REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek emerytalny w Polsce 2020/2021

Wiek emerytalny w Polsce 2021
Wiek emerytalny w Polsce 2021

REKLAMA

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce w 2021 r. jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę.

Powszechny wiek emerytalny w Polsce 2021

Wiek emerytalny to taki wiek, którego ukończenie uprawnia do emerytury. Jeszcze niedawno, w latach 2013-2017 był jednakowy dla wszystkich Polaków i Polek – wynosił 67 lat. Przed 2013 r. funkcjonowały te same zasady dotyczące wieku emerytalnego, które mamy dzisiaj.

Autopromocja

Obecnie w Polsce wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od płci. Wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiek ten obowiązuje od 1 października 2017 r. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.

Dla porównania w Niemczech wiek emerytalny wynosi 67 lat dla obu płci, w Wielkiej Brytanii 66 lat, we Włoszech 67 lat, w USA 66-67 lat, w Rosji 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, w Szwajcarii 65 lat dla mężczyzn i 64 lata dla kobiet.

Warunki do uzyskania emerytury z ZUS

Takie osoby w celu otrzymania prawa do emerytury muszą spełnić trzy poniższe warunki:

 • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni),
 • opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień (np. z tytułu pracy w ramach umowy o pracę lub prowadzenia działalności pozarolniczej),
 • brak emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Emerytura może być najwcześniej przyznana od dnia ukończenia wieku emerytalnego, jeśli w miesiącu urodzin został złożony wniosek o emeryturę. W przypadku późniejszego złożenia wniosku, zostaje przyznana od miesiąca złożenia dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce oprócz przejścia na emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, można otrzymać świadczenie emerytalne również wcześniej. Dotyczy to osób wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Polecamy: Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza zakazu wykonywania pracy zarobkowej. Sam ubezpieczony decyduje, czy rezygnuje z pracy i przechodzi na emeryturę. Im dłużej pracuje, tym wyższa będzie jego emerytura. Może np. nadal prowadzić działalność gospodarczą.

Polecamy artykuł: Przejście na emeryturę rok później - o ile wyższa kwota?

Co więcej, będąc na emeryturze, również można pracować. Jednak osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, muszą uważać na limity dorabiania. Przekroczenie dolnego limitu powoduje obniżenie świadczenia emerytalnego, a górnego limitu – zawieszenie świadczenia. Limity te zmieniają się co trzy miesiące.

Więcej informacji o limitach znajduje się w artykule: Ile może dorobić emeryt? (grudzień 2020 r. - luty 2021 r.)

Polecamy: Kalkulator emerytalny

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zkonsternowany
  2021-05-08 19:44:04
  nie rozumiem jednego, skoro kobiety wywalczyły równo uprawnienie to czemu wiek jest rozny, kobiety dluzej zyja od facetów i mają lzejsze i mniej wyniszczajace organizm stanowiska, wiec to one powinny pracować dluzej a przynajmniej tyle samo, dziwne jest to ze feministki tylko wtedy walcza i sie udzielają tam gdzie sa korzyści ale jak chodzi o rowność to siedza cicho, rowność jest dla nich po to gdy chodzi o wyplate, w innych aspektach twierdza ze niemaja siły itp, skoro ciągle ględzą o równości to niech pracujja tyle samo, tak samo, niech odbywają sluzbe wojskową itp
  33
  pokażodpowiedzi (4)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA