reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Referencje po zakończeniu pracy

Referencje po zakończeniu pracy

Referencje pozwalają na zarekomendowanie pracownika u przyszłego pracodawcy. Stanowią one kartę przetargową i pomagają wyróżnić się z tłumu. Jak poprosić szefa o referencje?

Listy referencyjne wróciły do łask. Przy szukaniu nowej pracy, rekrutacji na studia doktoranckie, aplikowaniu o grant lub stypendium – silne referencje będą kartą przetargową, pomogą wyróżnić się z tłumu. Trzeba się tylko odważyć i poprosić o nie szefa.

Ani pracodawca ani wykładowca nie mają obowiązku wystawiania listów polecających. Nie obligują ich do tego żadne przepisy. Ale prowadząc rekrutacje dla naszych Klientów rzeczywiście zwracamy uwagę na referencje. Informacje w nich zawarte to potwierdzenie kompetencji kandydata „u źródła”, czyli u byłego pracodawcy. Zdecydowanie warto więc je mieć.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Po prostu zapytaj

Łatwo powiedzieć? Pewnie tak, ale to naprawdę jedyny sposób. Pomaga, gdy się zrozumie, że nie jest się ani pierwszą ani ostatnią osobą, która o to prosi. Menadżerowie i profesorowie są przyzwyczajeni do takich próśb, słyszą je coraz częściej. Zamiast więc krygować się, przepraszać za zbytnią śmiałość czy kręcić, trzeba zapytać wprost. Trzeba wytłumaczyć, do czego potrzebujemy listu referencyjnego i koniecznie zaznaczyć, na kiedy.

Można tak: „Panie profesorze, staram się o staż. Do aplikacji muszę załączyć dwa listy referencyjne. Czy zgodzi się pan napisać jeden z nich? Potrzebuję go do 20-ego.”

Zasugeruj treść

List referencyjny ma przekazać konkretne informacje o naszych kwalifikacjach, cechach i doświadczeniu potencjalnemu nowemu pracodawcy. Warto więc mieć pewność, że się w nim znajdą. Co do zasady, lepiej jeśli są sformułowane na tyle uniwersalnie, by można je było przedstawić w kolejnych rekrutacjach. Ale kiedy staramy się o konkretną posadę można wybić te doświadczenia i umiejętności, których oczekuje dana firma. Nie wystarczy więc poprosić o referencje, trzeba też zasugerować, co powinno się w nich znaleźć.  

Na przykład tak: „Dziękuję, że zgodził się pan wystawić mi referencje. Czy mógłby pan wspomnieć o mojej roli w pracach nad ostatnią kampanią, a szczególnie o tym, jak posty, które umieszczałem na profilu przyczyniły się do zwiększenia ruchu na firmowej stronie?”

Napisz list sam

Nie oszukujmy się, wszyscy funkcjonujemy w niedoczasie. Niewykluczone, że przełożony poprosi nas o przygotowanie wstępnej wersji listu. Jeśli jesteśmy z szefem w dobrych relacjach, możemy też sami to zaproponować. Idealny list referencyjny nie może być rozwlekły  - nie więcej niż A4, powinien zawierać nazwę firmy, stanowiska i czas naszej pracy. Musi być konkretny. Powinien opisywać trzy, cztery nasze mocne strony. Za każdym razem zilustrowane konkretnym przykładem.

Tak przygotowany szkic wysyłamy szefowi, poprawiamy według jego wskazówek i prosimy o podpis. Można zapytać tak: „Wiem, że ma pan teraz gorący okres. Mogę przygotować wstępną wersję listu referencyjnego, którą pan zweryfikuje i, jeśli będzie w porządku, podpisze.”

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zdjęcia

Referencje po zakończeniu pracy/ fot. Fotolia
Referencje po zakończeniu pracy/ fot. Fotolia

Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama