REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych

Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych/fot. Fotolia
Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płatnik składek powinien zarejestrować się w ZUS na formularzu ZUS ZFA (osoba fizycz­na) albo ZUS ZPA (osoba prawna lub jednost­ka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA.

W ubezpieczeniach

Jeżeli płatnik ma więcej rachunków bankowych firmy, składa dodatkowo formularz ZUS ZBA (informacja o numerach rachunków bankowych) oraz formularz ZUS ZAA (adresy prowadzenia działalności gospodarczej), jeże­li ma więcej adresów prowadzenia działalności. Zgłoszenie płatnika będącego przedsiębior­cą następuje na zasadach określonych w usta­wie o swobodzie działalności gospodarczej. Wyrejestrowania płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZWPA. Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubez­pieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA (do ubezpieczeń społecznych i ubezpiecze­nia zdrowotnego) lub na formularzu ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego). Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub prze­bywające na urlopach wychowawczych zostają zgłoszone do ubezpieczeń przez złożenie imien­nego raportu rozliczeniowego ZUS RCA/ZUS RZA.

Autopromocja

Członków rodziny ubezpieczonego zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA.

Do wyrejestrowania z ubezpieczeń służy formularz ZUS ZWUA.

Jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń zostało błędnie wypełnione lub dane podane w zgłoszeniu uległy zmianie, należy złożyć dokument korygujący lub aktualizujący dane.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Formularz ZUS ZSWA płatnicy mają obowiązek przekazywać do ZUS do 31 marca danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenie kory­gujące płatnik składek jest zobowiązany przekazać w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidło­wości we własnym zakresie lub otrzymania zawia­domienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS lub Państwową Inspekcję Pracy. W zgłoszeniu ZUS ZSWA płatnik przekazuje infor­macje dotyczące pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczegól­nym charakterze.

W formularzu ZUS ZSWA nie należy uwzględniać okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubez­pieczenia społecznego w razie choroby i macie­rzyństwa, okresów urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz służby wojskowej. Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i zgło­szenie korygujące przekazuje się w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek w odnie­sieniu do pozostałych dokumentów ubezpiecze­niowych.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgło­szenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jed­nostką organizacyjną nieposiadającą osobowo­ści prawnej, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZPA, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną, podanych w zgłoszeniu płatnika skła­dek ZUS ZFA, a także zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, poda­nych w bloku III wcześniej złożonego dokumen­tu ZUS ZIPA.

Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej ZUS ZIUA

Formularz ZUS ZIUA wypełnia się dla osób zgło­szonych na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w przypadku gdy uległy zmianie lub wymaga­ją korekty dane identyfikacyjne ubezpieczonego, tj. numer PESEL, NIP, seria i numer dowodu oso­bistego albo paszportu, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA