REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy

Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją dwie możliwości kontroli elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. Pierwsza to standardowa za pomocą formularza OL-2 o tytule Wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Drugi sposób na złożenie wniosku polega na wybraniu odpowiedniej funkcji na profilu PUE ZUS płatnika.

Pracodawca posiadający konto na PUE ZUS

Pracodawca posiadający profil na PUE ZUS może złożyć wniosek o kontrolę e-ZLA w bardzo prosty sposób. Na wstępie należy określić, kto jest zobowiązany do posiadania konta na PUE. Taki przymus mają płatnicy składek, na których przepisy prawa nakładają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej do ZUS. Mowa tu o płatnikach składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Decyduje więc liczba osób ubezpieczonych, za które składa się tzw. składkowe imienne raporty miesięczne.

Autopromocja

Płatnicy składek, którzy utworzyli profil obowiązani są do jego utrzymywania także, gdy obowiązek przekazywania elektronicznych dokumentów do ZUS ustanie (np. w przypadku zmniejszenia stanu zatrudnienia).

Jeśli pracodawca rozlicza się z ZUS za maksymalnie 5 pracowników również może założyć profil na PUE. Nie ma on jednak takiego obowiązku. W przypadku dobrowolnego założenia konta pracodawca musi poinformować ubezpieczonego o ustaniu obowiązku dostarczania mu wydruku e-ZLA. Czyni to na piśmie w terminie 7 dni od dnia utworzenia profilu na PUE.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Wniosek o kontrolę e-ZLA

Pracodawca bezpośrednio po wystawienia przez lekarza e-ZLA otrzymuje informację o tym na swoim profilu. System przesyła mu także samo zwolnienie. Jeśli pracodawca chce skontrolować prawidłowość wydanego zaświadczenia o niezdolności pracownika do wykonywania pracy, ma taką możliwość za pośrednictwem swojego profilu PUE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu skontrolowania prawidłowości e-ZLA płatnik może skorzystać z funkcji „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Znajduje się ona bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich. Wybranie tej funkcji powoduje uzupełnienie danych o zaświadczeniu lekarskim w formularzu wniosku o kontrolę.

W dalszym ciągu pracodawca/płatnik ma możliwość złożenia do ZUS „Wniosku pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego” na formularzu OL-2.

Druga, standardowa możliwość wniesienia wniosku o kontrolę zwolnienia lekarskiego polega na skorzystaniu z klasycznych dróg wypełniania i przesyłania dokumentów. Formularz OL-2 dostępny jest na PUE.

Kontrola prawidłowości e-ZLA

Lekarz orzecznik ZUS może po przeprowadzeniu kontroli zwolnienia lekarskiego stwierdzić, że przyczyna powodująca niezdolność do pracy ustała. Jest to sytuacja, gdy ubezpieczony w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniu z pracy w związku z chorobą, która w rzeczywistości nie ma już miejsca. Pomimo wskazania daty końcowej zwolnienia, która jeszcze nie nadeszła, lekarz orzecznik ZUS ma możliwość jej zmiany. Wystawia wówczas zaświadczenie lekarskie e-ZLA/K (Zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS), które jest równoznaczne z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Płatnik składek będzie miał je widoczne także na swoim profilu. W przypadku gdy płatnik nie posiada konta PUE ZUS, ubezpieczony otrzyma wydruk e-ZLA/K od lekarza orzecznika ZUS i dostarczy go płatnikowi składek. Jeśli lekarz podczas kontroli ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, ZUS tak jak dotychczas wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego.

Wynik kontroli na profilu PUE płatnika

Jeśli lekarz pokontrolnie wystawi e-ZLA/K, informacja o skorygowaniu zwolnienia trafi na konto PUE płatnika. Widoczna będzie wówczas zmiana statusu kontrolowanego zwolnienia - „skorygowane". Ponadto w takim przypadku płatnik posiada wgląd w dane o e-ZLA/K w zakładce „Zaświadczenia lekarskie".

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1150)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA