Kategorie

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r.

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r./fot. fotolia.pl
Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r./fot. fotolia.pl
Od 1 marca 2018 r. zrobisz zakupy w supermarkecie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dotychczas kwestie wykonywania pracy w niedzielę i święta w placówkach handlowych określał kodeks pracy. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami praca w święta w placówkach handlowych była niedozwolona, jeśli zaś chodzi o pracę w niedzielę była ona dozwolona ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Istniejące regulacje obejmowały pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Pracownicy wykonujący pracę w oparciu o umowę zlecenie nie mieli zapewnionych ustawowych gwarancji odpoczynku w święta czy niedziele. Z uwagi na niezbyt precyzyjne sformułowanie kodeksowe i nadużycia ze strony pracodawców, również pracownicy zatrudniani w oparciu o umowy o pracę częstokroć wykonywali pracę w handlu w niedziele.

Dotychczasowe przepisy zostaną zastąpione przez kompleksową regulację, którą wprowadzi ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Prezydent w dniu 30 stycznia podpisał ustawę.

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Reklama

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy za potrzebą wprowadzenia „wolnych niedziel” i pozostałych dni przemawiają przede wszystkim kwestie społeczne. Jak zostało wskazane osoby zatrudnione w handlu to przede wszystkim kobiety. Tradycyjnie to one godzą obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Jako dodatkowy argument przemawiający za wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele podano, że praca w niedziele jest czynnikiem stresogennym oraz jest uciążliwa. Uniemożliwia ona osobom zatrudnionym w handlu udział w wydarzeniach kulturalnych, społecznych, rozrywkowych dostępnych w dni wolne od pracy. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania nie bez znaczenia są kwestie związane ze świętowaniem niedzieli, jako dnia zmartwychwstania Jezusa w Kościele katolickim. Projektodawcy podnieśli również, iż za ograniczeniem handlu w niedziele przemawia to, iż tego typu ograniczenie obowiązuje w wielu krajach europejskich np.: w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii, Danii.

Zgodnie z ustawą w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu pracy w handlu lub czynności z nim związanych. Ustawa jasno określa co mieści się pod pojęciem placówka handlowa czy osoba zatrudniona. W rozumieniu ustawy placówka handlowa to obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, min.  sklep, stoisko, stragan, hurtownia, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy. Nowa regulacja obejmuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a także osoby zatrudnione wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakaz handlu oznacza również zakaz wykonywania czynności związanych z handlem, w szczególności związanych z magazynowaniem towaru lub inwentaryzacją. Od 1 marca 2018r. osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia będą miały zatem zagwarantowane prawo do „wolnej niedzieli”.

Ustawa wprowadza  także zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy po godzinie 14stej.

Ustawa określa także, które niedziele w roku pozostaną „niedzielami pracującymi” oraz wskazuje miejsca, gdzie handel będzie mógł się odbywać tak jak dotychczas min. na stacji paliw.

Warto zwrócić uwagę, iż zakaz handlu w niedzielę zostanie wprowadzony stopniowo. Przepisy przejściowe do ustawy wprowadzają, iż całkowity zakaz handlu w niedzielę będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r. Od marca do grudnia 2018 r. zakaz handlu w niedziele obejmie drugą i trzecią niedzielę w miesiącu zaś w 2019 r. pierwszą, drugą i trzecią niedziele w miesiącu.

Za złamanie zakazów przewidzianych w ustawie grozi sankcja karna w postaci kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?