REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie
Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odejście z pracy wiąże się z pozytywnymi jak i negatywnymi emocjami. Warto jednak zadbać by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jak to zrobić?

Nawiązane w pracy relacje możesz traktować na rynku niemal jak walutę. Koledzy czy podwykonawcy, z którymi miałeś okazję wcześniej współpracować mogą jeszcze nie raz pojawić się na twojej ścieżce zawodowej. Np. pomagając w procesie poszukiwania nowej pracy, podsuwając atrakcyjne oferty, dzieląc się kontaktami lub wystawiając pozytywne referencje. Jeśli decydujesz się opuścić dotychczasową firmę, musisz zadbać o te kontakty. Jak odejść by zostawić po sobie dobre wrażenie?

REKLAMA

Autopromocja

Dziś coraz więcej mówi się o wadze networkingu i nawiązywaniu nowych znajomości. Musimy jednak pamiętać także o tych, z którymi pracowaliśmy do tej pory i nauczyć się, że sposób w jaki rozstajemy się z firmą może znacząco wpłynąć na nasze życie zawodowe. Dlatego poinformuj zespół i współpracowników o tym, że odchodzisz i w miarę możliwości wyjaśnij im powody. Jeśli przyczyną był konflikt unikaj obrażania obecnego szefa. Zachowaj się z klasą i pozostaw po sobie dobre wrażenie. Daj znać zewnętrznym podwykonawcom, że opuszczasz firmę i zostaw namiary na siebie – być może już niedługo te kontakty okażą się przydatne. Szczególnie, jeśli przechodzisz do innej firmy w tej samej branży.

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Podziękuj właściwym osobom

Rozejrzyj się dookoła i zastanów się z kim masz największe szanse spotkać się w przyszłości na polu zawodowym, a nawet kto może pomóc ci w rozwijaniu kariery. Podziękuj swojemu szefowi za szansę jaką dostałaś w tej firmie, za wszystko czego mogłaś się od niego nauczyć. Podkreśl, że bardzo cenisz sobie czas spędzony z nimi. Nie zawsze będzie to w 100% prawda, jednak postaraj się wyłuskać najlepsze rzeczy, jakie spotkały cię w tej pracy. Porozmawiaj także z szefami innych działów, szczególnie, jeśli chociaż pośrednio miałeś okazję z nimi współpracować. Spraw by cię zapamiętali.

Zostaw po sobie porządek

W realizowanych projektach, dokumentach, na biurku. To bardzo ważne. Poświęć ostatnie dni w pracy na porządkowanie swoich spraw. Podkreślisz tym samym swój profesjonalizm i zostawisz bardzo dobre wrażenie. Twoje dotychczasowe biurko powinno pozostać czyste, a prowadzone przez ciebie działania zamknięte lub przekazane odpowiednim osobom – podpowiadają eksperci portalu Monster Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotuj odpowiednie instrukcje

Nawet jeśli masz już dość obecnego miejsca pracy i marzysz o tym, aby jak najszybciej z niego uciec, w dobrym tonie będzie przygotowanie odpowiednich instrukcji dla twojego następcy. Powinny zawierać informacje o stanie projektów (jeśli nie miałeś ich komu przekazać), spis haseł, informacje o tym, gdzie zapisane są poszczególne pliki, kontakty do najważniejszych dostawców i podwykonawców, dodatkowe informacje o relacjach z klientami czy dostawcami, które mogą pomóc nowej osobie w pierwszych kontaktach. Postaraj się zostawić jak najwięcej szczegółów – to także sposób na pokazanie dotychczasowemu szefowi jak ważne było twoje stanowisko i podkreślenie, że stracił ważnego pracownika.

Opuszczając dotychczasową firmę nie chwal się, gdzie przechodzisz i ile będziesz zarabiał. Pokora i szacunek wobec tych, którzy zostają (szczególnie, jeśli w firmie nie działo się najlepiej) są na wagę złota. Będąc już po drugiej stronie nigdy nie zdradzaj tajemnic poprzedniej firmy i nie mów źle na jej temat. Takie informacje mogą bardzo szybko dotrzeć do uszu twojego nowego szefa i na pewno nie przysporzą ci jego przychylności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA