Kategorie

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Emilia Panufnik
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
ShutterStock
Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca a konieczność założenia profilu PUE ZUS

Gdy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania elektronicznie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, ma obowiązek posiadania profilu PUE ZUS. W przypadku gdy płatnik nie ma takich zobowiązań, może profil utworzyć dobrowolnie. Oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia do 5 pracowników i nie chce założyć konta PUE, otrzymuje każdorazowo wydruk e-ZLA, który lekarz przekazuje pracownikowi. Natomiast pracodawca rozliczający się za więcej niż 5 pracowników ma obowiązek założenia profilu na PUE. Przepisy nie przewidują jednak sankcji za brak konta na PUE. W takiej sytuacji pracodawca nie ma dostępu do zwolnień lekarskich swoich pracowników.

Pracodawca bez profilu PUE – obowiązek informacyjny w stosunku do pracowników

Reklama

Gdy dany pracodawca zdecyduje nie zakładać profilu PUE, wówczas musi poinformować na piśmie nowo zatrudnionych pracowników o konieczności dostarczenia do zakładu pracy wydruku zwolnienia lekarskiego, które lekarz wystawił w formie elektronicznej. Takiego zawiadomienia ze strony pracodawcy należy dokonać pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez pracownika.

Zgodnie z powyższym, jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, pracownik dostarcza mu wydruk e- ZLA otrzymany od lekarza. Co istotne, płatnik nie ma obowiązku dostarczania wydruku do ZUS, ponieważ uwierzytelnienie podpisem elektronicznym E-ZLA na PUE przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem przez system zwolnienia do ZUS.

Zaświadczenie ZUS Z-3

W przypadku gdy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek przekazania do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 lub Z-3a. Zaświadczenie powinno zawierać informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku. Z-3 traktowany jest także jako wniosek pracownika o zasiłek. Zgodnie z przepisami płatnik ma 7 dni od otrzymania wydruku e-ZLA na dostarczenie Z-3 do ZUS.

Wniosek ZUS Z-15

 Jeżeli przedmiotowe zwolnienie dotyczy opieki, konieczne jest również wypełnienie przez ubezpieczonego wniosku ZUS Z-15.

Zaświadczenie na formularzu wydrukowanym z systemu

Przewiduje się możliwość wystawienia zwolnienia na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego. Dotyczy to sytuacji, kiedy niemożliwe jest udzielenie zwolnienie w formie elektronicznej, np. z powodu braku dostępu do internetu. Jeśli lekarz nie zelektronizował tego zaświadczenia, osoba ubezpieczona dostarcza wydruk pracodawcy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Konto tylko na osobę fizyczną!

Reklama

Warto podkreślić, że profil PUE zakładany jest wyłącznie na osobę fizyczną. Zgodnie z Regulaminem Nowego Portalu Informacyjnego ZUS jeśli płatnik składek jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wówczas musi założyć konto PUE za pośrednictwem przedstawicieli ustawowych lub statutowych. W razie potrzeby można udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu.

Płatnik składek będący osobą fizyczną również może udzielić pełnomocnictwa do założenia profilu PUE ZUS. Wówczas profil można założyć i dla płatnika i pełnomocnika (innej osoby fizycznej) bądź tylko dla pełnomocnika.

Profil PUE zakłada się za pośrednictwem internetu. Wizyta w ZUS jest jednak konieczna, jeśli osoba zakładająca profil nie posiada certyfikatu kwalifikowanego ani profilu zaufanego ePUAP, dzięki którym można uwierzytelnić swoją tożsamość. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnictwo musi być złożone w placówce ZUS. Można to zrobić osobiście bądź wysłać je pocztą. Ponadto istnieje możliwość elektronicznego udzielenia pełnomocnictwa. Służy temu formularz ZUS-PEL. W takim przypadku przesyła się je do ZUS z PUE przez płatnika-mocodawcę, który ma swój profil na PUE ZUS. Warto podkreślić, że w celu odbierania elektronicznych zaświadczeń lekarskich nie wystarczy zarejestrowanie upoważnienia ZUS-PEL tylko do korespondencji. Aby mieć wgląd w elektroniczne zwolnienia, konieczny jest dostęp do profilu płatnika składek, a tu ZUS wymaga upoważnienia w pełnym zakresie. Pełnomocnictwo udzielone na druku ZUS-PEL odwołuje się pisemnie.

Spółka prawa handlowego ma kilku właścicieli. Kto może zostać uprawniony do założenia profilu PUE i wglądu we wszystkie zwolnienia lekarskie? Właściciele mogą wspólnie wybrać osobę, która będzie upoważniona do czynności przed ZUS. Przepisy prawa nie narzucają, kto w takiej sytuacji powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na platformie.

Jeśli pracodawca/płatnik obsługiwany jest przez biuro rachunkowe, pełnomocnictwa do założenia profilu na PUE można udzielić pracownikowi wspomnianego biura.

W celu założenia profilu ZUE jedna osoba fizyczna może być pełnomocnikiem dowolnej liczby płatników składek.

Księgowa była upoważniona przez płatnika składek do założenia konta na PUE i wglądu we wszystkiego e-ZLA. Księgowa zwolniła się z pracy i nikt nie miał już dostępu do platformy. W celu uniknięcia takich sytuacji płatnik może upoważnić kilka osób do dostępu do profilu płatnika składek.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca posiadający konto PUE ZUS ma ułatwioną pracę nad dokumentacją. Wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników pojawiają się na profilu płatnika bezpośrednio po wystawieniu ich przez lekarzy. Znajdują się w wydzielonej części skrzynki ,,Dokumenty i wiadomości'' oraz w zakładce „Zaświadczenia lekarskie”. Ma więc dostęp do zwolnień w formie dokumentów elektronicznych z podpisem lekarza oraz do wszelkich danych zawartych w tych zwolnieniach. Ponadto, zwolniony jest z obowiązku dostarczenia zwolnienia do ZUS. E-ZLA znajdujące się na platformie PUE są dowodem do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Co więcej, płatnik składek bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich na PUE ma funkcję „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Po wybraniu tej możliwości formularz wniosku o kontrolę uzupełnia się odpowiednimi danymi dotyczącymi zaświadczenia lekarskiego. Wszystko to wpływa korzystnie na usprawnienie pracy zarówno pracodawcy jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.