| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatek za pracę w nocy w 2019 roku

Dodatek za pracę w nocy w 2019 roku

W związku ze wzrostem płacy minimalnej w 2019 r., wzrośnie również kwota dodatków za pracę w nocy. Jak obliczyć wysokość dodatku w poszczególnych miesiącach?

W myśl art. 1517 § 1 k.p., pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00.

Pracodawca może dokonać szczegółowego określenia godzin początku i końca pory nocnej - samodzielnie lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Uregulowanie godzin powinno znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy.

Pracodawca ustala porę nocną w godzinach od 22:00 do 6:00 lub od 21:00 do 5:00.

Dodatek za pracę w nocy

W związku z wykonywaniem pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości co najmniej 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co istotne, wysokość dodatku za pracę w nocy może być modyfikowana na korzyść pracownika, co należy określić w przepisach wewnątrz zakładowych (w regulaminie pracy, w regulaminie wynagradzania).

Dodatek za pracę w nocy jest taki sam dla wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia, bowiem podstawę do obliczenia dodatku nocnego stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie ono do kwoty 2 250 zł (w 2018 r. – wynosiło 2 100 zł). Wraz z jego podniesieniem wyższe też będą dodatki nocne.

Wysokość dodatku będzie różniła się w poszczególnych miesiącach, z uwagi na różną ilość godzin do przepracowania w danym miesiącu:  

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie jest uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Dodatkowo, jeśli praca w godzinach nocnych jest pracą nadliczbową, oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje osobny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Dodatek ten wynosi 100 % wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej są od siebie niezależne. Jeśli więc godziny nadliczbowe przypadają w porze nocnej, pracownikowi należy wypłacić dwa dodatki.

Zakaz zatrudniania w porze nocnej

Z uwagi na szczególnie uciążliwy charakter pracy w porze nocnej, nie każdy może pracę w takich godzinach świadczyć. Kodeks pracy szczegółowo wskazuje grupę pracowników, którzy bezwzględnie nie mogą wykonywać pracy w porze nocnej. Wynika to z art. 178 § 1 k.p. Są to:

- kobiety w ciąży,

- młodociani,

- pracownicy, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do ukończenia 4 roku życia - chyba, że wyrażą na to zgodę,

- pracownicy niepełnosprawni (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).

Za złamanie powyższego zakazu, pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Ryczałt

W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek z tytułu pracy nocnej może być zastąpiony ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »