REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie

Subskrybuj nas na Youtube
komputer
komputer
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jak się okazało, w przypadku specjalistów(-ek) IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce - tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Poza tym porównując wymienione kraje, to w Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 proc., a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Junior najlepiej zarobi w Czechach - od 6,7 tys. do 10 tys. złotych netto + VAT

Analiza No Fluff Jobs wykazała, że w ogłoszeniach dla juniorów, w przypadku umów B2B najwyższe wynagrodzenia oferowane były w Czechach (równowartość od 6,7 do 10 tys. złotych netto +VAT*) i Polsce (od 6,3 do 10 tys. złotych netto +VAT). W przypadku umów o pracę na topie znów były Czechy (równowartość od 6,7 do 9,5 tys. złotych brutto*), a drugie miejsce zajęły Węgry (równowartość od 6,1 do 9,1 tys. złotych netto +VAT*).

REKLAMA

Autopromocja

Mid najlepiej zarobi w Polsce - od 14,7 tys. do 21 tys. złotych netto + VAT

W ogłoszeniach na poziomie mid, w przypadku umów B2B pierwsze miejsce należy do Polski. To tutaj oferowane widełki mieszczą się w najwyższym przedziale spośród analizowanych krajów i wynoszą od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Minimalnie niżej prezentowały się wynagrodzenia w Ukrainie (równowartość od 13,3 do 20 tys. złotych netto +VAT*) i Czechach (równowartość od 13 do 20 tys. złotych netto +VAT*). Na UoP, we wspomnianych krajach odnotowano bardzo podobne zarobki sięgające w medianie dolnych widełek kwotę lub równowartość 11 tys. złotych brutto, a w medianie górnych widełek 17 tys. (Polska, Ukraina) lub nawet 18 tys. (Czechy). Nieco niższe wynagrodzenia oferowano na Węgrzech - na B2B była to równowartość od 11,5 do 17,8 tys. złotych netto +VAT, a na UoP od 9,8 do 15 tys. złotych brutto.

Senior najlepiej zarobi w Ukrainie - mediana górnych widełek nawet na poziomie 22,3 tys. złotych brutto

Na poziomie seniorskim znajdują się jeszcze większe dysproporcje w przypadku Węgier, ale tylko jeśli mowa o umowach o pracę. W ogłoszeniach z tą formą współpracy pojawiały się wynagrodzenia na poziomie równowartości 12,2 tys. - 18,2 tys. złotych brutto, gdy w Polsce i Czechach mediana górnych widełek wyniosła 21 tys. złotych brutto, a w Ukrainie nawet 22,3 tys. złotych brutto. W przypadku umowy B2B wynagrodzenia były dużo bardziej „spłaszczone”. W medianie dolnych widełek były to kwoty zaczynające się od 16 (Czechy) lub 17 tys. złotych netto + VAT (Polska, Ukraina, Węgry), podczas gdy mediana górnych widełek w każdym z krajów oscylowała wokół 25 tys. złotych netto +VAT.

Popularność pracy zdalnej cały czas rośnie. W ubiegłym roku aż 62 proc. ofert było w takim modelu

REKLAMA

Jak wynika z danych No Fluff Jobs już 62 proc. ogłoszeń na portalu w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczy modelu zdalnego. Porównując z 2021 rokiem, kiedy udział tego typu ofert był na poziomie 53 proc., możemy mówić o blisko 10 punktach procentowych wzrostu. Jednocześnie w 2022 roku pojawiło się również więcej ogłoszeń w modelu hybrydowym, jednak w tym przypadku wzrost wyniósł jedynie z 8 na 10 proc. Natomiast praca stacjonarna odnotowała spadek - w 2021 roku 39 proc. ogłoszeń dotyczyło pracy z biura, a w 2022 roku już tylko 28 proc.

„Praca spoza biura w krótkim czasie stała się standardem w IT, a specjaliści i specjalistki mniej chętnie patrzą na oferty, w których jedynym trybem pracy jest ten stacjonarny. To trend przybierający na sile od startu pandemii w 2020 roku" - komentuje Tomek Bujok, CEO No Fluff Jobs. "Warte podkreślenia jest to, że w ogłoszeniach, które informują o pracy w pełni zdalnej, pojawiają się o 20%-25% wyższe wynagrodzenia niż w tych, gdzie oferowana jest praca stacjonarna lub hybrydowa. To jeszcze bardziej zachęca kandydatów i kandydatki do poszukiwań firmy, która umożliwi im pracę na odległość” - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce 66 proc. ogłoszeń dotyczy pracy zdalnej, a Czechy z najwyższym wskaźnikiem pracy hybrydowej

REKLAMA

W Polsce w 2022 roku tylko co czwarte ogłoszenie IT informowało o pracy stacjonarnej. Ten odsetek spadł o 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2021. Znacząco zyskała za to praca zdalna, dobijając do udziału na poziomie 66 proc. Patrząc po lokalizacjach, w jakich może być wykonywana praca stacjonarna, z największych ośrodków miejskich na udziale straciła Warszawa (5 p.p. w dół), choć nadal jest najczęstszą lokalizacją podawaną w ogłoszeniach (występuje w 41 proc. ofert), wyprzedzając Kraków - 28 proc. ofert, który w ciągu roku uzyskał wzrost 5 p.p.

W Czechach natomiast 29 proc. ogłoszeń o pracy zawiera informację o trybie hybrydowym. To aż 10 p.p. więcej niż rok wcześniej i najwyższy wskaźnik w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie odsetek ogłoszeń, gdzie mowa o pracy stacjonarnej, spadł radykalnie o 15 p.p. do poziomu 41 proc.

Praca zdalna najczęstszą w Ukrainie (74 proc.), a stacjonarna na Węgrzech (51 proc.)

No Fluff Jobs w swoim raporcie porównał udział w ogłoszeniach o pracę modelu zdalnego i stacjonarnego w poszczególnych krajach. Jak się okazało najczęściej oferty stacjonarne publikowane są w Ukrainie, gdzie dotyczą one 74 proc. wszystkich ogłoszeń (wzrost o 14 p.p. w ciągu roku). Jednocześnie zauważono, że ubywało ogłoszeń informujących o pracy stacjonarnej w rejonach, które najbardziej dotknięte były wojną. Udział Kijowa w ogłoszeniach o pracy biurowej spadł w ciągu roku aż o 25 p.p., a Charkowa o ponad 9 p.p. Więcej ogłoszeń z oznaczeniem pracy stacjonarnej pojawiało się za to we Lwowie - wzrost o blisko 13 p.p., który mógł być traktowany jako nieco bezpieczniejsza lokalizacja.

Spośród krajów regionu Węgry są prawdziwym ewenementem. To tutaj wciąż dominującym trybem współpracy, mimo nieznacznego spadku w ciągu roku (4 p.p.), jest ten stacjonarny (51 proc.). Na Węgrzech odnotowano najmniejsze zmiany, jeśli chodzi o tryby pracy w ogłoszeniach. Praca zdalna pozostała na poziomie 24 proc., a ten sam odsetek zanotowano w przypadku pracy hybrydowej (wzrost w ciągu roku o 5 p.p.).

Opieka medyczna, karty sportowe i lekcje języka najpopularniejszymi benefitami

Prywatna opieka medyczna to najczęściej występujący benefit w ogłoszeniach o pracę w IT. W 2022 roku pojawił się w 80 proc. ofert i od trzech lat jest niedościgniony w tej kategorii. Karty sportowe (abonamentowe), ułatwiające zapisy na zajęcia związane z aktywnością fizyczną, to drugi popularny benefit w IT, który pojawił się w minionym roku w 73 proc. ofert. Co ciekawe, w ciągu roku największy wzrost występowania w porównaniu z 2021 rokiem zanotowały lekcje języka obcego (wzrost udziału z 11 do 15 proc.), ubezpieczenie na życie (z 9 do 11 proc.), imprezy integracyjne (z 5 do 8 proc.) i karta lunchowa (z 5 do 6 proc.).

„Branża IT przetarła szlak dla innych sektorów także w kwestii benefitów i udogodnień. Zacięta walka o kandydata sprawia, że pracodawcy i pracodawczynie nie mogą iść po linii najmniejszego oporu, a muszą zaoferować dodatki, które są pożądane przez osoby pracujące w IT" - komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs. "W tym sensie, sektor technologiczny od lat stanowi pole doświadczalne dla tego, co oprócz wynagrodzenia powinno wchodzić w skład dobrej oferty pracy” - dodaje.

Wśród udogodnień popularne parkingi i dodatkowy sprzęt do pracy

Parking dla rowerów to, mimo lekkiego spadku w 2022 roku, wciąż bardzo powszechne udogodnienie pojawiające się w ogłoszeniach o pracy. W ubiegłym roku można było znaleźć tę informację w blisko 62 proc. ofert. Natomiast informacja o darmowym parkingu dla samochodów pojawiała się częściej w 2022 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym - wzrost wyniósł 5 punktów procentowych (udział 36 proc.). To pochodna trendu z końcówki 2022 roku, gdy część pracodawców zaczęła zachęcać pracowników do powrotów do biur.

Jeśli chodzi o sprzęt udostępniany do pracy, informacja o notebooku/laptopie pojawiała się ponad 9 razy częściej w ogłoszeniach niż wzmianka o jednostce stacjonarnej. Osoby lubiące pracować z 2 monitorami powinny też być zadowolone - co czwarte ogłoszenie informuje o takiej możliwości, a jedynie 10 proc. o możliwym jednym dodatkowym ekranie.

*Do przeliczeń walut użyto kursów uśrednionych NBP z 29.12.2022. Kwoty przedstawiono jako równowartość wynagrodzeń z lokalnych walut, wskazaną w PLN. Wynagrodzenia to mediany dolnych widełek i górnych widełek z ogłoszeń opublikowanych na nofluffjobs.com.

Raport „Rynek pracy IT w 2022 roku” powstał we współpracy No Fluff Jobs z Rockwool GBS, firmą rodzinną z 80-letnią tradycją, która kieruje się wartościami w biznesie i stawia na nieustanny rozwój pracowników(-czek).

Źródło: No Fluff Jobs

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA