Kategorie

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych/fot. Fotolia
Płatnik składek powinien zarejestrować się w ZUS na formularzu ZUS ZFA (osoba fizycz­na) albo ZUS ZPA (osoba prawna lub jednost­ka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA.

W ubezpieczeniach

Jeżeli płatnik ma więcej rachunków bankowych firmy, składa dodatkowo formularz ZUS ZBA (informacja o numerach rachunków bankowych) oraz formularz ZUS ZAA (adresy prowadzenia działalności gospodarczej), jeże­li ma więcej adresów prowadzenia działalności. Zgłoszenie płatnika będącego przedsiębior­cą następuje na zasadach określonych w usta­wie o swobodzie działalności gospodarczej. Wyrejestrowania płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZWPA. Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA (do ubezpieczeń społecznych i ubezpiecze­nia zdrowotnego) lub na formularzu ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego). Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub prze­bywające na urlopach wychowawczych zostają zgłoszone do ubezpieczeń przez złożenie imien­nego raportu rozliczeniowego ZUS RCA/ZUS RZA.

Członków rodziny ubezpieczonego zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA.

Do wyrejestrowania z ubezpieczeń służy formularz ZUS ZWUA.

Jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń zostało błędnie wypełnione lub dane podane w zgłoszeniu uległy zmianie, należy złożyć dokument korygujący lub aktualizujący dane.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Reklama

Formularz ZUS ZSWA płatnicy mają obowiązek przekazywać do ZUS do 31 marca danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenie kory­gujące płatnik składek jest zobowiązany przekazać w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidło­wości we własnym zakresie lub otrzymania zawia­domienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS lub Państwową Inspekcję Pracy. W zgłoszeniu ZUS ZSWA płatnik przekazuje infor­macje dotyczące pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczegól­nym charakterze.

W formularzu ZUS ZSWA nie należy uwzględniać okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubez­pieczenia społecznego w razie choroby i macie­rzyństwa, okresów urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz służby wojskowej. Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i zgło­szenie korygujące przekazuje się w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek w odnie­sieniu do pozostałych dokumentów ubezpiecze­niowych.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgło­szenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jed­nostką organizacyjną nieposiadającą osobowo­ści prawnej, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZPA, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZFA, a także zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, poda­nych w bloku III wcześniej złożonego dokumen­tu ZUS ZIPA.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej ZUS ZIUA

Formularz ZUS ZIUA wypełnia się dla osób zgło­szonych na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w przypadku gdy uległy zmianie lub wymaga­ją korekty dane identyfikacyjne ubezpieczonego, tj. numer PESEL, NIP, seria i numer dowodu oso­bistego albo paszportu, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?