REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy

Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia

REKLAMA

Istnieją dwie możliwości kontroli elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. Pierwsza to standardowa za pomocą formularza OL-2 o tytule Wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Drugi sposób na złożenie wniosku polega na wybraniu odpowiedniej funkcji na profilu PUE ZUS płatnika.

Pracodawca posiadający konto na PUE ZUS

Pracodawca posiadający profil na PUE ZUS może złożyć wniosek o kontrolę e-ZLA w bardzo prosty sposób. Na wstępie należy określić, kto jest zobowiązany do posiadania konta na PUE. Taki przymus mają płatnicy składek, na których przepisy prawa nakładają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej do ZUS. Mowa tu o płatnikach składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Decyduje więc liczba osób ubezpieczonych, za które składa się tzw. składkowe imienne raporty miesięczne.

Płatnicy składek, którzy utworzyli profil obowiązani są do jego utrzymywania także, gdy obowiązek przekazywania elektronicznych dokumentów do ZUS ustanie (np. w przypadku zmniejszenia stanu zatrudnienia).

Jeśli pracodawca rozlicza się z ZUS za maksymalnie 5 pracowników również może założyć profil na PUE. Nie ma on jednak takiego obowiązku. W przypadku dobrowolnego założenia konta pracodawca musi poinformować ubezpieczonego o ustaniu obowiązku dostarczania mu wydruku e-ZLA. Czyni to na piśmie w terminie 7 dni od dnia utworzenia profilu na PUE.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Wniosek o kontrolę e-ZLA

Pracodawca bezpośrednio po wystawienia przez lekarza e-ZLA otrzymuje informację o tym na swoim profilu. System przesyła mu także samo zwolnienie. Jeśli pracodawca chce skontrolować prawidłowość wydanego zaświadczenia o niezdolności pracownika do wykonywania pracy, ma taką możliwość za pośrednictwem swojego profilu PUE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu skontrolowania prawidłowości e-ZLA płatnik może skorzystać z funkcji „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Znajduje się ona bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich. Wybranie tej funkcji powoduje uzupełnienie danych o zaświadczeniu lekarskim w formularzu wniosku o kontrolę.

W dalszym ciągu pracodawca/płatnik ma możliwość złożenia do ZUS „Wniosku pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego” na formularzu OL-2.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Druga, standardowa możliwość wniesienia wniosku o kontrolę zwolnienia lekarskiego polega na skorzystaniu z klasycznych dróg wypełniania i przesyłania dokumentów. Formularz OL-2 dostępny jest na PUE.

Kontrola prawidłowości e-ZLA

Lekarz orzecznik ZUS może po przeprowadzeniu kontroli zwolnienia lekarskiego stwierdzić, że przyczyna powodująca niezdolność do pracy ustała. Jest to sytuacja, gdy ubezpieczony w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniu z pracy w związku z chorobą, która w rzeczywistości nie ma już miejsca. Pomimo wskazania daty końcowej zwolnienia, która jeszcze nie nadeszła, lekarz orzecznik ZUS ma możliwość jej zmiany. Wystawia wówczas zaświadczenie lekarskie e-ZLA/K (Zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS), które jest równoznaczne z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Płatnik składek będzie miał je widoczne także na swoim profilu. W przypadku gdy płatnik nie posiada konta PUE ZUS, ubezpieczony otrzyma wydruk e-ZLA/K od lekarza orzecznika ZUS i dostarczy go płatnikowi składek. Jeśli lekarz podczas kontroli ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, ZUS tak jak dotychczas wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wynik kontroli na profilu PUE płatnika

Jeśli lekarz pokontrolnie wystawi e-ZLA/K, informacja o skorygowaniu zwolnienia trafi na konto PUE płatnika. Widoczna będzie wówczas zmiana statusu kontrolowanego zwolnienia - „skorygowane". Ponadto w takim przypadku płatnik posiada wgląd w dane o e-ZLA/K w zakładce „Zaświadczenia lekarskie".

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1150)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA