REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?
Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy w najbliższym czasie czeka szereg nowelizacji. Rząd pracuje nad projektem ustawy, który będzie przystosowywał kodeks pracy do rozwiązań unijnych przewidzianych w dyrektywie work-life balance. Termin implementacji został wyznaczony na 2 sierpnia 2022 r. Sprawdzamy, jak toczą się prace nad wdrożeniem dyrektywy.

Czy nowelizacja kodeksu pracy ma szansę wejść w życie z początkiem sierpnia 2022 roku?

Projekt nowelizacji kodeksu pracy opublikowany przez rząd zmierza do wdrożenia rozwiązań przyjętych w dyrektywie work-life balance (nr 2019/1158) oraz dyrektywie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (nr 2019/1152). Prognozowana przez autorów projektu data wejścia w życie znowelizowanych przepisów kodeksu pracy to 1 sierpnia 2022 r. Prace nad nowelizacją toczą się dalej na szczeblu rządowym i aktualnie nie wiadomo, kiedy projekt zostanie wniesiony do Sejmu. Mając na uwadze aktualny etap prac mało prawdopodobne wydaje się, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r.

REKLAMA

Autopromocja

Powyższe oznacza także, że mogą nie zostać dochowane terminy wdrożenia rozwiązań unijnych, ponieważ zmiany wynikające z dyrektywy work-life balance powinny zostać zaimplementowane do dnia 2 sierpnia 2022 r. a te wynikające z dyrektywy nr 2019/1152 do dnia 1 sierpnia 2022 r.

Wdrożenie dyrektywy work-life balance

Celem dyrektywy work-life balance jest wprowadzenie rozwiązań dotyczących przede wszystkim wyrównania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz równego traktowania płci. Adresatami zmian będą przede wszystkim rodzice i opiekunowie. Pracownicy zyskają uprawnienia zmierzające do ułatwienia pogodzenia życia prywatnego z pracą zawodową. 

Dodatkowo na podstawie dyrektywy nr 2019/1152 w kodeksie pracy mają znaleźć się także rozwiązania zmierzające do poprawy warunków pracy poprzez promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia.

Jakie najważniejsze zmiany w polskim prawie pracy wynikają z wdrożenia dyrektywy work-life balance:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas określony

Zasadnicza zmiana ma dotyczyć trybu wypowiadania umów o pracę na czas określony. Po znowelizowaniu przepisów konieczne będzie podanie pracownikowi przez pracodawcę uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Dotychczas nie było takiego obowiązku. Pracodawca będzie także zobowiązany do podjęcia konsultacji związkowych w razie rozwiązania takiej umowy. W praktyce oznaczać to będzie zrównanie umów o prace na czas określony z tymi na czas nieokreślony.

Umowa na okres próbny

Projekt wprowadza także pewne modyfikacje w zakresie czasu trwania umowy na okres próbny uzależniając go od długości okresu na jaki pracodawca ma zamiar zatrudnić pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę. Dodana zostanie możliwość przedłużenia umowy na czas próbny o czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Zwiększenie wymiaru urlopu rodzicielskiego

Zmiany dotkną także przepisów związanych z uprawnieniami wynikającymi z rodzicielstwa. Zwiększeniu ulegnie łączny wymiar urlopu rodzicielskiego. Przy urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie wymiar urlopu będzie wynosił 41 tygodni (dotychczas 32 tygodnie) albo 43 tygodni w razie porodu mnogiego (dotychczas 34 tygodnie). W ramach urlopu rodzicielskiego każdemu z rodziców-pracowników będzie przysługiwało prawo do indywidualnego urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni. Niewykorzystany będzie przepadał. Urlopu tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców.

Urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy w razie działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych

Nowym rozwiązaniem w kodeksie pracy będzie urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy w razie działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Wymiar tego zwolnienia będzie wynosił 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do 50% wynagrodzenia. Urlop opiekuńczy ma wynosić 5 dni i nie będzie płatny.  W ramach urlopu opiekuńczego w projekcie dokonano zmiany przesłanki umożliwiającej skorzystanie z urlopu opiekuńczego. Obecnie wystarczające będzie wystąpienie potrzeby sprawowania opieki nad osobą najbliższą lub udzielenia jej wsparcia z poważnych względów medycznych.

Czas pracy

Projekt ustawy przewiduje uelastycznienie organizacji czasu pracy ze względu na potrzebę dostosowania go do indywidualnych potrzeb pracownika. Z uprawnienia tego będzie mógł skorzystać pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia. Zgodnie z propozycją zmiany za elastyczną organizację pracy uważa się telepracę, systemy czasu pracy: przerywanego, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej, rozkłady czasu pracy: ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy oraz obniżenie wymiaru czasu pracy.

Ochrona pracowników

REKLAMA

W projekcie pojawią się przepisy zmierzające do wprowadzenia ochrony pracowników przed jakimkolwiek niekorzystnym traktowaniem przez pracodawcę, szczególnie tych korzystających z uprawnień przysługujących im na podstawie kodeksu pracy. Ochrona ma dotyczyć także pracownika, który udzielił wsparcia pracownikowi korzystającemu z kodeksowych uprawnień.

Rozszerzeniu ulegnie także katalog informacji, jaki będzie musiał zostać przekazany pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia np. o przysługujących przerwach w pracy, o sposobie przemieszczania się pomiędzy miejscami wykonywania pracy, prawie pracownika do szkoleń.

Nowelizacja kodeksu pracy dot. pracy zdalnej już w Sejmie

Omówione powyżej zmiany w prawie pracy nie są jedynymi jakich należy spodziewać się w najbliższym czasie. Sejm aktualnie pracuje nad nowelizacją kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Odbyło się już I czytanie projektu ustawy. Proponowany termin wejścia w życie nowelizacji to 14 dni od dnia opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że pracodawcy będą mieli niewiele czasu na wdrożenie nowych rozwiązań.

Agnieszka Stefańska-Pieczara, adwokat, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – druk 2335, przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA