REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy będzie nowy Kodeks pracy

Nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Prace nad nowym Kodeksem pracy ma kontynuować następna kadencja parlamentu.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Stawki wynagrodzenia zasadniczego mają być jawne już na etapie poszukiwania pracy - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Długie weekendy w 2019 roku - kalendarz

W 2019 roku pracownicy będą mieli do przepracowania 2008 godzin. W nadchodzącym roku wypada 7 długich weekendów. Jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku? Sprawdź szczegóły.

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych - wniosek, ewidencja

​​​​​​​Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wniosek pracownika powinien mieć formę pisemną. Poniżej wzór wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw prywatnych i wzór ewidencji wyjść prywatnych.

REKLAMA

Zmiany w PUE ZUS w związku z e-ZLA

Od 14 sierpnia br. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Zmiany podyktowane są wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), które od 1 grudnia będą obowiązkowe.

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

Za fałszowanie ewidencji czasu pracy lub odmowę udostępnienia jej kontrolerom zostaną naliczone kary pieniężne. Ponadto wysokie kary będą naliczane za przekroczenie 10 godzin czasu pracy w porze nocnej.

Krótszy czas pracy podczas upałów

Pracodawca ma szereg obowiązków w zakresie zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów. Resort pracy dołączył się do apelu PIP o skracanie czasu pracy pracownikom w związku z wysokimi temperaturami.

Wymiar czasu pracy w 2019 roku

Wymiar czasu pracy w 2019 roku wynosił 2008 godzin. Najlepiej przedstawia to tabela. Ile czas pracy wynosił dla każdego kwartału i niepełnego etatu? Kiedy przypadły dni wolne od pracy? Wymiar czasu pracy w latach 2020 i 2021 dostępny jest również poniżej.

REKLAMA

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Projekt dot. emerytur dla matek czwórki dzieci jest gotowy

Projekt emerytur dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci, jest gotowy - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. W najbliższym czasie ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r.

Wg zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. zasad korzystania z bonu szkoleniowego, bonu stażowego czy też bonu na zasiedlenie. W projekcie zrezygnowano także z bonu na zatrudnienie. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa? Kogo przede wszystkim będą dotyczyć?

Pensum nauczycieli-specjalistów - zmiany od 1 września 2018 r.

Od 1 września 2018 r. zasady ustalania tzw. pensum łączonego dla nauczycieli-specjalistów będzie określać Karta Nauczyciela. Obecnie pensum ustalane jest przez organ prowadzący placówkę.

Duże zmiany w ulgach na PFRON

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zamienić dofinansowanie w refundację wynagrodzenia. Zniesiony ma być obowiązek tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji.

Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia

Co do zasady, sobota jest dniem wolnym od pracy. Przepisy dopuszczają jednak polecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę. Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny, a kiedy dodatek do wynagrodzenia?

Kompetencje – efektywne wykorzystanie czasu pracy

W średniowieczu moment oznaczał 90 sekund. Obecnie często nie doceniamy tak krótkich jednostek czasu. Tymczasem w półtorej minuty można napisać zaległego maila, zaktualizować listę zadań czy oddzwonić do podwykonawcy – to naprawdę sporo. Jak nie przegapić takich chwil i maksymalnie je wykorzystać?

Gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

Jest już gotowa wersja projektu ustawy zakładającego przyznanie emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci. W najbliższym czasie mają odbyć się konsultacje społeczne w tym zakresie.

Zmiany w przepisach BHP

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy za zaprezentować nowe rozwiązania, mające na celu wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP.

Egzekwowanie alimentów od pracodawców - opinia

Pracodawcy RP negatywnie ocenili projekt ustawy zakłądający solidarną odpowiedzialność pracodawcy za zobowiązania alimentacyjne pracowników, których zatrudnił "na czarno".

Łączenie rodzicielstwa z pracą, czyli zmiany dla pracowników

Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy. Budowane jest przez różne ustawy i niejednokrotnie odesłań należy szukać w zupełnie innym miejscu. W maju br. znowelizowano ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1076). Zmieniła ona kilka zapisów właśnie kodeksu pracy. Szczęśliwie zmianie podlegają zapisy, dotyczące rodziców, przyznając większą elastyczność w łączeniu życia prywatnego z zawodowym.

Jest projekt dot. daniny solidarnościowej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy zakładający utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych tzw. daniny solidarnościowej. Daninę mają płacić osoby fizyczne zarabiające ponad 1 mln zł rocznie.

Czy pracownik może odmówić pracy w nadgodzinach

Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają w jakich przypadkach może być wykonywana praca w godzinach nadliczbowych. Czy pracodawca może zmusić do pracy w godzinach nadliczbowych? Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy po godzinach?

Telepraca - zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Nowe przepisy pozwalają rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży powikłanej wykonywać pracę w formie telepracy oraz skorzystać z elastycznego czasu pracy. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nowe uprawnienia pracowników od 6 czerwca 2018 r.

Od 6 czerwca 2018 r. rodziny osób niepełnosprawnych otrzymały dodatkowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

Sześciogodzinny dzień pracy w Polsce - czy się sprawdza?

"Moim zdaniem są dwie główne zalety sześciogodzinnego dnia pracy. To większe zaangażowanie pracowników i efektywność na godzinę pracy" - przekonuje Franciszek Georgiew, założyciel agencji marketingowej Social Tigers. W Polsce jednak wciąż jeszcze powszechne jest przekonanie, że dobry pracownik to ten, który siedzi przy biurku sumiennie 8 godzin. W jakich branżach skrócenie czasu pracy ma sens?

Przerwy na karmienie piersią w praktyce

Po przekroczeniu sześciu godzin dziennego czasu pracy, pracownicy przysługują dwie pełnopłatne przerwy na karmienie piersią. W praktyce przerwy na karmienie są łączone przez kobiety.

Odpracowanie wyjścia prywatnego w minutach

Przepisy prawa pracy nie określają sposobu odpracowywania zwolnień od pracy udzielonych pracownikom w celu załatwienia spraw osobistych. Czy zatem pracownik będzie mógł odpracować wyjście codziennie po kilka minut?

Będą zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że resort przygotuje nowelizację Kodeksu pracy, wykorzystując tylko niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej m.in. te dotyczące czasu pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła dwa projekty Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego.

Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.

26 dni urlopu dla wszystkich - projekt nowego Kodeksu pracy

26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, nowy katalog umów o pracę - to tylko niektóre ze zmian zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Teraz projektem zajmie się resort pracy.

Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.

Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Nowe umowy dla pracowników sezonowych, opodatkowanie dochodów

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na okres 3-4 miesięcy. Projekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane.

Propozycje zmian w nowym Kodeksie pracy - dłuższy czas pracy, zmiany w nadgodzinach

Pensja za nadgodziny nie będzie automatycznie wypłacana pracownikowi, ale będzie trafiać na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Ponadto dłuższy czas pracy dla pracowników twórczych, sezonowych - to niektóre z propozycji zmian, które znalazły się w nowym Kodeksie pracy.

Jaki będzie nowy Kodeks pracy

Już w marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma przedstawić propozycje projektu dwóch nowych kodeksów pracy – indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Pozycja ma zawierać korzystne rozwiązania zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

Zakaz handlu w niedziele i święta 2018 – pracownicy, wyjątki, kalendarz

W 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedziele. Pracownicy będą mieli również skrócony czas pracy do godziny 14. w dniu 24 grudnia 2018 r. z prawem do zachowania wynagrodzenia. Sprawdź w które dni będą zamknięte sklepy. Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od stosowania ustawy.

Czas pracy - 35 zamiast 40 godzin pracy tygodniowo?

Partia Razem chce złożyć projekt ustawy skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo. Obecnie tygodniowy czas pracy wynosi przeciętnie 40 godzin tygodniowo i przeciętnie pięć dni tygodniowo w okresie rozliczeniowym.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umów o pracę. Problemem może być sytuacja, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące. Jak zatem należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu?

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2019 r.

Od początku 2019 r. na pracodawców czekają istotne zmiany dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Kolejną ważną zmianą jest możliwość prowadzenia i przechowywania akt osobowych pracownika w postaci elektronicznej.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2018 r. w praktyce

Roczny wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Jest to o 8 godzin więcej niż w roku 2017. Ustalenie wymiaru czasu pracy jest konieczne aby można było zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Sprawdź, jak ustalić wymiar czasu pracy w praktyce w 2018 roku.

Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity

Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?

Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych

Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać.

Jak zaplanować urlop w 2018 roku - długie weekendy

W 2018 roku mamy 8 długich weekendów. Najbardziej pracowitym miesiącem w 2018 roku będzie październik, zaś najmniej grudzień. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Zatrudnianie młodocianych po 1 września 2018 r. - wiek, czas pracy, urlop

Od 1 września 2018 r. zmienią się przepisy Kodeksu pracy, w myśl których młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jak zatem zatrudniać pracownika młodocianego po zmianach?

Będą zmiany w orzekaniu o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy pracuje nad stworzeniem jednego systemu orzekania o niezdolności do pracy w miejsce pięciu obecnych systemów (ZUS, KRUS, MSWiA, MON i samorządy). Nowy system ma być powszechny, bez podziału na dzieci, dorosłych i pracujących.

Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm

Od początku 2017 roku wprowadzanych jest wiele ułatwień dla przedsiębiorców w ramach pakietu 100 zmian dla firm, m.in. w wydawaniu świadectw pracy, tworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawdź. jak w praktyce wyglądają zmiany dla pracodawców.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Ochrona sygnalisty w pracy

Rząd pracuje nad uregulowaniem przepisów dotyczących ochrony prawnej tzw. sygnalistów. Zgodnie z projektem ustawy o jawności życia publicznego ochrona sygnalisty przed zwolnieniem może trwać nawet przez sześć lat.

Duże zmiany w aktach osobowych

Umieszczenie w aktach osobowych wszystkich dokumentów z czasu pracy - takie zmiany przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Oznacza to, że akta osobowe będą składały się z czterech części, a nie jak obecnie z trzech części.

REKLAMA