REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa kwarantanna?

Kwarantanna domowa covid - ile trwa? Czy zaszczepieni podlegają kwarantannie? Czy domownicy mają obowiązkową kwarantannę?
Kwarantanna domowa covid - ile trwa? Czy zaszczepieni podlegają kwarantannie? Czy domownicy mają obowiązkową kwarantannę?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa kwarantanna domowa w związku z covid w 2022 roku? Ile czasu trwa kwarantanna dziecka? Co zmieniło się w lutym 2022 roku? Czy osoby zaszczepione kierowane są na kwarantannę?

Ile trwa kwarantanna domowa w 2022 roku?

Kwarantanna do 24 stycznia 2022 r. trwała 10 dni. Od 25 stycznia 2022 r. kwarantanna została skrócona o 3 dni. Obecnie kwarantanna trwa 7 dni. Liczy się ją od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym dana osoba miała kontakt z osoba zakażoną. Przykład: W grupie przedszkolnej we wtorek 25 stycznia 2022 r. był obecny ostatni dzień chłopiec z dodatnim wynikiem na COVID-19. Inspekcja Sanitarna skontaktuje się z rodzicami chłopca i poprosi o informację, gdzie chłopiec uczęszcza do przedszkola. Następnie Inspekcja zadzwoni do dyrektora przedszkola z informacją o nałożeniu kwarantanny na grupę przedszkolną, do której uczęszczał chory chłopiec. Kwarantanna dla grupy liczy się od 26 stycznia 2022 r., a więc Inspekcja nakłada kwarantannę na przedszkolaków do dnia 1 lutego 2022 r. włącznie.

Autopromocja

Co istotne, mając negatywny wynik testu na covid, nie zwalnia on z odbywania kwarantanny.

Od 2 lutego 2022 roku kwarantanna osób wykonujących zawody medyczne, funkcjonariuszy i żołnierzy trwa 5 dni.

UWAGA! Zmiany od 15 lutego 2022 r.: Kwarantanna i izolacja – nowe zasady od 15 lutego 2022 r.

Od 15 lutego przede wszystkim znosi się kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwarantanna - 7 dni od 25 stycznia 2022

Od wtorku 25 stycznia 2022 r. kwarantanna trwa 7 dni. Została skrócona o 3 dni. Weszło w życie rozporządzenie skracające czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 7 dni kwarantanny obejmuje osoby, które nie mają objawów choroby COVID-19 oraz miały styczność ze źródłem zakażenia:

§ 7 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego:

Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia ulega zakończeniu po 7 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Jeśli kwarantanna rozpoczęła się przed wejściem w życie nowych przepisów, trwa 10 dni (zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym). 

Ministerstwo uzasadnia skrócenie kwarantanny od 25 stycznia 2022 r. szybszą ewolucją wirusa w wariancie delta i omnikron niż poprzednich wariantów. Obecnie ryzyko rozwinięcia się wirusa po 7 dniach jest znikome.

Kwarantanna dziecka - ile czasu trwa?

Jakie są zasady kwarantanny dla dzieci? Kwarantanna u dziecka wynosi tyle samo, co kwarantanna osoby dorosłej czyli obecnie 7 dni. Jest to obecnie powszechne zjawisko. Wiele klas i przedszkoli obejmowanych jest obecnie kwarantanną w związku z covid. Co istotne, rodzicom dzieci do 8 roku życia oraz starszych z niepełnosprawnością przyznaje się na ten czas prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jest to związane z koniecznością zapewnienia dzieciom opieki w domu. W związku z szybkim rozprzestrzenieniem się wirusa w połowie stycznia 2022 r. może być coraz więcej przypadków kierowania na kwarantannę i izolację.

Kwarantanna bez decyzji Sanepidu

W związku z trwającą czwartą falą koronawirusa Sanepid ma dużo pracy i czasami informacja o kwarantannie dociera z opóźnieniem. Zwykle jest to sms o treści: "Inspekcja Sanitarna informuje o nałożeniu kwarantanny na Pani/Pana dziecko - ucznia Przedszkola/Szkoły... ze względu na kontakt z osobą zakażoną wirusem Sars-Cov2. Kwarantanna obowiązuje do dnia np. 30 stycznia 2022 r. włącznie. W kwarantannie przebywa tylko dziecko. Dla osób bezobjawowych zalecany test po 7 dniach od kontaktu. Negatywny wynik nie zwalnia z kwarantanny. w razie wystąpienia objawów proszę o kontakt z lekarzem POZ.". Jeśli podobny sms albo telefon z automatycznym nagraniem nie miał miejsca, należy cierpliwie czekać. Informację o kwarantannie można sprawdzić również na profilu pacjent.gov.pl lub na infolinii inspekcji: +48 22 25 00 115. Tutaj również z powodu natłoku prac Inspekcji Sanitarnej może pojawić się ona z opóźnieniem. Gdy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej poinformował o nałożeniu kwarantanny, osoby objęte kwarantanną powinny odpowiedzialnie przebywać w domu.

Może zdarzyć się również sytuacja kontaktu z osobą zakażoną, która nie została zgłoszona do Sanepidu. Warto wówczas również odizolować się, by nie narazić innych na potencjalne zachorowanie i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Kwarantanna dla zaszczepionych - ile trwa?

Ile trwa kwarantanna dla osoby zaszczepionej? Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Zaszczepieni nie są kierowani na kwarantannę od 28 grudnia 2020 r. zasada ta nadal obowiązuje z pewną modyfikacją. Od 15 grudnia 2021 r. współdomownicy osób chorych na COVID-19 mają obowiązek wykonać test na koronawirusa niezależnie od posiadanego certyfikatu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba zaszczepiona, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie zostanie skierowana na kwarantannę.

Kto jeszcze jest zwolniony z kwarantanny? Zgodnie z rozporządzeniem kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Ile trwa kwarantanna dla niezaszczepionych?

Kwarantanna dla niezaszczepionych trwa 7 dni. Wyjątkiem jest sytuacja osób przybywających spoza Schengen/UE, które nie przedstawią negatywnego testu (24 godziny). Takie osoby mają obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Kwarantanna covid w Polsce od 15 grudnia 2021

Kwarantanna po przylocie do Polski

Kwarantanna po przylocie do Polski wynosi 10 dni. Dotyczy osób, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy w czasie 48 godzin. Czas ten liczy się od momentu otrzymania wyniku testu. 10 dni liczy się od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Przekazuje się funkcjonariuszowi SG następujące dane:

 1. adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,
 2. numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Kwarantanna spoza Schengen

Kwatantanna covid po przyjeździe do Polski od 15 grudnia 2021 r. jest obowiązkowa dla osób, które nie przedstawią testu wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin. Kwarantanna dla przyjezdnych w Polsce trwa 14 dni. Na stronie Straży Granicznej czytamy, że od dnia 15 grudnia obowiązują nowe zasady kwarantanny - "wszystkie osoby przekraczające granicę zewnętrzną mają obowiązek okazania funkcjonariuszowi SG negatywnego wyniku testu". Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nowe zasady kwarantanny granicznej będą obowiązywały do 31 stycznia 2022 r.

W praktyce osoba przekraczająca granicę Polski, która jest również granicą zewnętrzną Schengen/UE ma obowiązek przedstawić funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim. Test ten musi być wykonany przed przekroczeniem granicy w czasie 24 godzin. Liczy się je od momentu wyniku tego testu, a nie wykonania. Wyjątkowo, nie podlegają pod tę zasadę osoby wymienione w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6. Są to uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu objęcia ich tym wychowaniem.

Jeśli dana osoba nie przedstawi negatywnego wyniku testu na COVID-19, po przekroczeniu granicy odbywa 14-dniową kwarantannę. Czas kwarantanny liczy się od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Nie wymaga się wydania decyzji Inspekcji Sanitarnej.

Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu nie wyłącza dotychczasowych przepisów dotyczących zwolnień z kwarantanny. Osoby przekraczające granicę zewnętrzną UE/Schengen, które chcą zwolnić się z kwarantanny, muszą spełniać warunki określone w § 2a i § 3 rozporządzenia.

Kwarantanna - prom, Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja

Natomiast zgodnie z ust. 18 do dnia 31 stycznia 2022 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni po przekroczeniu granicy stosuje się do osoby przekraczającej:

 1. morski odcinek granicy Polski regularnym połączeniem promowym oraz
 2. odcinek lądowy granicy Polski z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką.

Nie ma przy tym znaczenia środek transportu czy piesze przemieszczanie się w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski. Tymczasem przekraczanie wspomnianych granic w innym celu wiąże się z obowiązkiem posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Taki test należy wykonać przed przekroczeniem granicy w czasie 48 godzin. Liczy się je również od momentu wyniku testu.

Kwarantanna to urlop czy chorobowe?

Okres kwarantanny traktowany jest jak okres zwolnienia lekarskiego. Nie trzeba brać na ten czas urlopu wypoczynkowego. Dla osoby objętej kwarantanną albo opiekuna tej osoby, np. rodzic dziecka na kwarantannie, przewidziano odpowiednio zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 80% podstawy wymiaru zasiłku. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to 80% wypłaty. Podstawa do wypłaty zasiłku jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Kwarantanna a izolacja

Kwarantanna domowa to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, na przykład dana osoba miała kontakt z osobą chorą na koronawirusa - w przedszkolu, w klasie w szkole. Izolacja natomiast nakładana jest w przypadku pozytywnego wyniku testu na covid. Kwarantanna nakładana jest przez Inspekcję Sanitarną. Na izolację domową kieruje lekarz rodzinny. Izolacja trwa 10 dni. Liczy się je od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego. Inaczej jest w sytuacji objawowego przechodzenia choroby. Wówczas izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki i innych objawów infekcji ze strony układu oddechowego, nie wcześniej jednak niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

UWAGA! W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się skrócenie kwarantanny przez inspekcję (np. ponowna kwarantanna i negatywny wynik testu).

Kwarantanna - czy Policja sprawdza?

Czy Policja sprawdza dzieci na kwarantannie i inne osoby? Tak. Inspekcja Sanitarna informuje, że Policja może kontaktować się w celu sprawdzenia czy osoba objęta kwarantanną przebywa w domu. Policja może przyjechać na wskazany adres miejsca zamieszkania lub pobytu. Zwykle polega to na rozmowie przez domofon i ewentualnej prośbie pokazania się w oknie. Czasami funkcjonariusz może zadzwonić na numer telefonu osoby na kwarantannie lub opiekuna tej osoby. Nie jest to jednak pewne. Kontrola Policji może się odbyć, ale nie musi. Niektóre osoby kontrolowane są kilkakrotnie nawet w trakcie jednej kwarantanny czyli 10 dni, inne wcale.

Kwarantanna domowników

Czy domownicy osoby przebywającej na kwarantannie również objęci są kwarantanną? Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają kwarantannie. Chodzi w tym przypadku np. o członków rodziny zamieszkujących z osobą, która została objęta obowiązkiem kwarantanny ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną albo kwarantanna dziecka a rodzice. Rodzice dziecka, które przebywa na kwarantannie ze względu na wystąpienie covid-19 w szkole, przedszkolu lub żłobku, nie są kierowani na kwarantannę. W takiej sytuacji jedno z rodziców może skorzystać z zasiłku opiekuńczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia. Otrzyma zwolnienie z pracy i zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

A co w sytuacji, gdy domownik jest chory na COVID-19? Czy osoby współzamieszkujące podlegają kwarantannie? Co do zasady osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie są kierowane na kwarantannę, ale domownicy osób zakażonych muszą obowiązkowo wykonać test na koronawirusa (nie ma przy tym znaczenia posiadany certyfikat). Od 15 lutego 2022 r. kwarantanna niezaszczepionych domowników będzie skrócona do okresu trwania izolacji zakażonego domownika.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 152)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • justyfka
  2022-01-24 13:58:24
  a co sie dzieje z osobami podrozujacymi do Polski po 31.01.2022??? zero informacji!!!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA