Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Work-life balance to dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Od kiedy? WIDEO

Urlopy dla rodziców i opiekunów po zmianach „work-life balance”
Urlopy dla rodziców i opiekunów po zmianach „work-life balance”
Dyrektywa Work-life balance jeszcze w 2023 roku
Liana Dudnik
Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.

Urlopy dla rodziców i opiekunów po zmianach „work-life balance”

– Oczekiwane zmiany w zakresie tzw. zmian „work-life balance” mogą rozczarować część pracowników, gdyż większe uprawnienia i dodatkowe urlopy będą dotyczyć przede wszystkim pracowników-rodziców – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paula Koczara, ekspertka Komitetu HR Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz Senior Associate z praktyki prawa pracy kancelarii Bird & Bird.

Autopromocja

Dłuższy urlop rodzicielski

Zmiany obejmują m.in. wydłużenie podstawowego urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni, z tym zastrzeżeniem, że ten okres może być wykorzystany wyłącznie przez jednego rodzica. W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy matka dziecka wykorzysta pełny wymiar aktualnego urlopu rodzicielskiego, pulę tych 9 tygodni będzie mógł wykorzystać wyłącznie ojciec dziecka. Więcej uprawnień zyskają także rodzice do lat 8 – będą mogli nie wyrazić zgody na pracę w porze nocnej, czy w nadgodzinach, a także na wyjazdy w delegacje. Jednocześnie pracodawca będzie zobowiązany ułatwić im korzystanie z pracy zdalnej czy elastycznych systemów czasu pracy.

Urlop z powodu siły wyższej i  bezpłatny urlop opiekuńczy

Dwie zmiany będą adresowane do wszystkich pracowników – tzw. urlop z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni albo 16 godzin (z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia) oraz bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w przypadku konieczności opieki nad członkiem rodziny lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym.

– Pracodawcy powinni monitorować uprawnienia rodzicielskie, co może pomóc im przygotować się na wyzwania związane z efektywną organizacją pracy, czy zarządzaniem absencjami pracowniczymi. Należy bowiem pamiętać, że każde dodatkowe uprawnienie pracownika stanowi obciążenie (choćby organizacyjne) dla pracodawcy. Niewykluczone jednak, że nowe uprawnienia wygenerują pracodawcom także dodatkowe koszty – dodaje Paula Koczara.

 
Dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Work-life balance
Autopromocja
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Łukasz
  2023-02-09 10:50:20
  Czy wiadomo kogo obejmą te zmiany? Mam 1+ roczne dziecko urodzone w grudniu 2021 i nie wiem czy: a) mogę nadal skorzystać z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) i tym samym stracić dostęp do nowego urlopu rodzicielskiego dla ojców b) mogę nadal skorzystać z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) na starych zasadach i później z nowego urlopu rodzicielskiego dla ojców c) 2 tygodniowy urlop ojcowski przepadnie, ale załapię się na nowy urlop rodzicielski Jak to w końcu jest?
  0
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-02-09 13:19:01
  Zostań swoim własnym szefem i sam decyduj o swojej pracy! Zapraszamy -> rejestracja-spolki-zoo pl
  0
 • Kiti
  2023-02-09 18:35:17
  Urlopów nam przybywa, tylko się cieszyć
  0
 • Belzebub
  2023-02-09 14:57:27
  Wiyncej Wiyncej! A później się dziwicie z czego się inflacja robi :)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?