REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja – co z pracownikami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Restrukturyzacja – co z pracownikami?
Restrukturyzacja – co z pracownikami?

REKLAMA

REKLAMA

Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Co ze zwalnianymi pracownikami? Czym jest outplacement? Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu? Jak informować pracowników o restrukturyzacji? Jak umiejętnie zarządzać emocjami kadry? Jakie znaczenie dla wizerunku ma komunikacja?

Restrukturyzacja z powodu COVID-19

Trudno nie zauważyć, jak wielki wpływ na sytuację polskich firm miał wprowadzony w 2020 roku lockdown gospodarczy. W wielu organizacjach z dnia na dzień spadły obroty. Część przedsiębiorców została zmuszona do jak najszybszego podjęcia działań, które zapewnią ich firmom ciągłość funkcjonowania. Decyzje o restrukturyzacji bywają trudne, ale też niezbędne do przetrwania w nowej rzeczywistości biznesowej. Jak wdrażać zmiany w sposób korzystny dla firmy i z uwzględnieniem perspektywy pracowników?

REKLAMA

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Restrukturyzacja i outplacement

REKLAMA

Restrukturyzacja często połączona jest ze zmianami kadrowymi w obrębie organizacji. Wiele firm w takich sytuacjach decyduje się nawiązać współpracę z profesjonalistami, oferującymi usługi z obszaru outplacementu. Pozwala to zapewnić bezpieczne przeprowadzenie procesu zmian zarówno dla organizacji, jak i dla pracowników Choć termin ten kojarzy się przede wszystkim z udzieleniem zwolnionej kadrze pomocy w poszukiwaniu nowego miejsca pracy, to w rzeczywistości obejmuje znacznie więcej kompleksowych działań, które ściśle się ze sobą wiążą. Pominięcie jakiegokolwiek etapu restrukturyzacji może znacząco obniżyć efektywność całego procesu. Konieczne jest zatem dokładne zaplanowanie i przygotowanie się do wprowadzania zmian – nawet, jeśli są one wynikiem nagłej i niespodziewanej sytuacji. Dzięki opracowaniu przemyślanej, długofalowej strategii, opierającej się na aktualnych trendach rynkowych, restrukturyzacja będzie bezpieczna dla organizacji.

Czas niezbędny do przeprowadzenia efektywnego procesu outplacementu będzie zależny od charakteru zwolnień – inny w przypadku grupowej redukcji etatów, jeszcze inny w przypadku zwolnień indywidualnych. Odpowiednio wcześnie należy też rozpocząć outplacement specjalistów oraz managerów wyższego szczebla, ponieważ w przypadku funkcji zarządczych proces poszukiwania nowego zatrudnienia może być dość długi. Ważne, by program wsparcia został uruchomiony jeszcze w trakcie świadczenia pracy. Taki model będzie korzystny zarówno dla pracownika, jak i organizacji.

Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Wypowiedzenie z inicjatywy pracodawcy prawie w każdym budzi chwilowe zwątpienie we własne umiejętności, dlatego ważne jest, aby pożegnalna rozmowa przeprowadzona została w atmosferze wzajemnego szacunku i empatii. Od sposobu przekazania pracownikowi informacji o zwolnieniu zależy czas poszukiwania przez niego nowego zatrudnienia, a także jakość pracy na okresie wypowiedzenia oraz opinia, jaką wystawi organizacji po odejściu z jej struktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowanie pracowników o restrukturyzacji

Najczęściej to managerowie mają obowiązek poinformowania pracowników o planowanych zmianach. Warto, by byli do tego zadania dobrze przygotowani i potrafili poradzić sobie z silnymi emocjami, które z pewnością pojawią się w trakcie rozmów. W ramach procesu związanego z outplacementem prowadzone są szkolenia, które uczą, jak panować nad stresem i efektywnie zarządzać zmianami w zespole, zapewniając pracownikom niezbędne w tym momencie wsparcie. Podczas kursów duży nacisk kładziony jest na komunikację. Managerowie jako swego rodzaju „ambasadorzy zmiany”, muszą wiedzieć, w jaki sposób mówić o reorganizacji w firmie.

Zarządzanie emocjami kadry

Zmiany w strukturach firmy – niezależnie od tego, czy są związane z redukcją etatów, czy też nie – mogą obudzić w pracownikach niepokój i wywołać wątpliwości dotyczące stabilności zatrudnienia i możliwości dalszego rozwoju zawodowego w ramach organizacji. Świadome zarządzanie emocjami kadry pomoże zredukować strach przed nieznanym i wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Zaniedbanie lub prowadzenie niewłaściwych działań w tym obszarze może mieć bardzo negatywny wpływ na przedsiębiorstwo. Zdarza się, że pracownicy źle znoszący zmiany reagują na nie narzekaniem, złością, a nawet sabotażem. Na rezultaty takiego zachowania nie trzeba długo czekać: motywacja i efektywność wśród osób zatrudnionych drastycznie spada, wzrasta natomiast wskaźnik absencji.

Outplacement a redukcja kosztów

Podejmując decyzję o restrukturyzacji, przedsiębiorcy często kierują się właśnie potrzebą redukcji kosztów – dlatego też zapewnienie profesjonalnego wsparcia odchodzącym pracownikom może jawić im się jako niepotrzebny wydatek. Warto jednak przemyśleć tę kwestię w perspektywie długoterminowej, pamiętając, że brak tego typu działań może osłabić pozycję firmy i narazić ją na utratę wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. Wówczas ponowne pozyskanie specjalistów z rynku pracy będzie znacznie utrudnione – zwłaszcza dzisiaj, kiedy o outplacemencie mówi się już jak o jednym z pozapłacowych benefitów dla pracowników.

Komunikacja i wizerunek

Restrukturyzacja powinna zostać zakończona podsumowaniem całego procesu. To czas zaprezentowania pozostałym w firmie pracownikom efektów outplacementu oraz rozmowy na temat dalszych planów rozwojowych organizacji. Transparentna komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów i powinna być skierowana zarówno do kadry, jak i otoczenia biznesowego. Tylko dzięki niej firma będzie w stanie rzeczowo wytłumaczyć powody, które zmusiły pracodawców do podjęcia decyzji o restrukturyzacji i redukcji etatów. Odpowiednio przedstawiona argumentacja oraz dobre praktyki w postaci konkretnych planów wsparcia odchodzących pracowników ochronią wizerunek przedsiębiorstwa i pozwolą pozytywnie zakończyć restrukturyzację.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA