Ubezpieczenia społeczne - definicje, składki
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie
Definicja podstawowa
Umowa zawarta z odpowiednią instytucją w celu otrzymania odszkodowania za straty przewidziane w umowie.
System świadczeń pieniężnych i rzeczowych przysługujących pracownikom i ich rodzinom w razie choroby, niezdolności do pracy, starości, śmierci, macierzyństwa (ubezpieczenia społeczne).
REKLAMA
W ubezpieczeniach
Ubezpieczenie chorobowe
Ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek i finansuje je ubezpieczony. Ubezpieczenie chorobowe może być obowiązkowe lub dobrowolne. Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają:
- pracownicy,
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby odbywające służbę zastępczą.
Z ubezpieczenia chorobowego finansowane są zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński.
Zobacz również: Urlop podczas zwolnienia lekarskiego a prawo do zasiłku
Ubezpieczenia dobrowolne Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym można zostać objętym z niektórych tytułów do ubezpieczeń. Ubezpieczony, który ma kilka tytułów do ubezpieczeń, może również, w sytuacjach wskazanych przez ustawodawcę, dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, na swój wniosek, następujące osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi:
- wykonujące pracę nakładczą,
- wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
- prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- duchowni,
- sprawujące opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej (nianie).
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje:
- od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki na ubezpieczenie chorobowe,
- od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia.
Ubezpieczenie emerytalne
Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52% podstawy wymiaru. Składka jest naliczana od podstawy nieprzekraczającej w roku kalendarzowym 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. W momencie gdy podstawa wymiaru składki osoby ubezpieczonej przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Składka jest finansowana w równych częściach przez ubezpieczonego i płatnika (po 9,76%), z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą, które ponoszą koszt pełnej składki. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpił do OFE, to cała składka na ubezpieczenie emerytalne jest przekazywana na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ZUS. Jeśli dana osoba przystąpiła do OFE, to 2,92% składki emerytalnej trafia do OFE, 4,38% na subkonto w ZUS, a pozostała część (12,22%) na konto ubezpieczonego w ZUS (I filar).
Ubezpieczenia rentowe
Składka na ubezpieczenia rentowe wynosi 8% podstawy wymiaru składek. Jest ona opłacana w części przez pracodawcę (6,5% podstawy), a w części przez pracownika (1,5%). Składka jest naliczana do momentu osiągnięcia przez ubezpieczonego rocznej podstawy wymiaru składek. Z ubezpieczenia rentowego finansowane są renty rodzinne oraz renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ubezpieczenia społeczne Ubezpieczenia społeczne to ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
Ubezpieczenie wypadkowe Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu:
- bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne,
- posłowie do Parlamentu Europejskiego,
- osoby wykonujące pracę nakładczą,
- żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę,
- osoby przebywające na urlopach wychowawczych, osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
- osoby pobierające świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osoby pobierające zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, a także osoby pobierające wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
- osoby pobierające świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia,
- osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym niemające innego tytułu do ubezpieczeń (na podstawie art. 7 ustawy systemowej),
- osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana indywidualnie dla każdego płatnika. Patrz: REGON
Ubezpieczenie zdrowotne. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru. W przypadku przedsiębiorców podstawę ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.
Polecamy serwis: Ubezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat