REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cudzoziemcy, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS ostrzega przed outsourcingiem pracowniczym

ZUS przestrzega firmy przed korzystaniem z outsourcingu pracowniczego. Warto dokładnie przejrzeć umowę przed jej podpisaniem. ZUS zwraca również szczególną uwagę na skutki zawierania tego typu umów.

Nowe zezwolenie na pracę sezonową od 1 stycznia 2018 r.

Sejm przyjął poprawki do ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które w głównej mierze zmniejszają obciążenia administracyjne pracodawcom powierzającym pracę cudzoziemcom sezonowym, bowiem dotyczą one nowego zezwolenia na pracę sezonową. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Zatrudnianie pracowników z poza granic kraju jest w Polsce powszechną praktyką, w szczególności w związku z pracami sezonowymi i fizycznymi. Kwestie zatrudniania cudzoziemców reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jednak od 1 stycznia 2018 czekają nas zmiany w ustawie.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Czy wszystkie składki zgromadzone w ZUS i OFE mogą być dziedziczone przez małżonka lub spadkobierców? Jakie warunki należy spełnić by mieć prawo do dziedziczenia składek?

REKLAMA

Wyliczenie hipotetycznej emerytury - ZUS rozpoczął wysyłkę listów

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych, z której osoby po 35 roku życia mogą dowiedzieć się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury - poinformował zakład. Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych.

Zmiany w emeryturach 2017 - przeliczenie kapitału początkowego

Przeliczenie kapitału początkowego może mieć wpływ na wysokość emerytury. Osoby, które chcą zgodnie z nowymi przepisami skorzystać z emerytury od 1 października 2017 r. powinny złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego.

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA

Imienny raport miesięczny ZUS RCA, tzw. składkowy, zawiera dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osoby współpracującej z odpowiednim kodem. Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Podstawę wymiaru zasiłku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi średni przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak ZUS obliczy zasiłek dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców od 2018 roku - co zmiany oznaczają dla pracodawców

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Jaki wpływ na pracodawców będą miały zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Wysokość renty rodzinnej w 2017 roku

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała prawo do pobierania emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy w 2017 roku zmienia się wysokość tego świadczenia?

Mały ZUS dla firm - zmiany od 2019 r.

Od 2019 roku mają obowiązywać nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez małe firmy. Obecnie tylko osoby rozpoczynające działalność mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u. Co się zmieni i jakie nowe rozwiązania dla przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Rozwoju?

Kwoty przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury od 1 czerwca 2017 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał komunikaty w sprawie kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty od 1 czerwca 2017 r. Ile wynoszą?

Składki ZUS menadżera na kontrakcie

Popularną formą zatrudnienia wśród kadry kierowniczej i zarządzającej (m.in. członkowie zarządu, prokurenci, managerowie) jest kontrakt menadżerski. Jest to umowa nienazwana, zawierana głównie przez osoby prowadzące jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Jak w takim przypadku wygląda kwestia opłacania składek ZUS?

Zasiłek opiekuńczy 2017

W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

Jak zmienić decyzję emerytalno-rentową od 18 kwietnia 2017 r.

Od 18 kwietnia 2017 r. uchylenie bądź zmiana prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej ustalenia prawa i wysokości emerytury lub renty jest możliwe tylko do maksymalnego terminu wynoszącego 10 lat. Przed zmianami ZUS miał prawo w każdym czasie zmienić wydaną wcześniej prawomocną decyzję dotyczącą ustalenia prawa i wysokości emerytury lub renty.

Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS i KRUS - nowe zasady

Od 18 kwietnia 2017 r. obowiązuje nowy katalog przypadków, w których prawomocna decyzja wydana przez ZUS i KRUS o przyznaniu emerytury lub renty może zostać uchylona lub zmieniona.

Uproszczenia w zatrudnianiu cudzoziemców 2017/2018

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza m.in. nowe rozwiązanie w postaci tzw. zezwolenia wielosezonowego, dzięki czemu pracodawca może uzyskać wpis do ewidencji pracy sezonowej na okres do 3 lat. Co jeszcze zmieni się w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców?

Zgłoszenie do ubezpieczeń razem z wnioskiem o wpis do CEIDG - zmiany od 20 maja 2017 r.

Od 20 maja 2017 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zamierzające ją rozpocząć będą mogły składać dokumenty ubezpieczeniowe ZUS razem z wnioskiem CEIDG-1.

Rewolucyjne zmiany w rozliczaniu składek ZUS od 2017 roku

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie mógł przelewać składki ZUS. Obecnie przedsiębiorca musi dokonywać kilku przelewów do ZUS. Zmiany będą również dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie. Część przepisów dotyczących nowych rachunków wejdzie w życie 1 października 2017 r. i 1 stycznia 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych 2017/2018

Do końca 2017 r. nie zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Zmiany w projekcie ustawy o cudzoziemcach mają obowiązywać od 2018 roku. Zaproponowano między innymi wydłużenie możliwości pracy sezonowej cudzoziemców z 6 do 9 miesięcy.

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych do składki wypadkowej

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego. Od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym wynosi 1,80%.

ZUS i firmy przygotowują się na obniżenie wieku emerytalnego

Podwyżki pensji, wolne piątki, dodatkowe dni urlopu. Tak pracodawcy będą zachęcać wybranych pracowników, żeby ci nie korzystali z emerytury w obniżonym wieku.

Od kwietnia nowe formularze ZUS w całym kraju

Nowe, uproszczone formularze ZUS od kwietnia wejdą do użytku w całej Polsce. Od początku roku w ramach akcji „Prosto z ZUS" Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się ułatwić klientom korzystanie z usług.

Jak zatrudniać pracowników z Europy Wschodniej po 6 miesiącach pracy w Polsce

Pracodawcy muszą kontrolować legalność pobytu zatrudnionych obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy w Polsce. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca jest zobowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski. Musi także przechowywać przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopię dokumentu pobytowego.

Pozbawienie prawa do zasiłku opiekuńczego

Czy ZUS może skontrolować osobę pobierającą zasiłek opiekuńczy? W jakich przypadkach można stracić prawo do zasiłku?

Kontrole ZUS 2017

Nowe przepisy dotyczące kontroli płatników składek weszły w życie 1 stycznia. Zgodnie z nimi ZUS przeprowadza analizę ryzyka, tak by skontrolować firmy, w których jest największe prawdopodobieństwo wykrycia nadużyć. Co to oznacza w praktyce?

Zmiana decyzji o przyznaniu emerytury lub renty przez ZUS - nowe zasady

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w sprawie możliwości weryfikacji przez ZUS przyznanych rent i emerytur oraz wysokości tych świadczeń.

Warto złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego

Przeliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę, dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej. Skróci to także czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury.

Renta rodzinna po zmarłym emerycie

Wbrew obiegowej opinii ZUS nie przyzna wdowie świadczenia męża, a więc emerytury. Polskie przepisy nie przewidują bowiem przejścia uprawnień ubezpieczonego na inne osoby po jego śmierci. Wdowa otrzyma zaś rentę rodzinną.

Pomysły rządu na załatanie dziury w ZUS

10 tys. zł bonusu za późniejsze o 2 lata przejście na emeryturę, przeliczanie wysokości emerytury tylko raz w życiu, oskładkowanie umów o dzieło, wszelkich zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego, a także umów zleceń zawieranych z uczniami i studentami - to najnowsze pomysły rządu na naprawienie systemu emerytalnego. Pomysły te ocenił ekspert Pracodawców RP - Łukasz Kozłowski.

Oskładkowanie umów-zleceń zawieranych ze studentami

Rząd zastanawia się nad oskładkowaniem studenckich umów-zleceń. Obecnie zleceniodawcy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Czy zmiana ta byłaby korzystna z punktu widzenia rynku pracy oraz samych studentów?

Coraz większa cyfryzacja ZUS

PUE ZUS to tylko element cyfrowego Zakładu. Przez kanały internetowe ZUS obsługuje płatników, ubezpieczonych i świadczeniobiorców. Celem ZUS jest w przyszłości obsługa bez papieru.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął poprawiony projekt zmian w zatrudnianiu cudzoziemców. Przewiduje on m.in. roczne limity zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zmiany te budzą wątpliwości Pracodawców RP.

Jak skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową ZUS za studenta-zleceniobiorcę?

Zasadniczo do ukończenia 26. roku życia studenci z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Wskazane osoby nie mogą też przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego z tej umowy. Co w sytuacji, gdy student został jednak do niego zgłoszony?

Zmiany dot. weryfikacji rent i emerytur

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wprowadza ona zmiany ws. możliwości weryfikacji przez ZUS przyznanych rent i emerytur.

Jak w 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące pracodawców?

Rok 2017 przynosi wiele zmian w obszarze wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich szczególne znaczenie dla pracodawców ma obowiązująca od tego roku nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca m.in. tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania, sporządzania świadectwa pracy, a także terminu wniesienia do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy. Istotne modyfikacje przewidziano ponadto w zakresie obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast od 1 kwietnia 2017 r. zmienią się zasady regulujące tryb ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez ZUS w przypadkach zaniżenia jej wysokości przez płatnika.

Zmiany dot. składek do ZUS dla małych firm

Parlamentarny Zespół na Rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przygotowuje propozycję reformy, która zakłada zmniejszenie składek do ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie miesięczne przychody. Projekt ten skomentował ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. polityki społecznej i prawa pracy Piotr Wójcik.

Nowe przepisy dotyczące outsourcingu pracowniczego

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksu pracy. Nowe przepisy dotyczą m.in. outsourcingu pracowniczego i mają na celu ukrócenie działalności nieuczciwych firm, które dokonywały wielomilionowych oszustw kosztem podatników i uczciwych przedsiębiorców.

Połączenie ZUS i NFZ - opinia pracodawców

Pracodawcy RP popierają propozycję, wysuniętą przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, aby połączyć funkcje ZUS i NFZ. Ich zdaniem obecny system powoduje wiele nieracjonalnych wydatków i wpływa na wzrost kosztów funkcjonowania całego systemu.

Zaległości do ZUS będą się trudniej przedawniać

Po wejściu w życie nowych przepisów płatnicy składek ZUS będą dokonywać wpłaty wszystkich należności jednym przelewem na własne indywidualne konto. Zmiany wymuszają konieczność wydania nowego rozporządzenia regulującego kolejność zaliczania wpłat z tytułu należności składkowych. Zgodnie z założeniami, które znalazły się w treści uzasadnienia do projektu wspomnianej nowelizacji, mają być one uwzględniane, począwszy od najstarszych należności, według najwcześniejszej daty powstania zobowiązania.

Ułatwienia w otrzymywaniu zaświadczeń z ZUS

Zaświadczenia z ZUS zaczęły być wydawane bez konieczności wypełnienia przez klienta wniosku. W tym łatwym i szybkim trybie można już otrzymać 27 różnego rodzaju zaświadczeń.

Nowe legitymacje dla emerytów i rencistów w 2017 r.

Emeryci i renciści, którzy od 1 lutego 2017 r. przechodzą na emeryturę lub rentę, otrzymają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowe legitymacje. Stare legitymacje zachowują ważność - podał w komunikacie resort pracy.

Uproszczone formularze ZUS

Zmniejszenie liczby stron oraz rubryk w formularzach ZUS a także uproszczenie języka pism kierowanych do klienta - to zmiany, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdraża w ramach akcji "Prosto z ZUS". Zgodnie z nowymi zasadami pisma nie mogą zawierać skomplikowanych określeń, zdania powinny być krótkie a przepisy przedstawione w sposób zrozumiały.

Nadużywanie umów o dzieło przy zatrudnianiu cudzoziemców

Aż 31 % cudzoziemców pracuje na umowie o dzieło, a więc nie ma odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej podejmuje kroki mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Wystąpiło do PIP z prośbą o podjęcie zintensyfikowanych kontroli w tym zakresie.

Wpłaty dla ZUS jednym przelewem od 2018 r.? Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeks pracy. Uproszczony ma zostać system przekazywania składek do ZUS. Wpłat będzie można dokonać jednym przelewem, na indywidualny rachunek płatnika składek.

Praca na emeryturze – warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury

Wiele osób mimo przejścia na emeryturę nadal pracuje, aby dorobić do niskiej emerytury. Inni natomiast pracują, ponieważ nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Warto przy tym pamiętać o tym, że w momencie gdy od naszej umowy są odprowadzane składki do ZUS - wzrasta wysokość naszej emerytury. Jeśli chcemy dostawać wyższą emeryturę - musimy złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury.

Lewiatan o uldze w płaceniu ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju, w ramach tzw. Konstytucji Biznesu, pracuje nad ulgą na start - polegającą na zwolnieniu początkujących przedsiębiorców z płacenia składek ZUS przez pół roku. Po tym okresie płaciliby przez dwa lata tzw. mały ZUS, czyli tak jak obecnie obniżoną składkę. Zdaniem Konfederacji Lewiatan osobom rozpoczynającym biznes warto pomagać, ulga dla nich przynosi więcej korzyści niż strat.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2016 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT za 2016 r. Formularze będą wysyłane nie później niż do końca lutego 2016 r.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Przewiduje się, że zmiany będą obowiązywały od 2018 roku.

Praca podczas zwolnienia lekarskiego - konsekwencje

Za 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy mają prawo do wynagrodzenia, które wypłaca pracodawca. Następnie obowiązek ten przechodzi na ZUS. Konsekwencje podejmowania pracy podczas zwolnienia mogą być bardzo poważne.

REKLAMA