REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przesłania informacji podatkowych za 2018 r. do końca stycznia 2019 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Obowiązek przesłania informacji podatkowych za 2018 r. do końca stycznia 2019 r./fot.Shutterstock
Obowiązek przesłania informacji podatkowych za 2018 r. do końca stycznia 2019 r./fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

Informacje podatkowe za 2018 r. np. PIT-8C, PIT-11 należy przekazać urzędom skarbowym do końca stycznia 2019 r. Pracodawcy składający informacje za nie więcej niż 5 podatników mają obowiązek przesyłania tych dokumentów wyłącznie drogą elektroniczną.

Do 31 stycznia 2019 r. wszyscy płatnicy muszą przekazać urzędom skarbowym informacje podatkowe za 2018 r. Podatnicy otrzymają je w terminie do końca lutego 2019 r. Pracodawcy składający informacje za nie więcej niż 5 podatników nie będą mogli przesłać ich w formie dokumentu pisemnego, lecz elektronicznie. Natomiast od 2020 r. w miesiącu przekroczenia przez pracownika I progu podatkowego pracodawca będzie obliczał zaliczkę podatkową według dwóch stawek podatku.  Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pdof.

Nowelizacja przepisów ustawy o pdof istotnych dla pracodawców wchodzi w życie w dwóch terminach: 1 stycznia 2019 r. i 1 stycznia 2020 r.

Termin przekazania informacji podatkowych skrócony o 1 miesiąc

Od 1 stycznia 2019 r. podmioty zobowiązane do sporządzenia informacji podatkowych za 2018 r. (np. PIT-8CPIT-11) muszą przekazać je urzędowi skarbowemu w terminie skróconym o 1 miesiąc, tj. do końca stycznia 2019 r. Z uzasadnienia projektu ustawy nowelizacyjnej w sprawie skrócenia terminu na przekazanie informacji podatkowych wynika, że skrócenie terminu przesyłania informacji do naczelnika urzędu skarbowego podyktowane jest tym, że pozwoli na sporządzenie i udostępnienie podatnikom w jak najwcześniejszym terminie zeznań podatkowych. Podatnicy oczekują od organów podatkowych jak najszybszego zwrotu nadpłaty podatku. Sporządzenie przez organy podatkowe zeznań podatkowych dla podatników wymaga posiadania wszystkich informacji o przychodach przez nich uzyskanych w roku, za który sporządzane będzie zeznanie. Bez ww. informacji nie będzie możliwości ich wygenerowania. Przed sporządzeniem takiego zeznania dane z informacji złożonych przez płatników muszą zostać: wprowadzone do systemów informatycznych, zweryfikowane pod względem ich poprawności oraz zatwierdzone. Do przygotowania zeznań podatkowych przez organy podatkowe niezbędne będzie automatyczne przetworzenie olbrzymiej ilości danych wynikających z informacji złożonych przez płatników, znajdujących się w rejestrach Szefa KAS oraz pozyskanych z rejestrów administracji publicznej.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym organ podatkowy udostępnia podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego zeznanie roczne, uwzględniając w nim dane będące w posiadaniu Szefa KAS, w tym informacje (art. 1 pkt 21 ustawy z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zawarte w rocznym obliczeniu podatku i informacjach podatkowych,
 • zaliczkach wpłaconych w trakcie roku podatkowego przez podatnika.

>>> Wynagrodzenia w NBP kontra pensje w bankach. Gdzie menedżerowie zarabiają lepiej?

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Aby organy podatkowe dotrzymały terminu 15 lutego, muszą otrzymać informacje od płatników do końca stycznia. Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca ujednolicił terminy przesyłania deklaracji i informacji, zamieszczając je w jednym przepisie. Terminu na składanie poszczególnych informacji podatkowych nie znajdziemy już w kilku przepisach ustawy o pdof. Jest to zdecydowane uproszczenie. Płatnicy przesyłają informacje (art. 1 pkt 14 ustawy z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychoraz niektórych innych ustaw):

 • urzędowi skarbowemu - w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym;
 • podatnikowi - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem ww. terminów obowiązek przesłania rocznego obliczenia podatku oraz informacji upływa nie później niż w dniu zaprzestania prowadzenia działalności.

Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia 2019 r., ale na mocy przepisów przejściowych mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2018 r. (art. 8 ust. 2 ustawy z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw).

Informacje podatkowe za 2018 r. należy przekazać urzędom skarbowym do końca stycznia 2019 r.

Informacje i deklaracje wyłącznie w formie elektronicznej

Po 31 grudnia 2018 r. wszyscy płatnicy, także zobowiązani do sporządzenia informacji za nie więcej niż 5 podatników, mają obowiązek przesyłania tych dokumentów (np. PIT-8CPIT-11) organom podatkowym wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Odwołanie oświadczenia o stosowaniu kosztów autorskich

Od 1 stycznia 2019 r. oświadczenie pracownika uzyskującego przychody z praw autorskich o zaprzestaniu naliczania 50% kosztów uzyskania przychodów pracodawca musi zastosować od miesiąca złożenia takiego oświadczenia. W przypadku braku takiej możliwości oświadczenie uzyskuje ważność od następnego miesiąca. Analogiczna zmiana w zakresie momentu uwzględniania oświadczenia dotyczy dyspozycji pracownika o zaprzestaniu naliczania kwoty zmniejszającej podatek (zob. Oświadczenie o zaprzestaniu naliczania kwoty zmniejszającej podatek).

Rozliczenie przekroczenia I progu podatkowego według dwóch stawek podatku

Od 1 stycznia 2020 r. ustawodawca zmieni sposób pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli w danym miesiącu dochód pracownika przekroczył I próg podatkowy (obecnie 85 528 zł). Przed nowelizacją dopiero dochód za następne miesiące przypadające po miesiącu przekroczenia I progu podatkowego był objęty stawką 32%. Po nowelizacji w miesiącu przekroczenia zaliczka będzie pobierana według dwóch stawek, tj. w wysokości 18% od tej części dochodu, która nie przekroczyła 85 528 zł, oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Załóżmy, że w marcu 2020 r. pracownik przekroczył I próg podatkowy. Na potrzeby tego przykładu przyjmijmy, iż jest to kwota 85 528 zł, a stawki podatku wynoszą 18% i 32%. Łączny dochód (podstawa opodatkowania) pracownika w tym miesiącu wyniósł 7200 zł. Od dochodu w marcu 2020 r. w wysokości 1700 zł (narastająco od stycznia 2020 r. pracownik osiągnął dochód w kwocie 83 828) płatnik naliczy 18% podatek, natomiast od 5500 zł - 32% podatek.

Oświadczenie o zaprzestaniu naliczania kwoty zmniejszającej podatek

Od 1 stycznia 2020 r. oświadczenie pracownika o niestosowanie przy poborze zaliczek pomniejszenia o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek pracodawca będzie musiał uwzględnić w miesiącu jego otrzymania. Jeżeli w tym miesiącu pracodawca nie będzie miał możliwości pobrania zaliczki z uwzględnieniem oświadczenia pracownika, musi to zrobić w następnym miesiącu. Przed nowelizacją zakład pracy mógł uwzględnić oświadczenie pracownika od następnego miesiąca po miesiącu jego złożenia.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

  Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

  REKLAMA

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

  W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

  Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

  Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

  Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

  Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

  REKLAMA

  Przemoc seksualna w miejscu pracy

  Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  REKLAMA