REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca a konieczność założenia profilu PUE ZUS

Gdy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania elektronicznie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, ma obowiązek posiadania profilu PUE ZUS. W przypadku gdy płatnik nie ma takich zobowiązań, może profil utworzyć dobrowolnie. Oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia do 5 pracowników i nie chce założyć konta PUE, otrzymuje każdorazowo wydruk e-ZLA, który lekarz przekazuje pracownikowi. Natomiast pracodawca rozliczający się za więcej niż 5 pracowników ma obowiązek założenia profilu na PUE. Przepisy nie przewidują jednak sankcji za brak konta na PUE. W takiej sytuacji pracodawca nie ma dostępu do zwolnień lekarskich swoich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca bez profilu PUE – obowiązek informacyjny w stosunku do pracowników

Gdy dany pracodawca zdecyduje nie zakładać profilu PUE, wówczas musi poinformować na piśmie nowo zatrudnionych pracowników o konieczności dostarczenia do zakładu pracy wydruku zwolnienia lekarskiego, które lekarz wystawił w formie elektronicznej. Takiego zawiadomienia ze strony pracodawcy należy dokonać pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez pracownika.

Zgodnie z powyższym, jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, pracownik dostarcza mu wydruk e- ZLA otrzymany od lekarza. Co istotne, płatnik nie ma obowiązku dostarczania wydruku do ZUS, ponieważ uwierzytelnienie podpisem elektronicznym E-ZLA na PUE przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem przez system zwolnienia do ZUS.

Zaświadczenie ZUS Z-3

W przypadku gdy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek przekazania do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 lub Z-3a. Zaświadczenie powinno zawierać informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku. Z-3 traktowany jest także jako wniosek pracownika o zasiłek. Zgodnie z przepisami płatnik ma 7 dni od otrzymania wydruku e-ZLA na dostarczenie Z-3 do ZUS.

Wniosek ZUS Z-15

 Jeżeli przedmiotowe zwolnienie dotyczy opieki, konieczne jest również wypełnienie przez ubezpieczonego wniosku ZUS Z-15.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie na formularzu wydrukowanym z systemu

Przewiduje się możliwość wystawienia zwolnienia na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego. Dotyczy to sytuacji, kiedy niemożliwe jest udzielenie zwolnienie w formie elektronicznej, np. z powodu braku dostępu do internetu. Jeśli lekarz nie zelektronizował tego zaświadczenia, osoba ubezpieczona dostarcza wydruk pracodawcy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Konto tylko na osobę fizyczną!

REKLAMA

Warto podkreślić, że profil PUE zakładany jest wyłącznie na osobę fizyczną. Zgodnie z Regulaminem Nowego Portalu Informacyjnego ZUS jeśli płatnik składek jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wówczas musi założyć konto PUE za pośrednictwem przedstawicieli ustawowych lub statutowych. W razie potrzeby można udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu.

Płatnik składek będący osobą fizyczną również może udzielić pełnomocnictwa do założenia profilu PUE ZUS. Wówczas profil można założyć i dla płatnika i pełnomocnika (innej osoby fizycznej) bądź tylko dla pełnomocnika.

Profil PUE zakłada się za pośrednictwem internetu. Wizyta w ZUS jest jednak konieczna, jeśli osoba zakładająca profil nie posiada certyfikatu kwalifikowanego ani profilu zaufanego ePUAP, dzięki którym można uwierzytelnić swoją tożsamość. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnictwo musi być złożone w placówce ZUS. Można to zrobić osobiście bądź wysłać je pocztą. Ponadto istnieje możliwość elektronicznego udzielenia pełnomocnictwa. Służy temu formularz ZUS-PEL. W takim przypadku przesyła się je do ZUS z PUE przez płatnika-mocodawcę, który ma swój profil na PUE ZUS. Warto podkreślić, że w celu odbierania elektronicznych zaświadczeń lekarskich nie wystarczy zarejestrowanie upoważnienia ZUS-PEL tylko do korespondencji. Aby mieć wgląd w elektroniczne zwolnienia, konieczny jest dostęp do profilu płatnika składek, a tu ZUS wymaga upoważnienia w pełnym zakresie. Pełnomocnictwo udzielone na druku ZUS-PEL odwołuje się pisemnie.

Spółka prawa handlowego ma kilku właścicieli. Kto może zostać uprawniony do założenia profilu PUE i wglądu we wszystkie zwolnienia lekarskie? Właściciele mogą wspólnie wybrać osobę, która będzie upoważniona do czynności przed ZUS. Przepisy prawa nie narzucają, kto w takiej sytuacji powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na platformie.

Jeśli pracodawca/płatnik obsługiwany jest przez biuro rachunkowe, pełnomocnictwa do założenia profilu na PUE można udzielić pracownikowi wspomnianego biura.

W celu założenia profilu ZUE jedna osoba fizyczna może być pełnomocnikiem dowolnej liczby płatników składek.

Księgowa była upoważniona przez płatnika składek do założenia konta na PUE i wglądu we wszystkiego e-ZLA. Księgowa zwolniła się z pracy i nikt nie miał już dostępu do platformy. W celu uniknięcia takich sytuacji płatnik może upoważnić kilka osób do dostępu do profilu płatnika składek.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca posiadający konto PUE ZUS ma ułatwioną pracę nad dokumentacją. Wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników pojawiają się na profilu płatnika bezpośrednio po wystawieniu ich przez lekarzy. Znajdują się w wydzielonej części skrzynki ,,Dokumenty i wiadomości'' oraz w zakładce „Zaświadczenia lekarskie”. Ma więc dostęp do zwolnień w formie dokumentów elektronicznych z podpisem lekarza oraz do wszelkich danych zawartych w tych zwolnieniach. Ponadto, zwolniony jest z obowiązku dostarczenia zwolnienia do ZUS. E-ZLA znajdujące się na platformie PUE są dowodem do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Co więcej, płatnik składek bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich na PUE ma funkcję „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Po wybraniu tej możliwości formularz wniosku o kontrolę uzupełnia się odpowiednimi danymi dotyczącymi zaświadczenia lekarskiego. Wszystko to wpływa korzystnie na usprawnienie pracy zarówno pracodawcy jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA