REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych/fot. Fotolia
Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płatnik składek powinien zarejestrować się w ZUS na formularzu ZUS ZFA (osoba fizycz­na) albo ZUS ZPA (osoba prawna lub jednost­ka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA.

W ubezpieczeniach

Jeżeli płatnik ma więcej rachunków bankowych firmy, składa dodatkowo formularz ZUS ZBA (informacja o numerach rachunków bankowych) oraz formularz ZUS ZAA (adresy prowadzenia działalności gospodarczej), jeże­li ma więcej adresów prowadzenia działalności. Zgłoszenie płatnika będącego przedsiębior­cą następuje na zasadach określonych w usta­wie o swobodzie działalności gospodarczej. Wyrejestrowania płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZWPA. Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA (do ubezpieczeń społecznych i ubezpiecze­nia zdrowotnego) lub na formularzu ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego). Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub prze­bywające na urlopach wychowawczych zostają zgłoszone do ubezpieczeń przez złożenie imien­nego raportu rozliczeniowego ZUS RCA/ZUS RZA.

REKLAMA

Autopromocja

Członków rodziny ubezpieczonego zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA.

Do wyrejestrowania z ubezpieczeń służy formularz ZUS ZWUA.

Jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń zostało błędnie wypełnione lub dane podane w zgłoszeniu uległy zmianie, należy złożyć dokument korygujący lub aktualizujący dane.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Formularz ZUS ZSWA płatnicy mają obowiązek przekazywać do ZUS do 31 marca danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenie kory­gujące płatnik składek jest zobowiązany przekazać w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidło­wości we własnym zakresie lub otrzymania zawia­domienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS lub Państwową Inspekcję Pracy. W zgłoszeniu ZUS ZSWA płatnik przekazuje infor­macje dotyczące pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczegól­nym charakterze.

W formularzu ZUS ZSWA nie należy uwzględniać okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubez­pieczenia społecznego w razie choroby i macie­rzyństwa, okresów urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz służby wojskowej. Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i zgło­szenie korygujące przekazuje się w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek w odnie­sieniu do pozostałych dokumentów ubezpiecze­niowych.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgło­szenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jed­nostką organizacyjną nieposiadającą osobowo­ści prawnej, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZPA, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZFA, a także zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, poda­nych w bloku III wcześniej złożonego dokumen­tu ZUS ZIPA.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej ZUS ZIUA

Formularz ZUS ZIUA wypełnia się dla osób zgło­szonych na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w przypadku gdy uległy zmianie lub wymaga­ją korekty dane identyfikacyjne ubezpieczonego, tj. numer PESEL, NIP, seria i numer dowodu oso­bistego albo paszportu, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA