REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa kwarantanna?

Kwarantanna domowa covid - ile trwa? Czy zaszczepieni podlegają kwarantannie? Czy domownicy mają obowiązkową kwarantannę?
Kwarantanna domowa covid - ile trwa? Czy zaszczepieni podlegają kwarantannie? Czy domownicy mają obowiązkową kwarantannę?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa kwarantanna domowa w związku z covid w 2022 roku? Ile czasu trwa kwarantanna dziecka? Co zmieniło się w lutym 2022 roku? Czy osoby zaszczepione kierowane są na kwarantannę?

Ile trwa kwarantanna domowa w 2022 roku?

Kwarantanna do 24 stycznia 2022 r. trwała 10 dni. Od 25 stycznia 2022 r. kwarantanna została skrócona o 3 dni. Obecnie kwarantanna trwa 7 dni. Liczy się ją od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym dana osoba miała kontakt z osoba zakażoną. Przykład: W grupie przedszkolnej we wtorek 25 stycznia 2022 r. był obecny ostatni dzień chłopiec z dodatnim wynikiem na COVID-19. Inspekcja Sanitarna skontaktuje się z rodzicami chłopca i poprosi o informację, gdzie chłopiec uczęszcza do przedszkola. Następnie Inspekcja zadzwoni do dyrektora przedszkola z informacją o nałożeniu kwarantanny na grupę przedszkolną, do której uczęszczał chory chłopiec. Kwarantanna dla grupy liczy się od 26 stycznia 2022 r., a więc Inspekcja nakłada kwarantannę na przedszkolaków do dnia 1 lutego 2022 r. włącznie.

REKLAMA

Autopromocja

Co istotne, mając negatywny wynik testu na covid, nie zwalnia on z odbywania kwarantanny.

Od 2 lutego 2022 roku kwarantanna osób wykonujących zawody medyczne, funkcjonariuszy i żołnierzy trwa 5 dni.

UWAGA! Zmiany od 15 lutego 2022 r.: Kwarantanna i izolacja – nowe zasady od 15 lutego 2022 r.

Od 15 lutego przede wszystkim znosi się kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwarantanna - 7 dni od 25 stycznia 2022

Od wtorku 25 stycznia 2022 r. kwarantanna trwa 7 dni. Została skrócona o 3 dni. Weszło w życie rozporządzenie skracające czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 7 dni kwarantanny obejmuje osoby, które nie mają objawów choroby COVID-19 oraz miały styczność ze źródłem zakażenia:

§ 7 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego:

Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia ulega zakończeniu po 7 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Jeśli kwarantanna rozpoczęła się przed wejściem w życie nowych przepisów, trwa 10 dni (zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym). 

Ministerstwo uzasadnia skrócenie kwarantanny od 25 stycznia 2022 r. szybszą ewolucją wirusa w wariancie delta i omnikron niż poprzednich wariantów. Obecnie ryzyko rozwinięcia się wirusa po 7 dniach jest znikome.

Kwarantanna dziecka - ile czasu trwa?

Jakie są zasady kwarantanny dla dzieci? Kwarantanna u dziecka wynosi tyle samo, co kwarantanna osoby dorosłej czyli obecnie 7 dni. Jest to obecnie powszechne zjawisko. Wiele klas i przedszkoli obejmowanych jest obecnie kwarantanną w związku z covid. Co istotne, rodzicom dzieci do 8 roku życia oraz starszych z niepełnosprawnością przyznaje się na ten czas prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jest to związane z koniecznością zapewnienia dzieciom opieki w domu. W związku z szybkim rozprzestrzenieniem się wirusa w połowie stycznia 2022 r. może być coraz więcej przypadków kierowania na kwarantannę i izolację.

Kwarantanna bez decyzji Sanepidu

REKLAMA

W związku z trwającą czwartą falą koronawirusa Sanepid ma dużo pracy i czasami informacja o kwarantannie dociera z opóźnieniem. Zwykle jest to sms o treści: "Inspekcja Sanitarna informuje o nałożeniu kwarantanny na Pani/Pana dziecko - ucznia Przedszkola/Szkoły... ze względu na kontakt z osobą zakażoną wirusem Sars-Cov2. Kwarantanna obowiązuje do dnia np. 30 stycznia 2022 r. włącznie. W kwarantannie przebywa tylko dziecko. Dla osób bezobjawowych zalecany test po 7 dniach od kontaktu. Negatywny wynik nie zwalnia z kwarantanny. w razie wystąpienia objawów proszę o kontakt z lekarzem POZ.". Jeśli podobny sms albo telefon z automatycznym nagraniem nie miał miejsca, należy cierpliwie czekać. Informację o kwarantannie można sprawdzić również na profilu pacjent.gov.pl lub na infolinii inspekcji: +48 22 25 00 115. Tutaj również z powodu natłoku prac Inspekcji Sanitarnej może pojawić się ona z opóźnieniem. Gdy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej poinformował o nałożeniu kwarantanny, osoby objęte kwarantanną powinny odpowiedzialnie przebywać w domu.

Może zdarzyć się również sytuacja kontaktu z osobą zakażoną, która nie została zgłoszona do Sanepidu. Warto wówczas również odizolować się, by nie narazić innych na potencjalne zachorowanie i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Kwarantanna dla zaszczepionych - ile trwa?

Ile trwa kwarantanna dla osoby zaszczepionej? Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Zaszczepieni nie są kierowani na kwarantannę od 28 grudnia 2020 r. zasada ta nadal obowiązuje z pewną modyfikacją. Od 15 grudnia 2021 r. współdomownicy osób chorych na COVID-19 mają obowiązek wykonać test na koronawirusa niezależnie od posiadanego certyfikatu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba zaszczepiona, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie zostanie skierowana na kwarantannę.

Kto jeszcze jest zwolniony z kwarantanny? Zgodnie z rozporządzeniem kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Ile trwa kwarantanna dla niezaszczepionych?

Kwarantanna dla niezaszczepionych trwa 7 dni. Wyjątkiem jest sytuacja osób przybywających spoza Schengen/UE, które nie przedstawią negatywnego testu (24 godziny). Takie osoby mają obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Kwarantanna covid w Polsce od 15 grudnia 2021

Kwarantanna po przylocie do Polski

Kwarantanna po przylocie do Polski wynosi 10 dni. Dotyczy osób, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy w czasie 48 godzin. Czas ten liczy się od momentu otrzymania wyniku testu. 10 dni liczy się od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Przekazuje się funkcjonariuszowi SG następujące dane:

  1. adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,
  2. numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Kwarantanna spoza Schengen

Kwatantanna covid po przyjeździe do Polski od 15 grudnia 2021 r. jest obowiązkowa dla osób, które nie przedstawią testu wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin. Kwarantanna dla przyjezdnych w Polsce trwa 14 dni. Na stronie Straży Granicznej czytamy, że od dnia 15 grudnia obowiązują nowe zasady kwarantanny - "wszystkie osoby przekraczające granicę zewnętrzną mają obowiązek okazania funkcjonariuszowi SG negatywnego wyniku testu". Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nowe zasady kwarantanny granicznej będą obowiązywały do 31 stycznia 2022 r.

W praktyce osoba przekraczająca granicę Polski, która jest również granicą zewnętrzną Schengen/UE ma obowiązek przedstawić funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim. Test ten musi być wykonany przed przekroczeniem granicy w czasie 24 godzin. Liczy się je od momentu wyniku tego testu, a nie wykonania. Wyjątkowo, nie podlegają pod tę zasadę osoby wymienione w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6. Są to uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu objęcia ich tym wychowaniem.

Jeśli dana osoba nie przedstawi negatywnego wyniku testu na COVID-19, po przekroczeniu granicy odbywa 14-dniową kwarantannę. Czas kwarantanny liczy się od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Nie wymaga się wydania decyzji Inspekcji Sanitarnej.

Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu nie wyłącza dotychczasowych przepisów dotyczących zwolnień z kwarantanny. Osoby przekraczające granicę zewnętrzną UE/Schengen, które chcą zwolnić się z kwarantanny, muszą spełniać warunki określone w § 2a i § 3 rozporządzenia.

Kwarantanna - prom, Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja

Natomiast zgodnie z ust. 18 do dnia 31 stycznia 2022 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni po przekroczeniu granicy stosuje się do osoby przekraczającej:

  1. morski odcinek granicy Polski regularnym połączeniem promowym oraz
  2. odcinek lądowy granicy Polski z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką.

Nie ma przy tym znaczenia środek transportu czy piesze przemieszczanie się w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski. Tymczasem przekraczanie wspomnianych granic w innym celu wiąże się z obowiązkiem posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Taki test należy wykonać przed przekroczeniem granicy w czasie 48 godzin. Liczy się je również od momentu wyniku testu.

Kwarantanna to urlop czy chorobowe?

Okres kwarantanny traktowany jest jak okres zwolnienia lekarskiego. Nie trzeba brać na ten czas urlopu wypoczynkowego. Dla osoby objętej kwarantanną albo opiekuna tej osoby, np. rodzic dziecka na kwarantannie, przewidziano odpowiednio zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 80% podstawy wymiaru zasiłku. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to 80% wypłaty. Podstawa do wypłaty zasiłku jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Kwarantanna a izolacja

Kwarantanna domowa to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, na przykład dana osoba miała kontakt z osobą chorą na koronawirusa - w przedszkolu, w klasie w szkole. Izolacja natomiast nakładana jest w przypadku pozytywnego wyniku testu na covid. Kwarantanna nakładana jest przez Inspekcję Sanitarną. Na izolację domową kieruje lekarz rodzinny. Izolacja trwa 10 dni. Liczy się je od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego. Inaczej jest w sytuacji objawowego przechodzenia choroby. Wówczas izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki i innych objawów infekcji ze strony układu oddechowego, nie wcześniej jednak niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

UWAGA! W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się skrócenie kwarantanny przez inspekcję (np. ponowna kwarantanna i negatywny wynik testu).

Kwarantanna - czy Policja sprawdza?

Czy Policja sprawdza dzieci na kwarantannie i inne osoby? Tak. Inspekcja Sanitarna informuje, że Policja może kontaktować się w celu sprawdzenia czy osoba objęta kwarantanną przebywa w domu. Policja może przyjechać na wskazany adres miejsca zamieszkania lub pobytu. Zwykle polega to na rozmowie przez domofon i ewentualnej prośbie pokazania się w oknie. Czasami funkcjonariusz może zadzwonić na numer telefonu osoby na kwarantannie lub opiekuna tej osoby. Nie jest to jednak pewne. Kontrola Policji może się odbyć, ale nie musi. Niektóre osoby kontrolowane są kilkakrotnie nawet w trakcie jednej kwarantanny czyli 10 dni, inne wcale.

Kwarantanna domowników

Czy domownicy osoby przebywającej na kwarantannie również objęci są kwarantanną? Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają kwarantannie. Chodzi w tym przypadku np. o członków rodziny zamieszkujących z osobą, która została objęta obowiązkiem kwarantanny ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną albo kwarantanna dziecka a rodzice. Rodzice dziecka, które przebywa na kwarantannie ze względu na wystąpienie covid-19 w szkole, przedszkolu lub żłobku, nie są kierowani na kwarantannę. W takiej sytuacji jedno z rodziców może skorzystać z zasiłku opiekuńczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia. Otrzyma zwolnienie z pracy i zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

A co w sytuacji, gdy domownik jest chory na COVID-19? Czy osoby współzamieszkujące podlegają kwarantannie? Co do zasady osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie są kierowane na kwarantannę, ale domownicy osób zakażonych muszą obowiązkowo wykonać test na koronawirusa (nie ma przy tym znaczenia posiadany certyfikat). Od 15 lutego 2022 r. kwarantanna niezaszczepionych domowników będzie skrócona do okresu trwania izolacji zakażonego domownika.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 152)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA