REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak poprawić?

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
ZUS ZWUA - jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?
ZUS ZWUA - jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak go prawidłowo poprawić? Jak dokonać korekty ZUS ZWUA? Co z rozliczeniem składek po rozwiązaniu umowy zlecenia?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?

Problem: Jedna z zatrudnionych przez nas osób była w okresie od 1 maja do 31 października 2021 r. zatrudniona na podstawie umowy zlecenia (pełne oskładkowanie). Od 1 listopada 2021 r. została zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przez błąd osoby zajmującej się rozliczeniami kadrowymi została wyrejestrowana z ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia z 31 października 2021 r. (zamiast 1 listopada 2021 r.). Zgłoszenia do ubezpieczeń ze stosunku pracy dokonaliśmy prawidłowo - od 1 listopada 2021 r. Jak skorygować w dokumentacji ZUS tę pomyłkę? W listopadzie 2021 r. wypłaciliśmy temu ubezpieczonemu wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w październiku br. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę za listopad 2021 r. Jak należy rozliczyć składki od takiego wynagrodzenia i jakie wykazać kody tytułu do ubezpieczeń? Czy najpierw powinniśmy skorygować dokumentację zgłoszeniową, czy też w pierwszej kolejności należy przesłać rozliczenie składek? - pyta Czytelniczka z Radomia.

Autopromocja

Rada: Za byłego zleceniobiorcę należy złożyć formularz ZUS ZWUA w trybie korekty z poprawioną datą wyrejestrowania, a za listopad wykazać tę osobę w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu 30 00 xx i rozliczeniem należnych składek od wypłaconego zlecenia.

Uzasadnienie: Każda osoba posiadająca tytuł do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego najpierw podlega zgłoszeniu do odpowiednich ubezpieczeń, a potem - w razie wygaśnięcia tego tytułu (np. w wyniku rozwiązania umowy zlecenia bądź ustania stosunku pracy) - wyrejestrowaniu z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty zaistnienia tego faktu. Zarówno zgłoszenie, jak i wyrejestrowanie należy do obowiązku płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy).

Błąd w dokumencie zgłoszeniowym - zawiadomienie ZUS

W dokumentach zgłoszeniowych mogą pojawić się różnego rodzaju błędy, np. w kodzie tytułu do ubezpieczeń czy kodzie przyczyny wyrejestrowania. O wszelkich zmianach w danych wykazanych w zgłoszeniach, w tym w zgłoszeniu wyrejestrowania, płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Jeśli więc po złożeniu właściwego formularza płatnik zauważy błąd, powinien sporządzić i przesłać korektę tego dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta ZUS ZWUA

W przypadku obowiązku wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń oraz zgłoszenia korekty danych o tym wyrejestrowaniu należy wypełnić i przekazać formularz ZUS ZWUA.

W bloku IV Wyrejestrowanie z ubezpieczeń w polu 02 wpisuje się datę wyrejestrowania z danym kodem tytułu ubezpieczeń.

Przykład

Umowa o pracę uległa rozwiązaniu 26 października 2021 r. Pracodawca powinien w ciągu 7 dni złożyć ZUS ZWUA i wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń, wskazując jako datę wyrejestrowania 27 października 2021 r. (czyli pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom z tytułu stosunku pracy). Ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem pozostawania w ubezpieczeniach.

Jeśli korekta ZUS ZWUA dotyczy daty wyrejestrowania z ubezpieczeń, kodu przyczyny wyrejestrowania lub danych wykazanych w bloku V (blok V - Rozwiązanie/wygaśnięcie stosunku pracy/stosunku służbowego - dotyczy wyłącznie pracowników), płatnik powinien złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tzn. wpisać "X" w polu 02 bloku I Dane organizacyjne, a następnie podać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach, w tym właściwą datę wyrejestrowania.

Jeżeli umowa cywilnoprawna ze zleceniobiorcą rozwiązała się 31 października 2021 r., to wpisanie daty 31 października br. było nieprawidłowe. Płatnik składek powinien złożyć za tę osobę formularz ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania 1 listopada 2021 r. Zatem w sytuacji, o której mowa w problemie, należało w ciągu 7 dni od zidentyfikowania błędu złożyć korektę tego druku i w bloku IV w polu 02 (wyrejestrowanie z ubezpieczeń od dnia) wpisać prawidłową datę, tj. 1 listopada 2021 r.

Ważne!

Dokonanie korekty w zakresie daty wyrejestrowania z tytułu umowy zlecenia - nie ma wpływu na prawidłowo wykonane zgłoszenie do ubezpieczeń z tytułu stosunku pracy.

Osoba, która do końca października 2021 r. pracowała na umowę zlecenia, od 1 listopada 2021 r. została zatrudniona na umowę o pracę. Zmienił się jej status ubezpieczeniowy oraz kod tytułu ubezpieczeń. Powinna zostać zgłoszona do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, z kodem 01 10 xx (wcześniej figurowała pod kodem 04 11 xx). Zgłoszenia należy dokonać od 1 listopada 2021 r. Płatnik powinien był przekazać formularz ZUS ZUA najpóźniej 8 listopada 2021 r.

Rozliczenie składek po rozwiązaniu umowy zlecenia

Pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia ze składek wynagrodzeń wypłaconych w listopadzie 2021 r.: z umowy zlecenia, po wygaśnięciu tego tytułu do ubezpieczeń oraz z obecnie trwającej umowy o pracę.

Za listopad 2021 r. należy za tę osobę złożyć raport rozliczeniowy ZUS RCA, wypełniając 2 pozycje:

 • ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu 01 10 xx, w którym zostanie wykazana podstawa wymiaru składek z etatu wraz z kwotami składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, oraz
 • ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 30 00 xx (Osoba, za którą należy rozliczyć i opłacić składki lub należne świadczenia w dokumentach rozliczeniowych składanych nie wcześniej niż za następny miesiąc, po ustaniu tytułu do ubezpieczeń), w którym zostanie rozliczony przychód z umowy zlecenia za październik 2021 r.

Przychód z tytułu umowy zlecenia, wypłacony ubezpieczonemu w listopadzie 2021 r., nie podlega w tym przypadku sumowaniu z przychodem z tytułu stosunku pracy. Zlecenie obejmowało bowiem okres, w którym nie został jeszcze zawarty stosunek pracy. Tym samym przepisy art. 8 ust. 2a ustawy systemowej nie mają zastosowania. Dotyczą one sytuacji, gdy umowa zlecenia została zawarta z aktualnym pracodawcą zleceniobiorcy i jest realizowana równolegle z umową o pracę.

Przykład

Firma ABC w listopadzie 2021 r. zatrudniała informatyka na podstawie umowy o pracę, za wynagrodzeniem w wysokości 8260 zł oraz na podstawie umowy zlecenia. Przedmiotem umowy o pracę jest obsługa IT. Na podstawie umowy zlecenia informatyk zrealizował szkolenie dla innych pracowników w zakresie nowych funkcjonalności firmowego oprogramowania. Zarówno wynagrodzenie z pracy etatowej, jak i z umowy zlecenia, należne za listopad 2021 r., wypłacono informatykowi 8 grudnia 2021 r.

Wariant I

Szkolenie odbyło się 2-3 listopada 2021 r. i na taki okres została zawarta umowa cywilnoprawna. Natomiast umowa o pracę trwała do 31 października 2021 r. (umowa na czas określony), a następna została zawarta od 5 listopada 2021 r. (umowa na czas nieokreślony).

W tej sytuacji przychód z tytułu umowy zlecenia powinien zostać rozliczony w odrębnej pozycji raportu ZUS RCA, na zasadach obowiązujących zleceniobiorców, bo nie była to umowa zawarta z własnym pracodawcą i nie była wykonywana na rzecz własnego pracodawcy - w okresie realizacji zlecenia informatyk nie pozostawał w stosunku pracy.

Wariant II

Szkolenie odbyło się 2-3 listopada 2021 r. i na taki okres została zawarta umowa cywilnoprawna. Natomiast umowa o pracę trwała do 31 października 2021 r. (umowa na czas określony), a następna została zawarta od 1 listopada 2021 r. (umowa na czas nieokreślony).

W tej sytuacji przychód z tytułu umowy zlecenia powinien zostać rozliczony w jednym raporcie ZUS RCA, po zsumowaniu go z przychodem ze stosunku pracy - jako umowa zlecenia zawarta z własnym (aktualnym) pracodawcą. Rozliczenia należało dokonać z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla pracownika, tj. 0110 xx.

Podstawa prawna:

art. 36 ust. 1, ust. 11, ust. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 423; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1981),

§ 1 ust. 1 pkt 1, pkt 5, pkt 12, załączniki nr 1, 5, 12, 25 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 846).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA