Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek

Bożena Goliszewska-Chojdak
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia
Z okazji świąt pracownicy i zleceniobiorcy otrzymali karty przedpłacone sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy karta przedpłacona podlega opodatkowaniu?

Problem

Z okazji świąt Bożego Narodzenia będziemy przyznawać pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom karty przedpłacone doładowane kwotą nie wyższą niż 380 zł. Tego rodzaju świadczenia oferujemy uprawnionym osobom raz w roku. Karty zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zleceniobiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu otrzymanego wsparcia z funduszu?

Rada

Nie. Wartość kart przyznanych zleceniobiorcom jest opodatkowana w pełnej wysokości. Nie ma tu znaczenia, że udzielone w ten sposób świadczenie z zfśs nie przekracza 380 zł. Ze zwolnienia podatkowego będą mogli skorzystać tylko Państwa pracownicy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Uzasadnienie

Państwa zleceniobiorcy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przekazanych im kart przedpłaconych sfinansowanych z zfśs, ponieważ nie są pracownikami w rozumieniu ustawy o pdof. Za pracownika, który mógłby skorzystać z tego zwolnienia, uważa się bowiem osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof). Zatem wartość kart należy uwzględnić w podstawie opodatkowania w pełnej wysokości (jako przychód zleceniobiorców z działalności wykonywanej osobiście) (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof). Natomiast wartości kart nie trzeba doliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie ma w tym zakresie limitu kwoty zwolnionej z tych składek.

Załóżmy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przyznała zleceniobiorcy na początku grudnia 2017 r. kartę przedpłaconą na kwotę 300 zł. Spółka wypłaca zleceniobiorcom wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Za listopad 2017 r. osoba ta osiągnęła przychód z tytułu zawartej umowy w wysokości 3000 zł brutto. Zleceniobiorca jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Rozliczenie jego wynagrodzenia za listopad będzie następujące:

Lp.

Pozycja na liście płac

Wysokość (zł)

1.

Wynagrodzenie

3000,00

2.

Karta przedpłacona sfinansowana z zfśs

300,00

3.

Przychód (poz. 1 + poz. 2)

3300,00

4.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (poz. 1)

3000,00

5.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (poz. 1)

3000,00

6.

Składka na ubezpieczenie emerytalne (poz. 4 x 9,76%)

292,80

7.

Składka na ubezpieczenie rentowe (poz. 4 x 1,5%)

45,00

8.

Składka na ubezpieczenie chorobowe (poz. 4 x 2,45%)

73,50

9.

Suma składek (poz. 6 + poz. 7 + poz. 8)

411,30

10.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 4 - poz. 9)

2588,70

11.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne:

 1. do przekazania do ZUS (poz. 10 x 9%)

 2. do odliczenia od podatku (poz. 10 x 7,75%)

232,98

200,62

12.

Koszty uzyskania przychodu [(poz. 3 - poz. 9) x 20%]

577,74

13.

Podstawa opodatkowania (poz. 3 - poz. 9 - poz. 12)

2311,00

14.

Podatek (poz. 13 x 18%)

415,98

15.

Zaliczka na podatek do przekazania do US (poz. 14 - poz. 11 lit. b)

215,00

16.

Do wypłaty (poz. 1 - poz. 9 - poz. 11 lit. a - poz. 15)

2140,72

Natomiast Państwa pracownicy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przyznanych im kart przedpłaconych. Warunkiem skorzystania z ulgi w opłacaniu podatku, oprócz statusu pracownika, jest:

 • sfinansowanie świadczenia w całości z zfśs lub funduszy związków zawodowych oraz
 • pieniężny lub rzeczowy (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi) charakter przyznanych świadczeń, oraz
 • wysokość świadczeń nieprzekraczająca w roku podatkowym 380 zł.

Karta przedpłacona jest uznana za świadczenie pieniężne. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 października 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-1019/15-2/PP), w której zaakceptował stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

MF

(…) karta przedpłacona stanowi świadczenie pieniężne. Jednocześnie, w odróżnieniu od bonu, talonu czy też innego znaku uprawniającego do wymiany na towary lub usługi, karta przedpłacona nie podlega wymianie (zwrotowi) w momencie otrzymania/zakupu towarów lub usług. Ponadto, posiadanie karty przedpłaconej nie obliguje do zakupu towarów lub usług za całą kwotę środków pieniężnych znajdujących się na karcie. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, karty przedpłaconej nie można utożsamiać z bonem lub talonem lub też innym znakiem uprawniającym do wymiany na towar czy usługę, gdyż stanowi ona swego rodzaju środek/instrument dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych.

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  44 proc. Polaków myśli o zmianie pracy na lepiej płatną
  44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację; podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen.
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy?
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy po 24 lutego br. jest zauważalny; napływ uchodźców z pewnością go nie uzupełni - stwierdził dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski.
  Zniesienie stanu epidemii a postojowe
  Jeszcze tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o wypłatę tzw. postojowego.
  Niedziela handlowa – czerwiec 2022
  Niedziela handlowa — czerwiec 2022 ma 4 niedziele. Czy 5 czerwca, 12 czerwca, 19 czerwca lub 26 czerwca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
  Boże Ciało 2022 - czy jest wolne od pracy?
  Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Kiedy wypada? Czy można wtedy załatwić sprawy urzędowe albo zrobić zakupy?
  Europejskie Dni Pracodawców 2022
  W dniach 16 – 20 maja 2022 r. odbywa się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia organizuje Europejskie Dni Pracodawców 2022.
  1/3 uchodźców zamierza zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata
  – Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Podkreśla, że organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.
  KRUS - nowa obowiązująca stawka odsetek za zwłokę
  Ustalono nową stawkę odsetek za zwłokę. Ile wynosi?
  Więcej płatników składek i ubezpieczonych
  Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.
  Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły
  Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.
  Barometr Ofert Pracy spadł o 5 pkt.
  Barometr Ofert Pracy spadł do 413,5 pkt. w kwietniu z 418,5 pkt. w marcu br. Napięcie geopolityczne, a także inflacja negatywnie wpłyną na zapotrzebowanie na pracę.
  Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy
  Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.
  Zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli
  Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada likwidację stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po czterech latach pracy w szkole nauczyciel będzie mógł zdać egzamin na nauczyciela mianowanego. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2022 r.
  Do kogo właściwie mówisz?
  Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?
  Google pomoże zdobyć kompetencje cyfrowe młodym ludziom
  „Umiejętności Jutra” czy „Kompetencje Jutra” to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzini będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.
  2022: zmiany w wynagrodzeniach i modyfikacje Polskiego Ładu
  Polski Ład nadal podlega zmianom — w lipcu 2022 pojawią się nowe. Jakie będą zmiany w wynagrodzeniach od lipca 2022?
  Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość
  Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.
  Prawa pracowników firm objętych sankcjami
  Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.
  Efektywność pracowników wzrosła po pandemii
  Przed wprowadzeniem innowacji należy dobrze zastanowić się, które z nich będą najkorzystniejsze dla naszej firmy – mówiła Erin Meyer, profesor w INSEAD, międzynarodowej szkole biznesu, podczas kongresu Impact’22, który odbył się w dniach 11-12 maja w Poznaniu.
  Kij, czy marchewka? Prawne możliwości zmniejszania poziomu nieplanowanych absencji
  Kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynikało, że tylko jeden na pięć powodów nieplanowanej nieobecności pracownika to choroba. Pozostałe cztery to sprawy rodzinne, stres, powody osobiste i brak wyraźnej przyczyny. Można założyć, że mimo upływu czasu sytuacja w polskich zakładach pracy wygląda podobnie. Czy pracodawcy są w takim razie bezsilni?
  Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski
  Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?
  Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa
  40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.
  Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji
  Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?
  Czy składki ZUS ulegają przedawnieniu?
  Co się stanie, jeśli składki ZUS nie zostaną opłacone w terminie lub należytej wysokości? Czy nastąpi ich przedawnienie?