ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca
REKLAMA
REKLAMA
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszym miejscem na powierzenie swoich składek emerytalnych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też któryś z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Powstrzymując się od wartościowania i aprobowania konkretnych opcji warto przywołać zarówno wady, jak i zalety każdego z rozwiązań - zróżnicowane ze względu na specyfikę każdej z instytucji.
REKLAMA
Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE
Zasada złotego środka
W myśl często forsowanej strategii inwestycyjnej opartej na tzw. zasadzie złotego środka, im bliżej do emerytury, tym bardziej zasadne jest inwestowanie w instrumenty maksymalizujące bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Dlatego też osobom młodszym zaleca się prowadzenie swojej polityki finansowej zorientowanej na maksymalizację zysków (nawet kosztem zwiększonego ryzyka) a starszym opartej na stabilności finansowej.
O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.
ZUS
Ulokowanie swoich pieniędzy z ZUS, obarczone jest stosunkowo niewielkim ryzykiem w porównaniu z decyzją o przekazaniu składki do OFE. OFE niesie ze sobą duży ładunek niebezpieczeństwa związanego z inwestowaniem pieniędzy na rynkach kapitałowych. Dlatego też osobom, dla których perspektywa emerytury jest stosunkowo bliska zaleca się niekiedy gromadzenie środków na subkontach w ZUS jako rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze.
Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów
Często podnosi się jednak, że OFE wiążą się z ryzykiem rekompensowanym perspektywą zysków wyższych niż w przypadku konkurenta.
Równie często wskazuje się, że założenie to jest z góry skazane na porażkę. Stopień prawdopodobieństwa ziszczenia się negatywnych skutków ryzyka jest nieproporcjonalnie wysoki w porównaniu z perspektywą pobierania większych emerytur - głównie z uwagi na fakt, że wraz ze wzrostem ilości osób pobierających pieniądze z OFE, fundusze będą zmuszone wypłacać więcej pieniędzy, co w konsekwencji może doprowadzić do załamania się systemu giełdowego.
Ponadto ZUS z założenia ma pełnić funkcję instytucji realizującej konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego, natomiast OFE, jako podmioty prywatne, zorientowane są przede wszystkim na generowanie własnego zysku.
OFE
Zwolennicy OFE konsekwentnie wskazują, że inwestowanie w ramach każdego z filarów (również III) wzmacnia dywersyfikację środków i umożliwia w miarę równomierne rozłożenie ryzyka na trzy segmenty.
Dodatkowo wartość jaką stanowi umożliwienie samodzielnego kształtowania swojego bezpieczeństwa materialnego na zasadach rynkowych wpisuje się w zmieniony w latach 90. model gospodarki.
Podnosi się tu również, że OFE mają szansę wygenerować wyższą stopę zwrotu niż waloryzacja na subkontach w ZUS, głównie z uwagi na faktyczne uczestnictwo w kapitałowej części systemu (z akcjami a nie obligacjami).
Realność wyboru między ZUS a OFE
Nie brak jednak głosów, że ponieważ różnica między wysokością emerytur wypłacanych z obu źródeł będzie niemal niezauważalna, wybór między ZUS a OFE ma charakter co najwyżej symboliczny.
Zwolennicy tego stanowiska podnoszą, że przyszły kryzys emerytalny dosięgnie w równej mierze przedstawicieli jednej, jak i drugiej opcji, dlatego też niezbędne jest inwestowanie w ramach III filaru oraz poszukiwanie rozwiązań zapewniających stabilność poza systemem emerytalnym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat