reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole PIP w oświacie w 2019 r.

Kontrole PIP w oświacie w 2019 r.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała na 2019 r. kontrole przedszkoli, szkół podstawowych. Inspektorzy sprawdzą m.in. umowy zawierane z nauczycielami, wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Zgodnie z planem pracy Państwowej Inspekcji Pracy na 2019 r. zatwierdzonym przez Radę Ochrony Pracy kontroli poddane zostaną m.in. publiczne placówki oświatowe (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, zespoły szkół, ośrodki szkolno-wychowawcze). Inspektorzy sprawdzą umowy okresowe zawarte z nauczycielami, wypłatę wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, fundusz socjalny. Państwowa Inspekcja Pracy nie planuje dodatkowych nadzwyczajnych działań kontrolnych w związku z trwającym protestem w sektorze oświaty dotyczących m.in. przestrzegania zapisów ustawy  z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U z 2019 r., poz. 174). Zagadnienia te będą natomiast weryfikowane w czasie planowych działań kontrolnych i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości polegających np. na niezgłoszeniu sporu zbiorowego do właściwego okręgowego inspektora pracy będą podejmowane stosowne działania.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Przypominamy, że zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 2019 r., poz.174) „pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.” Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją nie dopełnia obowiązków określonych w tej ustawie podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Przepis ten obejmuje także niezawiadomienie o powstaniu sporu zbiorowego właściwego okręgowego inspektora pracy.  

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrole PIP w oświacie w 2019 r./fot. Fotolia
Kontrole PIP w oświacie w 2019 r./fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama