Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm

Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm
Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm
Fotolia
Od początku 2017 roku wprowadzanych jest wiele ułatwień dla przedsiębiorców w ramach pakietu 100 zmian dla firm, m.in. w wydawaniu świadectw pracy, tworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawdź. jak w praktyce wyglądają zmiany dla pracodawców.

Zobacz, jakie ułatwienia w obowiązkach pracodawcy wprowadzono w ramach pakietu 100 zmian dla firm.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Było: Jan Kowalski chce rozwinąć swój biznes i myśli o zatrudnieniu dodatkowych pracowników. Obecnie zatrudnia ich 18 (wszystkich na umowę o pracę), a potrzebowałby dodatkowych 5. Jan Kowalski wie jednak, że po z zatrudnieniu 20 pracownika będzie musiał utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz wydać regulamin wynagradzania i regulamin pracy. Zaczyna więc się zastanawiać, czy nowych pracowników nie zatrudnić na umowy-zlecenie (nie będą się wówczas wliczać do limitu). A może założyć drugą działalność na syna i tam zatrudnić dodatkowych pracowników?

Jest: Jan Kowalski będzie musiał utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wydać regulamin wynagradzania i regulamin pracy dopiero, gdy liczba jego pracownik przekroczy 49 osób albo - jeśli co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników - na wniosek związku zawodowego (jeśli taki w jego firmie działa).

Świadectwo pracy

Było: Jan Kowalski zatrudnił pracownika na czas określony jednego miesiąca. Po upływie tego terminu musiał wyjechać na 3 dni w celu podpisania umów handlowych w innym mieście. Po powrocie spotkał się z pracownikiem i uzgodnili, że zatrudni go na kolejny okres – tym razem trzymiesięczny. Przepis jest bezwzględny – pomimo podpisania kolejnej umowy 5 dni po wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, Jan Kowalski musi wydać pracownikowi świadectwo pracy za poprzednią umowę. Pracownik do niczego tego nie potrzebuje, chyba że do... przedstawienia świadectwa pracy od Jana Kowalskiego kolejnemu pracodawcy czyli… Janowi Kowalskiemu.

Jest: Jan Kowalski będzie musiał wydać w takiej sytuacji świadectwo pracy, tylko gdy zażąda tego pracownik. W przeciwnym wypadku – świadectwo pracy będzie wydane po faktycznym i definitywnym zakończeniu współpracy z pracownikiem. Okres między wygaśnięciem umowy poprzedniej a podpisaniem kolejnej nie może być dłuższy niż siedem dni, co spokojnie umożliwi Janowi Kowalskiemu udaną delegację i dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem pracownika na kolejną umowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie wypadkowe ZUS  - możliwość korekty danych bez kary

Było: Jan Kowalski ma fabrykę, w której produkuje części do samochodów. Zatrudnia w niej obecnie 40 osób. Składając dokument ZUS IWA za rok 2015 wpisuje, że w roku tym liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła 5 osób, co jest zgodne z prawdą. Niestety zapomina, że zgodnie z przepisami także wypadek, który miał miejsce na chwilę przed 2015 r., powinien być wpisany do dokumentu ZUS IWA za rok 2015. Choć bowiem doszło do niego 28 grudnia 2014 r., został zarejestrowany w rejestrze wypadków dopiero 5 stycznia 2015 r. Jako że poszkodowanych w nim było aż 10 osób, niewpisanie go do ZUS IWA za 2015 r. skutkuje znacznym zaniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Jan Kowalski przypomina sobie o tej zasadzie dopiero kilka miesięcy później, po otrzymaniu decyzji ZUS stwierdzającej nieprawidłowości w dokumencie. Natychmiast składa więc korektę. Niemniej, ZUS ustala stopę procentową składki na cały rok w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Ponadto nakłada na Jana Kowalskiego obowiązek opłacenia zaległych składek wraz z odsetkami za zwłokę. ZUS twierdzi, że kwestia tego, czy pan Kowalski specjalnie podał nieprawdziwe dany czy nie, jest w świetle przepisów nieistotna. Co więcej, Zakład nie miałby możliwości sprawdzenia, czy Jan Kowalski faktycznie ponosił winę. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku Jana Nowaka, który nie składa dokumentu ZUS IWA, lecz samodzielnie ustala stopę procentową składki, która okazuje się zaniżona.

Choć stanowisko sądów nie jest jednolite, w razie zaskarżenia decyzji ZUS obaj panowie mają szansę wygrać przed sądem, jeśli dowiodą, że ich pomyłki nie były zawinione. Niemniej, nie wszystkie tego typu sprawy były dotychczas rozstrzygane na korzyść płatników. Co więcej takie postępowania są długotrwałe i kosztowne. W efekcie wielu przedsiębiorców słono dzisiaj płaci za swoje pomyłki.

Jest: W razie stwierdzenia nieprawidłowości danych, pan  Kowalski będzie miał 14 dni od otrzymania wezwania ZUS, aby złożyć korektę podanych informacji i uniknąć przykrych konsekwencji. W końcu każdy ma prawo się pomylić.

Źródło: biznes.gov.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czym jest urlop na żądanie?

  Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

  Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

  Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

  Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

  Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

  Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

  Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

  Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

  Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

  Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

  Dzień Matki. Co należy się matkom

  Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

  Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

  Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

  Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

  Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

  Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

  Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

  Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

  Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

  IT. Idealna branża dla mam?

  Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

  Chorwacja: Świętowanie z pasją

  Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

  Chorwacja – Dni wolne 2023

  Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

  Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

  Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

  Zwolnienia w branży IT

  Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

  Centrum technologiczne Visa w Polsce

  Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

  Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

  Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

  Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

  Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

  Oszuści podszywają się pod ZUS

  Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

  Doświadczenia przedsiębiorców

  Dla młodych osób, myślących o rozpoczęciu prowadzenia własnej firmy, powinno być ważne podpatrywanie doświadczonych, odnoszących sukcesy przedsiębiorców. „Możemy odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i wskazać najlepsze drogi rozwoju” – przekonuje Beata Drzazga, motywator, inspirator, doradca biznesowy.