REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek

Bożena Goliszewska-Chojdak
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji świąt pracownicy i zleceniobiorcy otrzymali karty przedpłacone sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy karta przedpłacona podlega opodatkowaniu?

Problem

Z okazji świąt Bożego Narodzenia będziemy przyznawać pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom karty przedpłacone doładowane kwotą nie wyższą niż 380 zł. Tego rodzaju świadczenia oferujemy uprawnionym osobom raz w roku. Karty zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zleceniobiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu otrzymanego wsparcia z funduszu?

Autopromocja

Rada

Nie. Wartość kart przyznanych zleceniobiorcom jest opodatkowana w pełnej wysokości. Nie ma tu znaczenia, że udzielone w ten sposób świadczenie z zfśs nie przekracza 380 zł. Ze zwolnienia podatkowego będą mogli skorzystać tylko Państwa pracownicy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Uzasadnienie

Państwa zleceniobiorcy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przekazanych im kart przedpłaconych sfinansowanych z zfśs, ponieważ nie są pracownikami w rozumieniu ustawy o pdof. Za pracownika, który mógłby skorzystać z tego zwolnienia, uważa się bowiem osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof). Zatem wartość kart należy uwzględnić w podstawie opodatkowania w pełnej wysokości (jako przychód zleceniobiorców z działalności wykonywanej osobiście) (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof). Natomiast wartości kart nie trzeba doliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie ma w tym zakresie limitu kwoty zwolnionej z tych składek.

Załóżmy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przyznała zleceniobiorcy na początku grudnia 2017 r. kartę przedpłaconą na kwotę 300 zł. Spółka wypłaca zleceniobiorcom wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Za listopad 2017 r. osoba ta osiągnęła przychód z tytułu zawartej umowy w wysokości 3000 zł brutto. Zleceniobiorca jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Rozliczenie jego wynagrodzenia za listopad będzie następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Pozycja na liście płac

Wysokość (zł)

1.

Wynagrodzenie

3000,00

2.

Karta przedpłacona sfinansowana z zfśs

300,00

3.

Przychód (poz. 1 + poz. 2)

3300,00

4.

Autopromocja

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (poz. 1)

3000,00

5.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (poz. 1)

3000,00

6.

Składka na ubezpieczenie emerytalne (poz. 4 x 9,76%)

292,80

7.

Składka na ubezpieczenie rentowe (poz. 4 x 1,5%)

45,00

8.

Składka na ubezpieczenie chorobowe (poz. 4 x 2,45%)

73,50

9.

Suma składek (poz. 6 + poz. 7 + poz. 8)

411,30

10.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 4 - poz. 9)

2588,70

11.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne:

 1. do przekazania do ZUS (poz. 10 x 9%)

 2. do odliczenia od podatku (poz. 10 x 7,75%)

232,98

200,62

12.

Koszty uzyskania przychodu [(poz. 3 - poz. 9) x 20%]

577,74

13.

Podstawa opodatkowania (poz. 3 - poz. 9 - poz. 12)

2311,00

14.

Podatek (poz. 13 x 18%)

415,98

15.

Zaliczka na podatek do przekazania do US (poz. 14 - poz. 11 lit. b)

215,00

16.

Do wypłaty (poz. 1 - poz. 9 - poz. 11 lit. a - poz. 15)

2140,72

Natomiast Państwa pracownicy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przyznanych im kart przedpłaconych. Warunkiem skorzystania z ulgi w opłacaniu podatku, oprócz statusu pracownika, jest:

 • sfinansowanie świadczenia w całości z zfśs lub funduszy związków zawodowych oraz
 • pieniężny lub rzeczowy (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi) charakter przyznanych świadczeń, oraz
 • wysokość świadczeń nieprzekraczająca w roku podatkowym 380 zł.

Karta przedpłacona jest uznana za świadczenie pieniężne. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 października 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-1019/15-2/PP), w której zaakceptował stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

MF

(…) karta przedpłacona stanowi świadczenie pieniężne. Jednocześnie, w odróżnieniu od bonu, talonu czy też innego znaku uprawniającego do wymiany na towary lub usługi, karta przedpłacona nie podlega wymianie (zwrotowi) w momencie otrzymania/zakupu towarów lub usług. Ponadto, posiadanie karty przedpłaconej nie obliguje do zakupu towarów lub usług za całą kwotę środków pieniężnych znajdujących się na karcie. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, karty przedpłaconej nie można utożsamiać z bonem lub talonem lub też innym znakiem uprawniającym do wymiany na towar czy usługę, gdyż stanowi ona swego rodzaju środek/instrument dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA