REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie
Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odejście z pracy wiąże się z pozytywnymi jak i negatywnymi emocjami. Warto jednak zadbać by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jak to zrobić?

Nawiązane w pracy relacje możesz traktować na rynku niemal jak walutę. Koledzy czy podwykonawcy, z którymi miałeś okazję wcześniej współpracować mogą jeszcze nie raz pojawić się na twojej ścieżce zawodowej. Np. pomagając w procesie poszukiwania nowej pracy, podsuwając atrakcyjne oferty, dzieląc się kontaktami lub wystawiając pozytywne referencje. Jeśli decydujesz się opuścić dotychczasową firmę, musisz zadbać o te kontakty. Jak odejść by zostawić po sobie dobre wrażenie?

REKLAMA

Dziś coraz więcej mówi się o wadze networkingu i nawiązywaniu nowych znajomości. Musimy jednak pamiętać także o tych, z którymi pracowaliśmy do tej pory i nauczyć się, że sposób w jaki rozstajemy się z firmą może znacząco wpłynąć na nasze życie zawodowe. Dlatego poinformuj zespół i współpracowników o tym, że odchodzisz i w miarę możliwości wyjaśnij im powody. Jeśli przyczyną był konflikt unikaj obrażania obecnego szefa. Zachowaj się z klasą i pozostaw po sobie dobre wrażenie. Daj znać zewnętrznym podwykonawcom, że opuszczasz firmę i zostaw namiary na siebie – być może już niedługo te kontakty okażą się przydatne. Szczególnie, jeśli przechodzisz do innej firmy w tej samej branży.

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Podziękuj właściwym osobom

Rozejrzyj się dookoła i zastanów się z kim masz największe szanse spotkać się w przyszłości na polu zawodowym, a nawet kto może pomóc ci w rozwijaniu kariery. Podziękuj swojemu szefowi za szansę jaką dostałaś w tej firmie, za wszystko czego mogłaś się od niego nauczyć. Podkreśl, że bardzo cenisz sobie czas spędzony z nimi. Nie zawsze będzie to w 100% prawda, jednak postaraj się wyłuskać najlepsze rzeczy, jakie spotkały cię w tej pracy. Porozmawiaj także z szefami innych działów, szczególnie, jeśli chociaż pośrednio miałeś okazję z nimi współpracować. Spraw by cię zapamiętali.

Zostaw po sobie porządek

W realizowanych projektach, dokumentach, na biurku. To bardzo ważne. Poświęć ostatnie dni w pracy na porządkowanie swoich spraw. Podkreślisz tym samym swój profesjonalizm i zostawisz bardzo dobre wrażenie. Twoje dotychczasowe biurko powinno pozostać czyste, a prowadzone przez ciebie działania zamknięte lub przekazane odpowiednim osobom – podpowiadają eksperci portalu Monster Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotuj odpowiednie instrukcje

REKLAMA

Nawet jeśli masz już dość obecnego miejsca pracy i marzysz o tym, aby jak najszybciej z niego uciec, w dobrym tonie będzie przygotowanie odpowiednich instrukcji dla twojego następcy. Powinny zawierać informacje o stanie projektów (jeśli nie miałeś ich komu przekazać), spis haseł, informacje o tym, gdzie zapisane są poszczególne pliki, kontakty do najważniejszych dostawców i podwykonawców, dodatkowe informacje o relacjach z klientami czy dostawcami, które mogą pomóc nowej osobie w pierwszych kontaktach. Postaraj się zostawić jak najwięcej szczegółów – to także sposób na pokazanie dotychczasowemu szefowi jak ważne było twoje stanowisko i podkreślenie, że stracił ważnego pracownika.

Opuszczając dotychczasową firmę nie chwal się, gdzie przechodzisz i ile będziesz zarabiał. Pokora i szacunek wobec tych, którzy zostają (szczególnie, jeśli w firmie nie działo się najlepiej) są na wagę złota. Będąc już po drugiej stronie nigdy nie zdradzaj tajemnic poprzedniej firmy i nie mów źle na jej temat. Takie informacje mogą bardzo szybko dotrzeć do uszu twojego nowego szefa i na pewno nie przysporzą ci jego przychylności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA