Pensum nauczycieli-specjalistów - zmiany od 1 września 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 września 2018 r. pensum specjalistów oraz obliczanie tzw. pensum łączonego nie będzie już należało do organu prowadzącego szkołę, ale będzie wynikało z Karty Nauczyciela.
REKLAMA
Pensum nauczycieli-specjalistów
Do tej pory pensum nauczycieli-specjalistów było ustalane przez organy prowadzące poszczególne placówki. W efekcie czas pracy tych pedagogów był bardzo zróżnicowany. Od 1 września 2018 roku pensum nauczycieli-specjalistów ma być sztywno określone w Karcie Nauczyciela i wynosić:
- dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno – 22 godziny tygodniowo;
- dla osób posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym - 20 godzin tygodniowo.
Pensum łączone
Ujednoliceniu ulegnie także pensum łączone, realizowane przez nauczycieli, którzy w ramach stosunku pracy wypełniają obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Teraz jest ono także ustalane przez organ prowadzący placówkę. Po zmianach pensum łączone będzie ustalane jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć.
Dyrektor szkoły bez godzin ponadwymiarowych
W znowelizowanej Karcie Nauczyciel uregulowano także zasady wykonywania godzin ponadwymiarowych przez kierownictwo szkoły. Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz nauczyciel pełniący inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciel, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, korzystający z obniżenia pensum, nie będzie mógł już mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych
Wyjątkowo tym osobom będzie można przydzielić godziny ponadwymiarowe, jeśli będzie to konieczne dla:
- zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale,
- zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale - w tym przypadku za zgodą organu prowadzącego szkołę.
Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami
Obniżka pensum dla nauczyciela niepełnosprawnego
Zasadniczo czas pracy osoby niepełnosprawnej (także nauczyciela szkoły publicznej), zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Dotychczas ten przepis powodował jednak tylko obniżenie ogólnego czasu pracy nauczyciela a nie jego zajęć obowiązkowych. Od 1 września niepełnosprawny nauczyciel z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie miał obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat