REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa work-life balance już działa, mimo braku implementacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Co to jest dyrektywa work-life balance? Gdzie już działa?
Co to jest dyrektywa work-life balance? Gdzie już działa?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa work-life balance niewdrożona, ale już działa - informuje DGP. W jakich sektorach?

Dyrektywa work-life balance, pomimo braku jej implementacji, działa już w urzędach i instytucjach publicznych. Urzędnicy, nauczyciele czy personel szpitali mogą się domagać szerszej ochrony związanej z rodzicielstwem.

REKLAMA

Autopromocja

Spóźniona implementacja dyrektywy work-life balance

REKLAMA

Dyrektywa 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, potocznie zwana dyrektywą work-life balance, powinna zostać wdrożona do polskich przepisów do 2 sierpnia 2022 r. Z ustaleń DGP wynika, że implementacja może nastąpić dopiero w II kw. przyszłego roku. Choć resort rodziny zapowiadał przedstawienie najnowszego projektu zmian w kodeksie pracy jeszcze w październiku, ciągle nie został on przygotowany. Na przeszkodzie stoją niekończące się konsultacje wewnętrzne dotyczące treści tych zmian. Być może rząd chce też w ten sposób opóźnić wejście w życie przepisów przewidujących kosztowne nowe uprawnienia rodziców, które mogą się odbić na finansach państwa.

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 4 grudnia 1974 r., Van Duyn) każda dyrektywa ma po upływie terminu jej implementacji bezpośrednie zastosowanie w sferze publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie pracodawcą jest państwo. W ten sposób setki tysięcy pracowników zatrudnionych w urzędach, ministerstwach i innych instytucjach publicznych, ale także szeroko rozumianej sferze budżetowej – skarbówce, oświacie, ochronie zdrowia, kulturze – mogą się domagać przestrzegania przewidzianych w dyrektywie nowych uprawnień.

– Warunkiem bezpośredniego stosowania dyrektywy jest przede wszystkim to, żeby jej przepisy były dostatecznie precyzyjne czy jasne, tj. nakazywały państwu wprowadzenie danego rozwiązania – np. praca w nadgodzinach tylko za zgodą rodzica ośmioletniego lub młodszego dziecka – zauważa Marcin Wojewódka, ekspert pracodawców RP, partner w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Jak jednak dodaje, z roszczeniami mogą występować pracownicy pracodawców państwowych, którzy mogą powołać się bezpośrednio na dyrektywę i pozwać swojego pracodawcę. Dyrektywa, która nie została wdrożona, nie wiąże natomiast pracodawców prywatnych. Tu pracownikom pozostaje dochodzenie odszkodowania od państwa polskiego. Żeby tego skutecznie dokonać, powinni udowodnić, że po pierwsze, dyrektywa przyznała im konkretne uprawnienia, a po drugie, że ponieśli szkodę z powodu jej niewykonania przez państwo polskie.

Co zawiera dyrektywa work-life balance?

REKLAMA

– W przypadku najdalej idącego nowego uprawnienia, czyli dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego, które może wykorzystać wyłącznie drugi rodzic, najczęściej ojciec dziecka, trudno mówić o szkodzie wynikającej z niewdrożenia dyrektywy, a w konsekwencji trudno konstruować roszczenia, których można by dochodzić sądownie. Już teraz każde z rodziców może korzystać z części urlopu rodzicielskiego i nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niego ojcowie – komentuje Agnieszka Fedor, partner w SK&S.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jej zdaniem inaczej może być w przypadku pozostałych uprawnień przewidzianych w dyrektywie, a których nie ma obecnie w polskich przepisach, takich jak prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego czy dwóch dni urlopu ze względu na działanie siły wyższej.

– Trudno jednak oczekiwać, aby pracownicy sfery publicznej pozywali swoich pracodawców lub parlament, który nie wdrożył nowych przepisów, o prawo do pięciu dni wolnego na opiekę nad bliskimi – dodaje mec. Fedor. Inaczej może być jednak np. w przypadku zwolnienia pracownika z powodu korzystania przez niego z uprawnień rodzicielskich, bo dyrektywa przewiduje zakaz prowadzenia przygotowań do takiego zwolnienia, który w praktyce może być bardzo szeroko rozumiany.

 

Potrzebne zachęty i wsparcie

Eksperci zwracają jednak uwagę na inny aspekt dyrektywy, dotyczący wysokości świadczenia przysługującego drugiemu rodzicowi w czasie opieki nad dzieckiem. Z projektu przygotowanego przez resort rodziny wynika bowiem, że w czasie dodatkowego urlopu rodzicielskiego będzie wypłacane 70 proc. wynagrodzenia pracownika.

– Warto zwrócić uwagę, że projekt ustawy wdrażającej dyrektywę nie zachęca dostatecznie drugiego rodzica do korzystania z tego uprawnienia i może się okazać, że nadal dzielenie urlopów rodzicielskich będzie wykorzystywane w niewielkim stopniu – mówi mec. Fedor.

– Moim zdaniem projekt implementacji dyrektywy powinien też zawierać więcej rozwiązań, wynikających choćby z preambuły do tych unijnych przepisów – zauważa prof. Renata Babińska-Górecka z Uniwersytetu Wrocławskiego, of counsel w kancelarii Rycak, kancelaria prawa pracy i HR. Wskazuje, że celem dyrektywy jest zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co w praktyce oznacza większe zaangażowanie kobiet w życie zawodowe, a mężczyzn w życie prywatne. – W tym kontekście dyrektywa mówi o rozwoju usług publicznych, które powinny odciążać kobiety w świadczeniu nieodpłatnej pracy przy opiece nad dziećmi i innymi członkami rodziny. W tym zakresie w projekcie implementującym dyrektywę nie widać żadnych rozwiązań, a powinny się takie znaleźć – ocenia.

Także pracodawcy spoza sfery publicznej są zainteresowani sprawnym wdrożeniem dyrektywy, przewidującej także dla nich nowe obowiązki. – Korzystanie z nowych zwolnień, urlopów czy rozpatrywanie wniosków o elastyczną pracę będzie wymagało odpowiedniego oprzyrządowania – zauważa Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan. Jak dodaje, korzystając z uprawnień rodzicielskich, pracownicy będą mogli składać wnioski w postaci papierowej i elektronicznej, a w myśl planowanych regulacji pracodawca będzie miał obowiązek odpowiedzieć na wniosek o elastyczną organizację pracy w ciągu siedmiu dni, a w razie odmowy uwzględnienia takiej propozycji zmian będzie musiał ją uzasadnić. – Spóźnienie może skończyć się nałożeniem kary, więc wszyscy przedsiębiorcy muszą się przygotować do sprawnego wdrożenia tych przepisów – podkreśla. ©℗

 

 

Nowe uprawnienia wynikające z dyrektywy work-life balance

Od 2 sierpnia 2022 r. do polskiego prawa pracy powinny być zaimplementowane nowe unijne rozwiązana dotyczące uprawnień rodzicielskich i elastycznej organizacji pracy. Przewidują one, że:

■ drugi rodzic ma prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego, które nie podlegają przeniesieniu; niewykorzystane wolne przepadnie;

■ pracownicy mają prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni roboczych w roku;

■ każdy pracownik ma prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika;

■ pracownicy posiadający dzieci do co najmniej ośmiu lat oraz opiekunowie takich dzieci mają prawo do występowania z wnioskiem o elastyczną organizację pracy w celu sprawowania opieki. Pracodawcy muszą przedstawić uzasadnienie odmowy udzielenia zgody na taki wniosek lub odroczenia takiej organizacji pracy;

■ jest zakaz zwalniania oraz wszelkich przygotowań do zwolnienia pracowników z powodu wystąpienia przez nich z wnioskiem o urlop ojcowski, rodzicielski i opiekuńczy lub skorzystania z takiego urlopu, lub z powodu skorzystania przez nich z prawa do wystąpienia z wnioskiem o elastyczną organizację pracy. ©℗

Mateusz Rzemek

 

 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA