 2018 r., został wyznaczony na piątek 5 stycznia. Jeden z pracowników będzie w tym czasie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy przysługuje mu dodatkowy dzień wolny – pyta Czytelnik z Suwałk.

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy udzielany jest tylko na dni pracy. Nie można go zatem udzielić na dzień wyznaczony przez pracodawcę jako wolny za święto Trzech Króli (6 stycznia). Jeżeli jednak ten dzień objęty jest okresem korzystania przez pracownika z urlopu, to oznacza, że w tym dniu nie ma on zaplanowanej pracy i dzień ten będzie traktowany podobnie jak np. wolna sobota czy niedziela.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dotyczy to również sytuacji, gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy, jeśli jest to dzień inny niż niedziela. Święto przypadające w sobotę, 6 stycznia 2018 r., obniża o 8 godzin liczbę godzin do przepracowania i obniża liczbę dni pracy w okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Mimo że przepisy nie wymagają wprost "oddawania" dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy (np. w przypadku wskazanym w pytaniu święto wypada w sobotę), to z art. 130 § 2 k.p. wynika, że jest to konieczne, skoro każdy z tych dni obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W większości sytuacji - zawsze przy stosowaniu podstawowego systemu czasu pracy - jest to równoważne jednemu dniu roboczemu. Przy pracy przez 5 dni w tygodniu wyznaczenie wolnego dnia jest konieczne ze względu na obowiązek zapewnienia minimalnej liczby dni wolnych od pracy. Pracownik w okresie rozliczeniowym powinien mieć bowiem łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie dnia wolnego za święto w dniu wolnym od pracy musi odbywać się w ramach tego samego okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym występuje to święto.

Dopuszczalne jest zindywidualizowanie kwestii "odbioru" dnia wolnego. Pracodawca może zatem wyznaczyć jeden dzień wolny dla wszystkich, ale także ustalić różne dni wolne, dla różnych pracowników.

W przypadku wyznaczenia dnia wolnego przez pracodawcę nie ma już konieczności ponownego jego zapewniania osobom, które w tym okresie są nieobecne w pracy (np. ze względu na chorobę czy korzystanie w tym okresie z urlopu wypoczynkowego). Należy jednak pamiętać, że urlopu udziela się wyłącznie na dni pracy (art. 1542 § 1 k.p.). W sytuacji gdy termin odbioru dnia wolnego został już wyznaczony przez pracodawcę, na ten dzień nie można udzielić urlopu i tym samym godzinowy wymiar urlopu nie ulega obniżeniu o liczbę godzin, jakie pracownik miałby do przepracowania tego dnia. Nie ma przy tym znaczenia to, czy termin urlopu został już wcześniej ustalony, czy nie. W momencie gdy dany dzień jest dniem wolnym, nie jest udzielany na niego urlop. Samo ustalenie urlopu (plan urlopów wypoczynkowych lub zaakceptowany wniosek) nie ogranicza bowiem pracodawcy w planowaniu pracy pracowników.

Pracownik wnioskował w grudniu 2017 r. o urlop na 5 stycznia 2018 r. i otrzymał zgodę pracodawcy. Pracodawca 2 stycznia 2018 r. wyznaczył 5 stycznia 2018 r. dniem wolnym za święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia. Mimo podpisanego wniosku urlopowego pracownikowi w dniu 5 stycznia 2018 r. przysługuje dzień wolny za święto. Tak samo byłoby, gdyby pracownik miał zaplanowany urlop na 5 stycznia 2018 r. w planie urlopów, a pracodawca ustaliłby grafik, w którym 5 stycznia 2018 r. byłby dniem wolnym.

Podstawa prawna:

● art. 130 § 2, art. 1542 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • przemek
    2021-05-09 20:47:53
    a jesli pracownik przebywa na urlopie ojcowskim -14 dniowym w ciagu ktorego wypada swieto w sobote czy w takim przypadku należy sie dzień wolny?
    1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

REKLAMA

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

REKLAMA

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA