Kategorie

Restrukturyzacja – co z pracownikami?

Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Restrukturyzacja – co z pracownikami?
Restrukturyzacja – co z pracownikami?
Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Co ze zwalnianymi pracownikami? Czym jest outplacement? Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu? Jak informować pracowników o restrukturyzacji? Jak umiejętnie zarządzać emocjami kadry? Jakie znaczenie dla wizerunku ma komunikacja?

Restrukturyzacja z powodu COVID-19

Trudno nie zauważyć, jak wielki wpływ na sytuację polskich firm miał wprowadzony w 2020 roku lockdown gospodarczy. W wielu organizacjach z dnia na dzień spadły obroty. Część przedsiębiorców została zmuszona do jak najszybszego podjęcia działań, które zapewnią ich firmom ciągłość funkcjonowania. Decyzje o restrukturyzacji bywają trudne, ale też niezbędne do przetrwania w nowej rzeczywistości biznesowej. Jak wdrażać zmiany w sposób korzystny dla firmy i z uwzględnieniem perspektywy pracowników?

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Restrukturyzacja i outplacement

Restrukturyzacja często połączona jest ze zmianami kadrowymi w obrębie organizacji. Wiele firm w takich sytuacjach decyduje się nawiązać współpracę z profesjonalistami, oferującymi usługi z obszaru outplacementu. Pozwala to zapewnić bezpieczne przeprowadzenie procesu zmian zarówno dla organizacji, jak i dla pracowników Choć termin ten kojarzy się przede wszystkim z udzieleniem zwolnionej kadrze pomocy w poszukiwaniu nowego miejsca pracy, to w rzeczywistości obejmuje znacznie więcej kompleksowych działań, które ściśle się ze sobą wiążą. Pominięcie jakiegokolwiek etapu restrukturyzacji może znacząco obniżyć efektywność całego procesu. Konieczne jest zatem dokładne zaplanowanie i przygotowanie się do wprowadzania zmian – nawet, jeśli są one wynikiem nagłej i niespodziewanej sytuacji. Dzięki opracowaniu przemyślanej, długofalowej strategii, opierającej się na aktualnych trendach rynkowych, restrukturyzacja będzie bezpieczna dla organizacji.

Czas niezbędny do przeprowadzenia efektywnego procesu outplacementu będzie zależny od charakteru zwolnień – inny w przypadku grupowej redukcji etatów, jeszcze inny w przypadku zwolnień indywidualnych. Odpowiednio wcześnie należy też rozpocząć outplacement specjalistów oraz managerów wyższego szczebla, ponieważ w przypadku funkcji zarządczych proces poszukiwania nowego zatrudnienia może być dość długi. Ważne, by program wsparcia został uruchomiony jeszcze w trakcie świadczenia pracy. Taki model będzie korzystny zarówno dla pracownika, jak i organizacji.

Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Wypowiedzenie z inicjatywy pracodawcy prawie w każdym budzi chwilowe zwątpienie we własne umiejętności, dlatego ważne jest, aby pożegnalna rozmowa przeprowadzona została w atmosferze wzajemnego szacunku i empatii. Od sposobu przekazania pracownikowi informacji o zwolnieniu zależy czas poszukiwania przez niego nowego zatrudnienia, a także jakość pracy na okresie wypowiedzenia oraz opinia, jaką wystawi organizacji po odejściu z jej struktur.

Poinformowanie pracowników o restrukturyzacji

Najczęściej to managerowie mają obowiązek poinformowania pracowników o planowanych zmianach. Warto, by byli do tego zadania dobrze przygotowani i potrafili poradzić sobie z silnymi emocjami, które z pewnością pojawią się w trakcie rozmów. W ramach procesu związanego z outplacementem prowadzone są szkolenia, które uczą, jak panować nad stresem i efektywnie zarządzać zmianami w zespole, zapewniając pracownikom niezbędne w tym momencie wsparcie. Podczas kursów duży nacisk kładziony jest na komunikację. Managerowie jako swego rodzaju „ambasadorzy zmiany”, muszą wiedzieć, w jaki sposób mówić o reorganizacji w firmie.

Zarządzanie emocjami kadry

Zmiany w strukturach firmy – niezależnie od tego, czy są związane z redukcją etatów, czy też nie – mogą obudzić w pracownikach niepokój i wywołać wątpliwości dotyczące stabilności zatrudnienia i możliwości dalszego rozwoju zawodowego w ramach organizacji. Świadome zarządzanie emocjami kadry pomoże zredukować strach przed nieznanym i wzmocni poczucie bezpieczeństwa. Zaniedbanie lub prowadzenie niewłaściwych działań w tym obszarze może mieć bardzo negatywny wpływ na przedsiębiorstwo. Zdarza się, że pracownicy źle znoszący zmiany reagują na nie narzekaniem, złością, a nawet sabotażem. Na rezultaty takiego zachowania nie trzeba długo czekać: motywacja i efektywność wśród osób zatrudnionych drastycznie spada, wzrasta natomiast wskaźnik absencji.

Outplacement a redukcja kosztów

Podejmując decyzję o restrukturyzacji, przedsiębiorcy często kierują się właśnie potrzebą redukcji kosztów – dlatego też zapewnienie profesjonalnego wsparcia odchodzącym pracownikom może jawić im się jako niepotrzebny wydatek. Warto jednak przemyśleć tę kwestię w perspektywie długoterminowej, pamiętając, że brak tego typu działań może osłabić pozycję firmy i narazić ją na utratę wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. Wówczas ponowne pozyskanie specjalistów z rynku pracy będzie znacznie utrudnione – zwłaszcza dzisiaj, kiedy o outplacemencie mówi się już jak o jednym z pozapłacowych benefitów dla pracowników.

Komunikacja i wizerunek

Restrukturyzacja powinna zostać zakończona podsumowaniem całego procesu. To czas zaprezentowania pozostałym w firmie pracownikom efektów outplacementu oraz rozmowy na temat dalszych planów rozwojowych organizacji. Transparentna komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów i powinna być skierowana zarówno do kadry, jak i otoczenia biznesowego. Tylko dzięki niej firma będzie w stanie rzeczowo wytłumaczyć powody, które zmusiły pracodawców do podjęcia decyzji o restrukturyzacji i redukcji etatów. Odpowiednio przedstawiona argumentacja oraz dobre praktyki w postaci konkretnych planów wsparcia odchodzących pracowników ochronią wizerunek przedsiębiorstwa i pozwolą pozytywnie zakończyć restrukturyzację.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.