REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referencje po zakończeniu pracy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
 Bartosz Struzik
Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.
Referencje po zakończeniu pracy/ fot. Fotolia
Referencje po zakończeniu pracy/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Referencje pozwalają na zarekomendowanie pracownika u przyszłego pracodawcy. Stanowią one kartę przetargową i pomagają wyróżnić się z tłumu. Jak poprosić szefa o referencje?

Listy referencyjne wróciły do łask. Przy szukaniu nowej pracy, rekrutacji na studia doktoranckie, aplikowaniu o grant lub stypendium – silne referencje będą kartą przetargową, pomogą wyróżnić się z tłumu. Trzeba się tylko odważyć i poprosić o nie szefa.

Autopromocja

Ani pracodawca ani wykładowca nie mają obowiązku wystawiania listów polecających. Nie obligują ich do tego żadne przepisy. Ale prowadząc rekrutacje dla naszych Klientów rzeczywiście zwracamy uwagę na referencje. Informacje w nich zawarte to potwierdzenie kompetencji kandydata „u źródła”, czyli u byłego pracodawcy. Zdecydowanie warto więc je mieć.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Po prostu zapytaj

Łatwo powiedzieć? Pewnie tak, ale to naprawdę jedyny sposób. Pomaga, gdy się zrozumie, że nie jest się ani pierwszą ani ostatnią osobą, która o to prosi. Menadżerowie i profesorowie są przyzwyczajeni do takich próśb, słyszą je coraz częściej. Zamiast więc krygować się, przepraszać za zbytnią śmiałość czy kręcić, trzeba zapytać wprost. Trzeba wytłumaczyć, do czego potrzebujemy listu referencyjnego i koniecznie zaznaczyć, na kiedy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można tak: „Panie profesorze, staram się o staż. Do aplikacji muszę załączyć dwa listy referencyjne. Czy zgodzi się pan napisać jeden z nich? Potrzebuję go do 20-ego.”

Zasugeruj treść

List referencyjny ma przekazać konkretne informacje o naszych kwalifikacjach, cechach i doświadczeniu potencjalnemu nowemu pracodawcy. Warto więc mieć pewność, że się w nim znajdą. Co do zasady, lepiej jeśli są sformułowane na tyle uniwersalnie, by można je było przedstawić w kolejnych rekrutacjach. Ale kiedy staramy się o konkretną posadę można wybić te doświadczenia i umiejętności, których oczekuje dana firma. Nie wystarczy więc poprosić o referencje, trzeba też zasugerować, co powinno się w nich znaleźć.  

Na przykład tak: „Dziękuję, że zgodził się pan wystawić mi referencje. Czy mógłby pan wspomnieć o mojej roli w pracach nad ostatnią kampanią, a szczególnie o tym, jak posty, które umieszczałem na profilu przyczyniły się do zwiększenia ruchu na firmowej stronie?”

Napisz list sam

Nie oszukujmy się, wszyscy funkcjonujemy w niedoczasie. Niewykluczone, że przełożony poprosi nas o przygotowanie wstępnej wersji listu. Jeśli jesteśmy z szefem w dobrych relacjach, możemy też sami to zaproponować. Idealny list referencyjny nie może być rozwlekły  - nie więcej niż A4, powinien zawierać nazwę firmy, stanowiska i czas naszej pracy. Musi być konkretny. Powinien opisywać trzy, cztery nasze mocne strony. Za każdym razem zilustrowane konkretnym przykładem.

Tak przygotowany szkic wysyłamy szefowi, poprawiamy według jego wskazówek i prosimy o podpis. Można zapytać tak: „Wiem, że ma pan teraz gorący okres. Mogę przygotować wstępną wersję listu referencyjnego, którą pan zweryfikuje i, jeśli będzie w porządku, podpisze.”

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

REKLAMA

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

REKLAMA

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA