REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy dostanę wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

Wybieram się właśnie na urlop. Wziąłem 5 dni wolnego. Mam pytanie czy zmniejszy się moje wynagrodzenie w miesiącu, którym wziąłam urlop?  

Czy mąż może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Chce wrócić do pracy po urodzeniu wcześniej. Czy pozostałą część urlopu może wykorzystać mój mąż? 

Jak wnieść skargę do Państwowej Inspekcji Pracy?

W jaki sposób należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy skargę na naruszanie praw pracowniczych np. związanych z bhp? Czy PIP zapewni osobie zgłaszającej skargę anonimowość? Co zrobić, gdy w mniemaniu pracownika inspektor dokonujący kontroli nie wypełni należycie swoich zadań? Czy istnieje możliwość złożenia skargi na takiego inspektora?

Jak powrócić z urlopu wychowawczego?

Niedługo kończy mi się urlop wychowawczy. W czasie mojego pobytu na urlopie zaszły duże zmiany firmie m in. powstały nowe działy i nowe stanowiska. Czy po powrocie do pracy pracodawca musi zatrudnić mnie na stanowisku, które zajmowałam przed pójściem na urlop. 

REKLAMA

Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?

Co jest wypadkiem przy pracy. Ostatni złamałam palca. Było to spowodowane zawrotem głowy, który natomiast był spowodowanym moim niskim ciśnieniem. Czy jest to wypadek przy pracy?

Jaka może być najniższa temperatura pomieszczenia?

Są upały ale u nas w biurze panuje chłód. I nie chodzi mi o relacje międzyludzkie ale o chłód spowodowany pracą klimatyzacji. Przyniosłam termometr i temperatura waha się od 16 do 19 °C. Dwie koleżanki już się przeziębiły a reszta siedzi w sweterkach. Próbowałyśmy interweniować w administracji obiektu ale podobno nie ma wyjścia, bo podobno różne strony biurowca różnie się nagrzewają (my siedzimy od północy) a nawiew klimatyzacji jest taki sam dla wszystkich. Czy są jakieś paragrafy na tą okoliczność? Czy musimy dalej marznąć?

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń?

Jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczeń warsztatowych. Pracujemy, bowiem w warsztacie o wysokości ok. 2,5 metra położonym na dodatek w piwnicach – czy to jest prawidłowe ?

Czy mogę powstrzymać się od pracy przy niebezpiecznej maszynie?

Jestem tokarzem i ostatnio maszyna, którą obsługuje ulega częstym awariom. Jest naprawiana, ale awarie się ponawiają (maszyna ma już swoje lata). Najgorsze jest to, że podczas awarii zagrożone jest moje zdrowie, a nawet życie. Szef mówi jednak, że nie kupi w najbliższym czasie nowej maszyny i mam pracować na tym, co jest. Co na to przepisy bhp?

REKLAMA

Jak powinienem ocenić ryzyko?

Rozpoczynam działalność gospodarczą, chcę zatrudnić parę osób. Słyszałem, że muszę dokonać oceny ryzyka zawodowego. Co to oznacza? 

Kto może przeglądać listę płac?

Czy żona, z którą jestem w separacji może przeglądać listę płac. Chce ode mnie alimentów. Pracodawca wie o separacji.

Zagrożenia w pracy biurowej

Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.

Fakultatywne postanowienia w umowie o pracę

Przepisy prawa pracy określają pewne niezbędne elementy umowy o pracę. Strony mogą jednak w umowie zamieścić wiele dodatkowych postanowień. Należy jednak pamiętać, że późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagała zmiany umowy o pracę.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

 

Wzory pism

 

Świadczenia urlopowe

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie jest zobowiązany do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wzory pism

Wzory pism związanych z wynagrodzeniem. 

Ubezpieczenie społeczne

Ubezpieczenia społeczne to rozwiązania prawne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania ubezpieczonym i ich rodzinom w przypadkach czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, niemożności zarobkowania lub też ograniczenia tej zdolności. 

Wypadek w pracy

Wypadek w pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. 

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy. 

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy doradza pracodawcy w zakresie bhp. Służbę taką muszą utworzyć pracodawcy zatrudniający więcej niż 100 pracowników. 

Odszkodowanie za wypadek

Pracownik, który stał się ofiara wypadku w pracy, ma prawo żądania odszkodowania. Odszkodowanie takie to świadczenie, jakie należy się pracownikowi za wyrządzenie szkody od pracodawcy. 

Komisja bezpieczeństwa i higieny pracy

Komisja bezpieczeństwa i higieny doradza w sprawach z zakresu bhp. Funkcjonuje w dużych zakładach pracy.  

Ochrona wynagrodzenia

Pracownika ma prawo otrzymywać od pracodawcy wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę. Wynagrodzenie pracownika podlega ochronie.

Odliczenia z wynagrodzenia

Pracodawca nie ma prawa dokonywać  żadnych odliczeń z wynagrodzenia lub dokonywać potrąceń.

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna jest świadczeniem wypłacanym w związku ze śmiercią pracownika. Ma pomóc finansowo rodzinie w trudnym okresie po śmierci pracownika. 

Odprawa przy zwolnieniach

Pracownikom z związku z utratą pracy z przyczyn niezależnych od pracownika, wypłacana jest odprawa. Ma zrekompensować utratę dotychczasowego miejsca pracy.  

Regulamin wynagrodzenia

Regulamin wynagrodzenia ustalony przez pracodawcę to wewnętrzny akt prawny, który określa zasady wynagradzania u danego pracodawcy. 

Wynagrodzenie akordowe

Wysokość wynagrodzenia akordowego zależy od rezultatów pracy pracownika. Im efektywniej pracuje, tym jego wynagrodzenia jest wyższe. 

Wynagrodzenie prowizyjne

Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wyników pracy. Jest stosowany w handlu i usługach.  

Wczasy pod gruszą

Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować ich letni wypoczynek.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru skladek w 2008 r. (cz.3)

ZUS zawiadamia płatnika o kwocie nienależnie opłaconych składek, chyba że nie stanowią one więcej niż 5% minimalnego wynagrodzenia. Płatnik nie może dochodzić zwrotu składek, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło 5 lat.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Potęga intelektu

Obecnie menedżerowie, którzy do tej pory koncentrowali się przede wszystkich na aktywach materialnych, muszą zdobywać informacje na temat gospodarki opartej na wiedzy oraz jej podstawowego zasobu - kapitału intelektualnego. W przyszłości to ich umiejętności zarządzania aktywami niematerialnymi będą stanowić o sukcesie biznesowym przedsiębiorstwa.

Praca tymczasowa

Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej.

Niewykorzystanie urlopu pracowniczego

Każdy pracownik ma prawo co roku do płatnego urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystany urlop musi wykorzystać najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego.

Prawo do urlopu

Uprawnienie pracownika do wypoczynku  jest jego prawem konstytucyjnym. Każdy pracownika ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu.

Przesunięcie urlopu

Pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Niekiedy pewne zdarzenia wymuszają przesuniecie urlopu. 

Urlop dodatkowy

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu. Ponadto na dodatkowy urlop mogą liczyć funkcjonariusze publiczni.  

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest zwolnieniem od pracy. Przysługuje on w związku z urodzeniem dziecka. 

Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest zmuszony wziąć urlop na żądanie.  

Urlop proporcjonalny

Urlop taki przewidziano w sytuacjach zmiany przez pracownika pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego. 

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi: rodzicowi lub opiekunowi dziecka w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. 

Urlop wypoczynkowy

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego odpoczynku. Ma to na celu regenerację siły po całym roku intensywnej pracy.  

Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający polega na dodatni do liczby dni urlopu wypoczynkowego, kolejnych dni. Dzieje się tak w ściśle określonych przypadkach. 

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

Wypadek w drodze do pracy

To nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego, jeśli droga była najkrótsza i nie została przerwana. 

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa jest to choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Powstaje wskutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia. 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństo i higiena to pojęcie związane z ochroną zdrowia pracowników i zapewnieniem odpowiednich warunków pracy.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za pracę to należność, która przysługuje pracownikowi od pracodawcy za wykonaną pracę, a w wyjątkowych i wyraźnie określonych przepisami przypadkach także za okres niewykonywania pracy. 

Premia

Premia jest świadczeniem, do którego pracownik nabywa prawo w przypadku spełnienia wymogów określonych obowiązujących u danego pracodawcy. 

REKLAMA