Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
Zgodnie z przepisami, zawartymi w ustawie o cudzoziemcach (art. 121), zezwolenie na pobyt czasowy i pracę może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmienione przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę:
REKLAMA
- u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub
- u innego pracodawcy użytkownika, lub
- na innych warunkach niż określone w art. 118 ust. 1 pkt 2–5, czyli:
- stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma wykonywać pracę;
- najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec na danym stanowisku,
- wymiar czasu pracy,
- rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę.
Zalety i wady
Zaletą tej procedury jest to, że jest ona o połowę tańsza niż ubieganie się o nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wadą jest to, że zmianie nie podlega okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jeżeli więc cudzoziemiec złoży wniosek o zmianę decyzji np. po dwóch latach pracy na zezwoleniu, zakładając, że miał je wydane na 3 lata, po zmianie decyzji zezwolenie będzie ważne jeszcze rok. Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie wiąże się z wymianą karty pobytu, jaka została wydana w następstwie jego udzielenia.
Kiedy wojewoda odmawia zmiany zezwolenia?
Jeśli wniosek o zmianę zezwolenia wynika ze zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub z nabycia przez cudzoziemca uprawnień do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę, wojewoda odmówi zmiany zezwolenia, gdy:
- cudzoziemiec nie wywiązał się z obowiązku powiadomienia o utracie pracy w terminie 15 dni roboczych,
- planowany okres zatrudnienia, wskazany z załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest krótszy niż okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które podlega zmianie,
- cudzoziemiec nie spełnia wymogów zmiany zezwolenia w odniesieniu do poziomu wynagrodzenia, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, przez to, że wynagrodzenie to:
- jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku,
- jest niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. niższe niż 3010 zł brutto miesięcznie w 2022 r.),
- cudzoziemiec nie spełnia warunku dotyczącego posiadania ubezpieczenia zdrowotnego,
- pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy,
- zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 117 pkt 1 lub 2 ustawy o cudzoziemcach.
Wojewoda może odmówić zmiany, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy nie posiada środków finansowych ani źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi lub nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej, rolniczej lub statutowej uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie, w szczególności zawiesił działalność lub został wykreślony z właściwego rejestru, lub jego działalność jest w okresie likwidacji.
Jeśli konieczność zmiany zezwolenia jest wynikiem:
- zmiany pracodawcy użytkownika,
- zmiany warunków zatrudnienia,
Wojewoda może odmówić zmiany zezwolenia, gdy:
- pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy,
- wynagrodzenie, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Cudzoziemiec ma prawo do wniesienia odwołania od decyzji orzekającej o odmowie zmiany zezwolenia lub umorzeniu postępowania w tej sprawie. Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał tę decyzję w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat