REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwijać karierę zawodową?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak rozwijać karierę zawodową?
Jak rozwijać karierę zawodową?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Studiowanie, szkolenia, zmiana zawodu, to tylko niektóre możliwości aby rozwinąć naszą karierę zawodową. Jak postępować, by nowe rozwiązania były korzystne dla rozwoju kariery?

Podejmując dobrze przemyślane ryzyko możesz sobie pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto kilka powszechnych ryzykownych zawodowych posunięć, nad którymi powinieneś się zastanowić. Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl radzi jak postępować, by nowe rozwiązania były korzystne dla rozwoju Twojej kariery.

REKLAMA

Autopromocja

Powrót na uczelnię

Poświęcenie czasu i środków finansowych na powrót do szkoły, by uzupełnić swoje wykształcenie, może być dużym wyzwaniem. Czasochłonne obowiązki rodzinne, czy brak możliwości rezygnacji z pracy na rzecz szkoły, mogą sprawić, że kontynuowanie nauki stanie się sporym ciężarem.

Możliwości do rozważenia:

Po pierwsze zastanów się nad swoimi oczekiwaniami związanymi z powrotem na uczelnię. Czy jest to podwyżka czy może zmiana ścieżki kariery. A następnie czy kontynuowanie nauki pomoże Ci w ich osiągnięciu. W tym celu porozmawiaj ze swoimi przełożonymi. W niektórych dziedzinach kierunkowe wyższe wykształcenie jest ważne, w innych ma mniejsze znaczenie – podkreślają eksperci Monster Polska.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana zawodu

Jak wiele osób, trzymasz się niesatysfakcjonującej pracy, ponieważ boisz się zmian? Nie lubisz swojej pracy z wielu powodów, np. pracujesz w dziedzinie, która nie pozwala na wykorzystywanie Twoich zainteresowań i pasji.

Możliwości do rozważenia:

W dobie kryzysu, każdy z nas może odczuwać stres przed utratą pracy. Znalezienie zajęcia, które będzie pasją, powinno być jednak Twoim priorytetem. Zmniejsz ryzyko zbierając jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które chciałbyś aplikować, jeszcze zanim podejmiesz poważne kroki. Dzięki temu będziesz wiedział, czego oczekiwać od nowo obranej ścieżki zawodowej w kwestii płacy czy obowiązków.

Zawsze pozostaje pewna doza ryzyka, jednak jeżeli jesteś naprawdę niezadowolony z obecnej pracy, warto spróbować.

Mówienie „nie” dodatkowym obowiązkom

Jeżeli szef zwiększa zakres Twojej odpowiedzialności wraz z nowym projektem czy awansem, musisz dokładnie wiedzieć co to oznacza dla Ciebie. Uważaj, by nie zaszkodzić swojej karierze przez ciągłe przyjmowanie projektów, które nie dają konkretnych możliwości rozwoju.

Możliwości do rozważenia:

Odmówienie przyjęcia podwyżki zazwyczaj jest trudne do wyjaśnienia. Przyjaciele, rodzina czy koledzy z pracy mogą myśleć, że oszalałeś odrzucając awans. Jednak powinieneś podążać za swoim instynktem. Rozważając możliwe rozwiązania, zastanów się czy ten projekt lub awans naprawdę nadadzą  rozpędu Twojej karierze – podkreślają eksperci Monster Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Rozpoczęcie własnej działalności

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest ostatnio bardzo popularne. Marzysz o byciu własnym szefem, ale uważasz, że ryzyko związane z zarządzaniem firmą, nieregularnymi wypłatami, opłatami ubezpieczeniowymi czy emerytalnymi jest zbyt wysokie.

Możliwości do rozważenia:

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat prowadzenia własnej działalności, oszczędzaj pieniądze i buduj sieć kontaktów, zanim jeszcze zrezygnujesz  z obecnego stanowiska.

Posiadanie własnego biznesu jest ryzykowne i nie jest opcją dla ludzi o słabych nerwach, aczkolwiek ryzyko może być zminimalizowane przez finansowe i psychiczne przygotowanie. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś o prowadzeniu własnej działalności, popracuj na część etatu w niewielkiej firmie, by osobiście się przekonać jak taka praca wygląda.

Zadaj pytanie na FORUM!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA