Kategorie

Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy

Emilia Panufnik
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia
Istnieją dwie możliwości kontroli elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. Pierwsza to standardowa za pomocą formularza OL-2 o tytule Wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Drugi sposób na złożenie wniosku polega na wybraniu odpowiedniej funkcji na profilu PUE ZUS płatnika.

Pracodawca posiadający konto na PUE ZUS

Pracodawca posiadający profil na PUE ZUS może złożyć wniosek o kontrolę e-ZLA w bardzo prosty sposób. Na wstępie należy określić, kto jest zobowiązany do posiadania konta na PUE. Taki przymus mają płatnicy składek, na których przepisy prawa nakładają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej do ZUS. Mowa tu o płatnikach składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Decyduje więc liczba osób ubezpieczonych, za które składa się tzw. składkowe imienne raporty miesięczne.

Płatnicy składek, którzy utworzyli profil obowiązani są do jego utrzymywania także, gdy obowiązek przekazywania elektronicznych dokumentów do ZUS ustanie (np. w przypadku zmniejszenia stanu zatrudnienia).

Jeśli pracodawca rozlicza się z ZUS za maksymalnie 5 pracowników również może założyć profil na PUE. Nie ma on jednak takiego obowiązku. W przypadku dobrowolnego założenia konta pracodawca musi poinformować ubezpieczonego o ustaniu obowiązku dostarczania mu wydruku e-ZLA. Czyni to na piśmie w terminie 7 dni od dnia utworzenia profilu na PUE.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Wniosek o kontrolę e-ZLA

Reklama

Pracodawca bezpośrednio po wystawienia przez lekarza e-ZLA otrzymuje informację o tym na swoim profilu. System przesyła mu także samo zwolnienie. Jeśli pracodawca chce skontrolować prawidłowość wydanego zaświadczenia o niezdolności pracownika do wykonywania pracy, ma taką możliwość za pośrednictwem swojego profilu PUE.

W celu skontrolowania prawidłowości e-ZLA płatnik może skorzystać z funkcji „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Znajduje się ona bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich. Wybranie tej funkcji powoduje uzupełnienie danych o zaświadczeniu lekarskim w formularzu wniosku o kontrolę.

W dalszym ciągu pracodawca/płatnik ma możliwość złożenia do ZUS „Wniosku pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego” na formularzu OL-2.

Druga, standardowa możliwość wniesienia wniosku o kontrolę zwolnienia lekarskiego polega na skorzystaniu z klasycznych dróg wypełniania i przesyłania dokumentów. Formularz OL-2 dostępny jest na PUE.

Kontrola prawidłowości e-ZLA

Lekarz orzecznik ZUS może po przeprowadzeniu kontroli zwolnienia lekarskiego stwierdzić, że przyczyna powodująca niezdolność do pracy ustała. Jest to sytuacja, gdy ubezpieczony w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniu z pracy w związku z chorobą, która w rzeczywistości nie ma już miejsca. Pomimo wskazania daty końcowej zwolnienia, która jeszcze nie nadeszła, lekarz orzecznik ZUS ma możliwość jej zmiany. Wystawia wówczas zaświadczenie lekarskie e-ZLA/K (Zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS), które jest równoznaczne z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Płatnik składek będzie miał je widoczne także na swoim profilu. W przypadku gdy płatnik nie posiada konta PUE ZUS, ubezpieczony otrzyma wydruk e-ZLA/K od lekarza orzecznika ZUS i dostarczy go płatnikowi składek. Jeśli lekarz podczas kontroli ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, ZUS tak jak dotychczas wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego.

Wynik kontroli na profilu PUE płatnika

Jeśli lekarz pokontrolnie wystawi e-ZLA/K, informacja o skorygowaniu zwolnienia trafi na konto PUE płatnika. Widoczna będzie wówczas zmiana statusu kontrolowanego zwolnienia - „skorygowane". Ponadto w takim przypadku płatnik posiada wgląd w dane o e-ZLA/K w zakładce „Zaświadczenia lekarskie".

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1150)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.