REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek

Bożena Goliszewska-Chojdak
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia
Karta przedpłacona na święta dla zleceniobiorcy z ZFŚS a podatek/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji świąt pracownicy i zleceniobiorcy otrzymali karty przedpłacone sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy karta przedpłacona podlega opodatkowaniu?

Problem

Z okazji świąt Bożego Narodzenia będziemy przyznawać pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom karty przedpłacone doładowane kwotą nie wyższą niż 380 zł. Tego rodzaju świadczenia oferujemy uprawnionym osobom raz w roku. Karty zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zleceniobiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu otrzymanego wsparcia z funduszu?

Autopromocja

Rada

Nie. Wartość kart przyznanych zleceniobiorcom jest opodatkowana w pełnej wysokości. Nie ma tu znaczenia, że udzielone w ten sposób świadczenie z zfśs nie przekracza 380 zł. Ze zwolnienia podatkowego będą mogli skorzystać tylko Państwa pracownicy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Uzasadnienie

Państwa zleceniobiorcy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przekazanych im kart przedpłaconych sfinansowanych z zfśs, ponieważ nie są pracownikami w rozumieniu ustawy o pdof. Za pracownika, który mógłby skorzystać z tego zwolnienia, uważa się bowiem osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof). Zatem wartość kart należy uwzględnić w podstawie opodatkowania w pełnej wysokości (jako przychód zleceniobiorców z działalności wykonywanej osobiście) (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof). Natomiast wartości kart nie trzeba doliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie ma w tym zakresie limitu kwoty zwolnionej z tych składek.

Załóżmy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przyznała zleceniobiorcy na początku grudnia 2017 r. kartę przedpłaconą na kwotę 300 zł. Spółka wypłaca zleceniobiorcom wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Za listopad 2017 r. osoba ta osiągnęła przychód z tytułu zawartej umowy w wysokości 3000 zł brutto. Zleceniobiorca jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Rozliczenie jego wynagrodzenia za listopad będzie następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Pozycja na liście płac

Wysokość (zł)

1.

Wynagrodzenie

3000,00

2.

Karta przedpłacona sfinansowana z zfśs

300,00

3.

Przychód (poz. 1 + poz. 2)

3300,00

4.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (poz. 1)

3000,00

5.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (poz. 1)

3000,00

6.

Składka na ubezpieczenie emerytalne (poz. 4 x 9,76%)

292,80

7.

Składka na ubezpieczenie rentowe (poz. 4 x 1,5%)

45,00

8.

Składka na ubezpieczenie chorobowe (poz. 4 x 2,45%)

73,50

9.

Suma składek (poz. 6 + poz. 7 + poz. 8)

411,30

10.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 4 - poz. 9)

2588,70

11.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne:

  1. do przekazania do ZUS (poz. 10 x 9%)

  2. do odliczenia od podatku (poz. 10 x 7,75%)

232,98

200,62

12.

Koszty uzyskania przychodu [(poz. 3 - poz. 9) x 20%]

577,74

13.

Podstawa opodatkowania (poz. 3 - poz. 9 - poz. 12)

2311,00

14.

Podatek (poz. 13 x 18%)

415,98

15.

Zaliczka na podatek do przekazania do US (poz. 14 - poz. 11 lit. b)

215,00

16.

Do wypłaty (poz. 1 - poz. 9 - poz. 11 lit. a - poz. 15)

2140,72

Natomiast Państwa pracownicy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku z tytułu przyznanych im kart przedpłaconych. Warunkiem skorzystania z ulgi w opłacaniu podatku, oprócz statusu pracownika, jest:

  • sfinansowanie świadczenia w całości z zfśs lub funduszy związków zawodowych oraz
  • pieniężny lub rzeczowy (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi) charakter przyznanych świadczeń, oraz
  • wysokość świadczeń nieprzekraczająca w roku podatkowym 380 zł.

Karta przedpłacona jest uznana za świadczenie pieniężne. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 października 2015 r. (sygn. ILPB1/4511-1-1019/15-2/PP), w której zaakceptował stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

MF

(…) karta przedpłacona stanowi świadczenie pieniężne. Jednocześnie, w odróżnieniu od bonu, talonu czy też innego znaku uprawniającego do wymiany na towary lub usługi, karta przedpłacona nie podlega wymianie (zwrotowi) w momencie otrzymania/zakupu towarów lub usług. Ponadto, posiadanie karty przedpłaconej nie obliguje do zakupu towarów lub usług za całą kwotę środków pieniężnych znajdujących się na karcie. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, karty przedpłaconej nie można utożsamiać z bonem lub talonem lub też innym znakiem uprawniającym do wymiany na towar czy usługę, gdyż stanowi ona swego rodzaju środek/instrument dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA