REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wakacyjny odpoczynek jest coraz ważniejszy nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Niektórzy przełożeni zwracają uwagę na to, aby wypoczynek zespołu był jak najbardziej efektywny. Znają zalety prawdziwego odpoczynku. Uczą swoją załogę świadomego planowania i balansu między pracą i życiem prywatnym. Podajemy 8 wskazówek, jak zaplanować urlop, aby wypoczywać efektywnie.
Z wypaleniem zawodowym zmaga się niemal co drugi Polak, a co czwarty doświadcza jego ciężkiej formy. To dane badania „Dobrostan Raport „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” przeprowadzonego pod koniec 2023 roku przez SW Research. Jak pracodawcy mogą pomóc wypalonym pracownikom podpowiada Magda Pietkiewicz, ekspert rynku pracy oraz twórczyni platformy Enpulse, służącej do badania zaangażowania pracowników.
57 proc. zatrudnionych w Polsce odrzuci ofertę pracy, jeśli mogłaby negatywnie wpłynąć na równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jednocześnie aż 64 proc. Polaków deklaruje ambitne podejście do swojej pracy. W innych krajach podobne deklaracje złożyło 56 proc. respondentów. Takie wyniki przyniosło badanie Randstad Workmonitor, w którym wzięło udział 27 tys. pracowników z 34 krajów Europy, obszaru Azji i Pacyfiku oraz obu Ameryk.
Jak dziś wygląda nowoczesne miejsce pracy? Praca zdalna to standard, ale pracodawcy oferują swoim pracownikom o wiele więcej. Biuro ma być przyjaznym miejscem pracy. Dążenie do tego celu zapewnia m.in. polityka „Pracy Dopasowanej Do Życia” (Work That Fits Your Life)? Przyznanie pracownikom 4 dodatkowych dni płatnego urlopu, tzw. Wellness Friday to tylko jedna z nowoczesnych inicjatyw. O współczesnych praktykach w zarządzaniu zespołami opowie Katarzyna Turkiewicz, Prezeska Hewlett Packard Enterprise Global Business Center.
REKLAMA
Eksperci analizujący nadużycia w korzystaniu ze zwolnień lekarskich zauważyli, że najmniej lewych e-zwolnień obciąża konta najmłodszych pracowników z pokolenia Z – tak zwanych Zetek. Dlaczego?
Aż 60 proc. pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chciałoby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek. Potrzebę taką odczuwa 54 proc. kierowników, 61 proc. pracowników fizycznych oraz 65 proc. ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu. – Pracujemy prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje nam czasu na inne, pozazawodowe aktywności – zauważają autorzy badania i wskazują osiem obszarów, którym polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu.
Work–life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, to pojęcie, które stało się kluczowym elementem współczesnego środowiska zawodowego. Oznacza to umiejętność efektywnego zarządzania czasem i energią pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym, mając na uwadze zachowanie zdrowego stanu fizycznego i psychicznego.
Równowaga między pracą a życiem prywatnym to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w dzisiejszym szybkim tempie życia. W miarę jak nasze zawody stają się coraz bardziej wymagające, a technologia umożliwia nam być zawsze połączonymi z pracą, konieczność znalezienia tej właściwej równowagi staje się kluczowym elementem zdrowia i szczęścia.
REKLAMA
Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Obecnie mogą z nich korzystać także pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia. To efekt niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy. Czym są elastyczne formy zatrudnienia? Kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co musi zawierać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Wyjaśniamy.
Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia, która wdraża dyrektywę work–life balance obejmuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników – dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Eksperci kancelarii CMS oraz W&W Consulting podsumowują nowe uprawnienia pracowników.
Dyrektywa work-life balance. Według danych OECD za 2021 r. polscy pracownicy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku, co stanowi szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich. 26 kwietnia br. wchodzą w życie przepisy dyrektywy work-life balance oraz dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.
Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca obowiązuje od środy 26 kwietnia. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy: dotyczącą work-life balance oraz tzw. rodzicielską. Co zmienia się w prawie pracy?
Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?
Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.
Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.
Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską została 13 marca przekazana do podpisu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Sejm uchwalił nowelizację 8 lutego, a w czwartek 9 marca przyjął część poprawek zgłoszonych przez Senat.
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą unijną dyrektywę dotyczącą tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską. Uwzględnił w niej część poprawek wniesionych przez Senat.
Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Ustawa wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Nowela trafi teraz do prezydenta.
Nowelizacja Kodeksu pracy w Sejmie - Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała negatywnie większość poprawek Senatu do noweli Kodeksu pracy. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską.
Poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy zostały w większości negatywnie zarekomendowane przez sejmową Komisję polityki społecznej i rodziny. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi pod głosowanie Sejmu.
Senat wprowadził poprawki do nowelizacji Kodeksu pracy uchwalonej przez Sejm. Zaproponował m. in. zmianę przepisów dotyczących uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem.
Kodeks pracy - Senat wprowadził poprawki do noweli Kodeksu pracy, która wdraża unijną dyrektywę "work-life balance". Nowelizacja wprowadza m.in. prawo do urlopu z powodu siły wyższej oraz prawo do urlopu opiekuńczego.
Zawód programisty od lat plasuje się w czołówce tzw. zawodów przyszłości. Okazuje się, że świat programistów ma też ciemniejszą stronę. Bo zawód ten wiąże się z wysokim ryzykiem wypalenia zawodowego. Dlaczego tak się dzieje i jakie działania mogą podjąć pracodawcy, by temu przeciwdziałać?
Zmiany w Kodeksie pracy, które uchwalił Sejm 8 lutego 2023 r., to część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Zmiana obejmuje również regulacje warunków zawierania umów na okres próbny.
Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.
Work-life balance - czy osiągnięcie równowagi na linii pracownik-pracodawca jest możliwe?
REKLAMA