reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca a konieczność założenia profilu PUE ZUS

Gdy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania elektronicznie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, ma obowiązek posiadania profilu PUE ZUS. W przypadku gdy płatnik nie ma takich zobowiązań, może profil utworzyć dobrowolnie. Oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia do 5 pracowników i nie chce założyć konta PUE, otrzymuje każdorazowo wydruk e-ZLA, który lekarz przekazuje pracownikowi. Natomiast pracodawca rozliczający się za więcej niż 5 pracowników ma obowiązek założenia profilu na PUE. Przepisy nie przewidują jednak sankcji za brak konta na PUE. W takiej sytuacji pracodawca nie ma dostępu do zwolnień lekarskich swoich pracowników.

Pracodawca bez profilu PUE – obowiązek informacyjny w stosunku do pracowników

Gdy dany pracodawca zdecyduje nie zakładać profilu PUE, wówczas musi poinformować na piśmie nowo zatrudnionych pracowników o konieczności dostarczenia do zakładu pracy wydruku zwolnienia lekarskiego, które lekarz wystawił w formie elektronicznej. Takiego zawiadomienia ze strony pracodawcy należy dokonać pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez pracownika.

Zgodnie z powyższym, jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, pracownik dostarcza mu wydruk e- ZLA otrzymany od lekarza. Co istotne, płatnik nie ma obowiązku dostarczania wydruku do ZUS, ponieważ uwierzytelnienie podpisem elektronicznym E-ZLA na PUE przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem przez system zwolnienia do ZUS.

Zaświadczenie ZUS Z-3

W przypadku gdy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek przekazania do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 lub Z-3a. Zaświadczenie powinno zawierać informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku. Z-3 traktowany jest także jako wniosek pracownika o zasiłek. Zgodnie z przepisami płatnik ma 7 dni od otrzymania wydruku e-ZLA na dostarczenie Z-3 do ZUS.

Wniosek ZUS Z-15

 Jeżeli przedmiotowe zwolnienie dotyczy opieki, konieczne jest również wypełnienie przez ubezpieczonego wniosku ZUS Z-15.

Zaświadczenie na formularzu wydrukowanym z systemu

Przewiduje się możliwość wystawienia zwolnienia na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego. Dotyczy to sytuacji, kiedy niemożliwe jest udzielenie zwolnienie w formie elektronicznej, np. z powodu braku dostępu do internetu. Jeśli lekarz nie zelektronizował tego zaświadczenia, osoba ubezpieczona dostarcza wydruk pracodawcy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama