Czy mogę powstrzymać się od pracy przy niebezpiecznej maszynie?
REKLAMA
REKLAMA
Każdy pracodawca ma obowiązek tak organizować pracę, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeżeli tego nie robi nie wypełnia swych podstawowych obowiązków i pracownik może nawet rozwiązać umowę o pracę z winy pracodawcy.
REKLAMA
Oprócz tego ostatecznego rozwiązania pracownik może powstrzymać się od świadczenia pracy. Może to zrobić, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
Zobacz: Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?
O tym powstrzymaniu się od pracy i jego przyczynach pracownik musi niezwłocznie poinformować przełożonego.
Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie wystarcza do usuwa zagrożenia - pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w ww. przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy
Powyższe uprawnienia nie dotyczą osób, których obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.
Podstawa prawna: art. 210 kodeksu pracy;
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat