Kategorie

Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Brzostek
Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Co do zasady, sobota jest dniem wolnym od pracy. Przepisy dopuszczają jednak polecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę. Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny, a kiedy dodatek do wynagrodzenia?

Nadgodziny w sobotę można zlecić pracownikowi tylko w szczególnych przypadkach. Jako rekompensatę zatrudniony otrzyma wtedy dzień wolny.

Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym (co do zasady) 4 miesięcy. W efekcie po 5 dniach pracy zatrudniony powinien mieć weekend - zarówno sobotę, jak i niedzielę (dzień ustawowo wolny do pracy) - wolną.

Jednak przepisy dopuszczają zlecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę w postaci nadgodzin. Dokładnie jest to dopuszczalne w przypadku:

 • prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Pracownikowi, który ze względu na te okoliczności wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym o pracy, czyli w sobotę, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z zatrudnionym. Kodeks pracy przewiduje więc tylko jeden sposób rekompensaty za pracę w sobotę - oddanie dnia wolnego. Nie ma więc możliwości wypłaty rekompensaty w postaci wynagrodzenia z dodatkami za nadgodziny.

Co więcej, dzień wolny przysługuje zatrudnionemu bez względu na ilość godzin przepracowanych w sobotę. Nawet, jeśli wykonywał swoje obowiązki krócej niż przez 8 godzin, ma prawo do całego dodatkowego dnia wolnego.

Reklama

Natomiast w przypadku, gdy pracownik wykonywał swoje obowiązki ponad obowiązującą go normę (8 godzin), pracodawca poza udzielaniem pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego jest także winny zatrudnionemu rekompensatę za godziny przepracowane ponad normę - rozlicza się je jak pracę w godzinach nadliczbowych, czyli należy oddać za nie za czas wolny albo wypłacić wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych., wynoszącym 50 proc. dodatku za każdą godzinę pracy w nadgodzinach dobowych.

Jeśli pracownik w sobotę wykonywał swoje obowiązki przez 6 godzin, przysługuje mu w zamian wyłącznie dzień wolny (8 godzin) do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku, gdy pracował w sobotę 12 godzin, to za pracę w sobotę pracodawca oddaje pracownikowi dzień wolny i dodatkowo za 4 godziny pracy ponad normę musi oddać zatrudnionemu czas wolny albo zapłacić wynagrodzenie z dodatkiem 50 proc. za każdą godzinę pracy ponad normę dobową.

Może zdarzyć się sytuacja, na przykład choroba pracownika, kiedy pracodawcy nie uda się oddać dnia wolnego za sobotę do końca okresu rozliczeniowego. Dochodzi wtedy do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik otrzymuje wtedy również dodatek w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy.

W przypadku, gdy zatrudniony przepracował w taką sobotę 12 godzin, to za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę należy mu się wynagrodzenie wraz z dodatkami w wysokości 100 proc. za nadgodziny (przekroczenie normy średniotygodniowej), a za nadwyżkę ponad 8 godzin pracownik otrzyma wynagrodzenie z dodatkiem 50 proc. (przekroczenie normy dobowej) za każdą z 4 godzin pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?