Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność pracodawcy.
Odpowiedzialność za korzystanie z nielegalnego oprogramowania
Aktualizacja: 04.09.2012
Korzystanie w pracy przez pracownika zajmującego kierownicze stanowisko z nielegalnych programów komputerowych jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie może stanowić uzasadnioną przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego. »
Postępowanie dowodowe w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 21.04.2011
W sporze z pracownikiem o zapłatę za nadgodziny, zaległe wynagrodzenie czy o odszkodowanie za zwolnienie ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy. »
Obowiązki informacyjne przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę
Aktualizacja: 23.12.2010
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę ma skutek tylko dla stosunków pracy istniejących w chwili przejścia. Nie obejmuje więc tych pracowników, z którymi stosunki pracy zostały wcześniej rozwiązane lub wygasły. »
Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy
Aktualizacja: 24.11.2010
W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny. »
Odpowiedzialność pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę
Aktualizacja: 07.09.2009
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę niezgodnie z prawem, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. »
Jak uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę
Aktualizacja: 20.03.2009
Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala pracodawcy uniknąć kosztów procesu, w sytuacji gdy pracownik odwoła się do sądu pracy. »
Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia
Aktualizacja: 04.02.2009
Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia? »
Gdy sąd przywróci pracownika do pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Sąd może przywrócić pracownika do pracy, jeżeli w wyniku procesu okaże się, że rozwiązanie z nim umowy o pracę było wadliwe. »
Wypłacona kara była przychodem z pracy
Aktualizacja: 30.12.2008
Kara umowna, którą pracodawca wypłacił pracownikowi za niewykupienie akcji, stanowi przychód ze stosunku pracy i należy ją traktować w ten sposób do celów podatkowych. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?