Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja – co z pracownikami?

Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Restrukturyzacja – co z pracownikami?
Restrukturyzacja – co z pracownikami?
Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Co ze zwalnianymi pracownikami? Czym jest outplacement? Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu? Jak informować pracowników o restrukturyzacji? Jak umiejętnie zarządzać emocjami kadry? Jakie znaczenie dla wizerunku ma komunikacja?

Restrukturyzacja z powodu COVID-19

Trudno nie zauważyć, jak wielki wpływ na sytuację polskich firm miał wprowadzony w 2020 roku lockdown gospodarczy. W wielu organizacjach z dnia na dzień spadły obroty. Część przedsiębiorców została zmuszona do jak najszybszego podjęcia działań, które zapewnią ich firmom ciągłość funkcjonowania. Decyzje o restrukturyzacji bywają trudne, ale też niezbędne do przetrwania w nowej rzeczywistości biznesowej. Jak wdrażać zmiany w sposób korzystny dla firmy i z uwzględnieniem perspektywy pracowników?

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Restrukturyzacja i outplacement

Restrukturyzacja często połączona jest ze zmianami kadrowymi w obrębie organizacji. Wiele firm w takich sytuacjach decyduje się nawiązać współpracę z profesjonalistami, oferującymi usługi z obszaru outplacementu. Pozwala to zapewnić bezpieczne przeprowadzenie procesu zmian zarówno dla organizacji, jak i dla pracowników Choć termin ten kojarzy się przede wszystkim z udzieleniem zwolnionej kadrze pomocy w poszukiwaniu nowego miejsca pracy, to w rzeczywistości obejmuje znacznie więcej kompleksowych działań, które ściśle się ze sobą wiążą. Pominięcie jakiegokolwiek etapu restrukturyzacji może znacząco obniżyć efektywność całego procesu. Konieczne jest zatem dokładne zaplanowanie i przygotowanie się do wprowadzania zmian – nawet, jeśli są one wynikiem nagłej i niespodziewanej sytuacji. Dzięki opracowaniu przemyślanej, długofalowej strategii, opierającej się na aktualnych trendach rynkowych, restrukturyzacja będzie bezpieczna dla organizacji.

Czas niezbędny do przeprowadzenia efektywnego procesu outplacementu będzie zależny od charakteru zwolnień – inny w przypadku grupowej redukcji etatów, jeszcze inny w przypadku zwolnień indywidualnych. Odpowiednio wcześnie należy też rozpocząć outplacement specjalistów oraz managerów wyższego szczebla, ponieważ w przypadku funkcji zarządczych proces poszukiwania nowego zatrudnienia może być dość długi. Ważne, by program wsparcia został uruchomiony jeszcze w trakcie świadczenia pracy. Taki model będzie korzystny zarówno dla pracownika, jak i organizacji.

Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Wypowiedzenie z inicjatywy pracodawcy prawie w każdym budzi chwilowe zwątpienie we własne umiejętności, dlatego ważne jest, aby pożegnalna rozmowa przeprowadzona została w atmosferze wzajemnego szacunku i empatii. Od sposobu przekazania pracownikowi informacji o zwolnieniu zależy czas poszukiwania przez niego nowego zatrudnienia, a także jakość pracy na okresie wypowiedzenia oraz opinia, jaką wystawi organizacji po odejściu z jej struktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowanie pracowników o restrukturyzacji

Najczęściej to managerowie mają obowiązek poinformowania pracowników o planowanych zmianach. Warto, by byli do tego zadania dobrze przygotowani i potrafili poradzić sobie z silnymi emocjami, które z pewnością pojawią się w trakcie rozmów. W ramach procesu związanego z outplacementem prowadzone są szkolenia, które uczą, jak panować nad stresem i efektywnie zarządzać zmianami w zespole, zapewniając pracownikom niezbędne w tym momencie wsparcie. Podczas kursów duży nacisk kładziony jest na komunikację. Managerowie jako swego rodzaju „ambasadorzy zmiany”, muszą wiedzieć, w jaki sposób mówić o reorganizacji w firmie.

Zarządzanie emocjami kadry

Zmiany w strukturach firmy – niezależnie od tego, czy są związane z redukcją etatów, czy też nie – mogą obudzić w pracownikach niepokój i wywołać wątpliwości dotyczące stabilności zatrudnienia i możliwości dalszego rozwoju zawodowego w ramach organizacji. Świadome zarządzanie emocjami kadry pomoże zredukować strach przed nieznanym i wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Zaniedbanie lub prowadzenie niewłaściwych działań w tym obszarze może mieć bardzo negatywny wpływ na przedsiębiorstwo. Zdarza się, że pracownicy źle znoszący zmiany reagują na nie narzekaniem, złością, a nawet sabotażem. Na rezultaty takiego zachowania nie trzeba długo czekać: motywacja i efektywność wśród osób zatrudnionych drastycznie spada, wzrasta natomiast wskaźnik absencji.

Outplacement a redukcja kosztów

Podejmując decyzję o restrukturyzacji, przedsiębiorcy często kierują się właśnie potrzebą redukcji kosztów – dlatego też zapewnienie profesjonalnego wsparcia odchodzącym pracownikom może jawić im się jako niepotrzebny wydatek. Warto jednak przemyśleć tę kwestię w perspektywie długoterminowej, pamiętając, że brak tego typu działań może osłabić pozycję firmy i narazić ją na utratę wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. Wówczas ponowne pozyskanie specjalistów z rynku pracy będzie znacznie utrudnione – zwłaszcza dzisiaj, kiedy o outplacemencie mówi się już jak o jednym z pozapłacowych benefitów dla pracowników.

Komunikacja i wizerunek

Restrukturyzacja powinna zostać zakończona podsumowaniem całego procesu. To czas zaprezentowania pozostałym w firmie pracownikom efektów outplacementu oraz rozmowy na temat dalszych planów rozwojowych organizacji. Transparentna komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów i powinna być skierowana zarówno do kadry, jak i otoczenia biznesowego. Tylko dzięki niej firma będzie w stanie rzeczowo wytłumaczyć powody, które zmusiły pracodawców do podjęcia decyzji o restrukturyzacji i redukcji etatów. Odpowiednio przedstawiona argumentacja oraz dobre praktyki w postaci konkretnych planów wsparcia odchodzących pracowników ochronią wizerunek przedsiębiorstwa i pozwolą pozytywnie zakończyć restrukturyzację.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KRUS - do 31 maja 2023 r. termin na złożenie oświadczenia o podatku

  Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.

  Kryzys gospodarczy i niskie płace

  Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

  Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

  Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

  Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

  Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

  Czym jest urlop na żądanie?

  Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

  Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

  Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

  Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

  Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

  Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

  Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

  Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

  Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

  Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

  Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

  Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

  Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

  Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

  Dzień Matki. Co należy się matkom

  Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

  Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

  Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

  Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

  Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

  Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

  Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

  Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

  Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

  IT. Idealna branża dla mam?

  Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

  Chorwacja: Świętowanie z pasją

  Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

  Chorwacja – Dni wolne 2023

  Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

  Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

  Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

  Zwolnienia w branży IT

  Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.