| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Sygnalista > Ochrona sygnalisty w pracy

Ochrona sygnalisty w pracy

Rząd pracuje nad uregulowaniem przepisów dotyczących ochrony prawnej tzw. sygnalistów. Zgodnie z projektem ustawy o jawności życia publicznego ochrona sygnalisty przed zwolnieniem może trwać nawet przez sześć lat.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego odstaje od kodeksu pracy. Będzie problem np. z wręczeniem dyscyplinarki. Może się okazać, że choć powody do tego są, to nie uda się zachować miesięcznego terminu na zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z jego winy, o którym mówi kodeks.

Kłopot mogą mieć też firmy w upadłości bądź likwidacji. Wygląda bowiem na to, że jeden sygnalista może takie procesy wstrzymać i np. bankrutującą firmę trzeba będzie utrzymywać przy życiu tylko przez niego. Oczywiście odważniejsi mogą próbować zwalniać pracowników bez zgody prokuratora, ale wtedy muszą liczyć się z wypłatą słonego odszkodowania. Na razie jednak nie wiadomo, jak je liczyć. Dlatego przepisy muszą zostać – w tym zakresie – uszczegółowione. A całego obrazu dopełnia to, że w niektórych przypadkach sygnalista będzie nie do zwolnienia nawet przez sześć lat!

Polecamy książkę: Kodeks Pracy 2018 

Warto zauważyć, że wspomniany projekt to kolejna już w tym roku inicjatywa, której zwieńczeniem mają być przepisy chroniące sygnalistów. Przypomnijmy tylko, że na przełomie kwietnia i maja br. weszły w życie regulacje dotyczące zgłaszania takich zdarzeń i ochrony sygnalistów w sektorze finansowym (w bankach i firmach inwestycyjnych). Z kolei nad nowymi przepisami chroniącymi takie osoby pracują obecnie resorty: sprawiedliwości oraz finansów i rozwoju. Również w tym roku coraz popularniejsze stają się inicjatywy pozaustawowe polegające głównie na tworzeniu kanałów elektronicznych do anonimowego sygnalizowania nieprawidłowości. Na taki pomysł wpadły m.in. Komisja Europejska, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wróćmy jednak do projektu. Mankamenty dostrzegają w nim wszystkie zainteresowane strony: pracownicy – potencjalni sygnaliści (których interesy reprezentują głównie organizacje pozarządowe) i pracodawcy, a także prawnicy. Ci ostatni krytykowali także m.in. pierwotne rozwiązania dotyczące dostępu do informacji publicznej oraz rozszerzenia katalogu osób, które muszą składać oświadczenia majątkowe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »