REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Najbliższa niedziela, 28 sierpnia 2022 r. - to niedziela handlowa.

Zasiłki macierzyńskie bez podatku

Zasiłek macierzyński od 1 lipca 2022 r. jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Zwolnienie nie dotyczy wszystkich. Jednak przepisy te obowiązują z mocą wsteczną, czyli zwolnieniem z podatku dochodowego są objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od początku 2022 roku.

Najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy

Dzisiaj najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o szczególnym wsparciu firm znad Odry.

REKLAMA

Czym PPK różni się od PPE?

Uczestnik PPK może w dowolnym momencie skorzystać ze zgromadzonych oszczędności. Z PPK można na preferencyjnych zasadach wypłacić środki w sytuacjach szczególnych.

Czy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?

Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.

Jakie zmiany w zawodach medycznych?

Pielęgniarki i położne będą miały pewne ułatwienia w wykonywaniu usług transgranicznych. Czy ratownicy medyczni i fizjoterapeuci będą musieli zdawać egzamin państwowy? I czy obywatele Ukrainy poszkodowani na wskutek działań wojennych toczących się w Ukrainie, będą mogli być leczeni w Polsce, na koszt państwa?

Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?

Osoby z Ukrainy szukają coraz częściej pracy w swoich zawodach. Jakie są największe problemy rynku pracy?

REKLAMA

Pomoc dla firm poszkodowanych w związku sytuacją na Odrze wyniesie 3010 zł

Przedsiębiorcy poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze będą mogli liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika – wynika z informacji zamieszczonych w środę w wykazie prac rządu. Jednorazowe świadczenie będzie finansowane z Funduszu Pracy.

Projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione w czwartek.

Portal dla Ukraińców: możliwe analogiczne rozwiązanie dla Polaków?

Jeśli portal dla szukających pracy Ukraińców pracawpolsce.gov.pl się sprawdzi, niewykluczone, że wprowadzimy identyczne rozwiązanie dla obywateli Polski - powiedział w środę sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. Portal został uruchomiony na początku lipca.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.

Dostosowanie organizacji do nowych przepisów o ochronie sygnalistów – 3 podstawowe błędy organizacji

Polskie przedsiębiorstwa prywatne i podmioty będące pod kontrolą państwa cały czas czekają na krajową ustawę wprowadzającą unijną dyrektywę dotyczącą ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej, zwaną dyrektywą o ochronie sygnalistów.

Jak wygląda praca na budowach?

Czy zasady bezpiecznej i higienicznej pracy są przestrzegane na polskich budowach? Czy sprzęt jest sprawny? Czy pracownicy mają zapewniony strój ochronny? W ostatnim przeprowadzono szczegółowe kontrole.

Nie daj się oszukać na 14.

O czternastkę nie trzeba wnioskować, bo jest to dodatkowe roczne świadczenie, które ZUS będzie wypłacał z urzędu. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują „załatwienie” 14. emerytury.

75 proc. pracujących Ukraińców w Polsce wspiera finansowo swoje rodziny w ojczyźnie

Ok. 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę - podaje agencja pracy Gremi Personal. Dochody Ukraińców spadły o ponad 1/3 m.in. z powodu osłabienia hrywny - dodano.

Jaka musi być opieka warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?

Czy opieka uprawniająca do przyznania świadczenia musi mieć charakter opieki całodobowej? Czy może to być opieka świadczona niecodziennie? Jeśli musi być świadczona codziennie, to przez jaką część doby?

Polacy coraz rzadziej myślą o odejściu z pracy

W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej myślą o zmianie posady, a poziom lojalności względem pracodawców wzrósł u nas do poziomu obserwowanego w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem w Europie lojalność pracowników wciąż spada - wynika z badania firmy doradczej Kincentric.

Policjanci wygrywają w sprawach o ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W ostatnim czasie zapadł kolejny korzystny wyrok przed WSA dla policjanta w sprawie naliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jakie przepisy były łamane przy wydawaniu decyzji przez Komendantów Policji? Na jakie świadczenia mogą liczyć policjanci?

Jak zatrudnić nianię?

Okres urlopowy się kończy a rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Część z rodziców będzie potrzebowało pomocy niań. Jak zatrudnić nianię? Okazuje się, że niekiedy ZUS może sfinansować składki niani na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kiedy i jakie są obowiązki rodziców a jakie uprawnienia niani?

14 emerytura

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

PIP o kontrolach sklepów w niehandlowe niedziele

Dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Wojciech Gonciarz w programie „Raport” telewizji Polsat News przekazał informacje na temat kontroli przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc przy 14 emeryturze

ZUS ostrzega przed osobami, które podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. Czternastkę ZUS będzie wypłacać bez wniosku, nie trzeba składać żadnego pisma.

Praca z biura – czy pracownicy są chętni do powrotu do dawnych standardów?

Zmiany na rynku pracy zachodzą bardzo dynamicznie – dlatego kluczowe staje się stworzenie nowego sposobu myślenia oraz zdefiniowanie głównych wyzwań organizacji. Należy zwrócić uwagę, że jednym z kluczowych elementów modelu hybrydowego jest powrót do biura (RTO – Return To the Office).

Kara dla pracownika za nienoszenie maseczki - czy słusznie?

Czy można odmówić noszenia maseczki w miejscu pracy? Czy możliwe jest nałożenie na pracownika kary porządkowej za niedostosowanie się do zarządzenia nakazującego zakrywanie ust i nosa na terenie zakładu pracy? Taką sprawę rozstrzygnął ostatnio Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Urlop na żądanie - jak z niego korzystać?

Jak korzystać z urlopu na żądanie? Komu i kiedy przysługuje?

Work-life balance w Polsce - co nas czeka?

Work-life balance w polskich przepisach prawa pracy. Jakie zmiany w Kodeksie Pracy dla pracujących rodziców wynikają z wprowadzenia unijnej dyrektywy?

Polacy coraz częściej pracują po godzinach

Z danych OECD wynika, że Polacy od lat są w czołówce najbardziej zapracowanych społeczeństw. Nowy raport ADP wskazuje, że coraz częściej pracownicy zostają po godzinach. Co czwarty zatrudniony pracuje za darmo od sześciu do dziesięciu godzin tygodniowo. To o 6 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Wraz z coraz większym udziałem młodego pokolenia na rynku pracy będzie się jednak zmieniać podejście do pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. – Jeżeli Polacy nie zadbają o siebie, swój dobrostan, to grozi im po prostu wypalenie i spadek zaangażowania i efektywności, wbrew temu, do czego dążą – mówi Ewa Stelmasiak, ekspertka ds. strategii i kultury dobrostanu.

Status zakładu pracy chronionej - jak go uzyskać?

Zakładem pracy chronionej jest pracodawca, któremu wojewoda przyznał ten status w formie decyzji administracyjnej. Podpowiadamy, jakie wymogi musi spełnić pracodawca, aby taki uzyskać.

Strajk - środek ostateczny

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć m.in. warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych. Gdy rokowania i mediacje nie przyniosą rezultatu w postaci rozwiązania sporu, pracownicy mogą podjąć decyzję o strajku. Co o tej formie protestu „mówią” przepisy i co myślą o niej Polacy? Zapraszamy do lektury.

Poziom zatrudnienia w Polsce - jest jednym z najwyższych w historii

Notujemy bezrobocie na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, do tego dochodzi rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. Pokazuje to, że pandemia nie zachwiała rynkiem pracy, podobnie jak przybycie do Polski obywateli Ukrainy – przekazała w piątek minister rodziny Marlena Maląg.

W lipcu spadła liczba ofert pracy

W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.

Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz

Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.

Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym

Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.

Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?

Państwowa Inspekcja Pracy informuje: przyjechałeś z Ukrainy, szukasz pracy lub pracujesz w Polsce – przeczytaj nasze ulotki, wejdź na stronę internetową, obejrzyj porady wideo. To wszystko opracowaliśmy specjalnie w Twoim ojczystym języku.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Kontrola trzeźwości w pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.

Obowiązki kadrowo-płacowe na początku roku szkolnego – praktyczne aspekty

Już 25 sierpnia 2022 podczas szkolenia Ekspertka Karolina Sikorska-Bednarczyk opowie o zasadach wyliczania wynagrodzenia pracowników oświatowych, zapozna uczestników z najnowszymi zmianami w przepisach oraz wskaże praktyczne aspekty zatrudniania pracowników w sektorze oświaty i rozliczania ich pracy.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?

Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.

Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?

Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.

Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.

16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?

Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy

Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.

Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK

Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.

Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość

86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.

Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.

Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada

W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.

Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża

Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.

REKLAMA