REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Propozycje dotyczące reprezentatywności związkowej

Pomysł resortu pracy i polityki społecznej zakłada podniesienie progu reprezentatywności związkowej oraz wzmocnienie uprawnień organizacji reprezentatywnych. – Proponowany kierunek zmian prawnych zdecydowanie przyspieszy procesy negocjacyjne w zakładach pracy – komentują eksperci Pracodawców RP.

Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców muszą pamiętać, że za niektórych z nich muszą opłacić składkę na Fundusz Pracy. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na fundusz za te osoby, należy prawidłowo określić, czy ich wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej wynagrodzenie minimalne.

Emerytury 2014 - dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Od 1 stycznia 2014 roku ulega wydłużeniu staż ubezpieczeniowy uprawniający kobiety do podwyższenia emerytury, aby osiągnęła ona wymiar emerytury najniższej.

Rada Europy wzywa do większej pomocy ludziom młodym

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie, by w sposób bardziej skuteczny pomagały ludziom młodym.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne - podjęcie pracy

Pracownikowi niezdolnemu do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Co dzieje się w przypadku stwierdzenia, że pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne podjął w innym miejscu pracę zarobkową?

Strajk generalny - Solidarność nadal grozi

Po rozmowach na Komisji Trójstronnej "Solidarność" nadal grozi strajkiem generalnym.

Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie. 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Wynagrodzenie minimalne 2013 r. - praktyczne skutki podwyższenia

Od 1 stycznia 2013 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1600 zł brutto miesięcznie (w 2012 r. wynosiło ono 1500 zł). Wzrosły zatem nie tylko koszty składkowo-podatkowe związane z zatrudnieniem, ale też m.in. wysokość dodatku za pracę w nocy, minimalne świadczenia chorobowe, kwoty wolne od potrąceń, wysokość odpraw z tytułu zwolnień grupowych oraz minimalnego odszkodowania za mobbing.

REKLAMA

Strajki i protesty

Strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego praw i  interesów w postaci warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Kontrakt popularny wśród inżynierów

Praca kontraktowa jest popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej. Kontrakt zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Umowa kontraktowa coraz częściej stanowi podstawę zatrudnienia już nie tylko pracowników sektora IT, ale także inżynierów. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w marcu 2013 roku

GUS podał miesięczną informację o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w marcu 2013 roku.

OFE - sondaż

Czy Polacy wolą odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie?

Przymusowy urlop rodzicielski

Przymusowy urlop rodzicielski przyniesie negatywne skutki w rozwoju dziecka i w funkcjonowaniu rodziny?

Dyskryminacja w pracy – ochrona przed “wiktymizacją” w prawie angielskim

Dyskryminacja pracowników jest wciąż aktualnym tematem. Próba obrony prawa do równego traktowania może zakończyć się nieprzychylnym traktowaniem ze strony pracodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? Na czym polega wiktymizacja?

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Warto znać programy graficzne

Cyfrowa obróbka graficzna nigdy nie była jeszcze tak prosta jak dziś. Na rynku obecne są przeróżne programy służące do wykonywania wszelkich zmian w plikach graficznych.

BHP – podstawowe informacje dla pracowników

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika bezpośrednio z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym prawem nie tylko pracodawcy zostali zobowiązani do określonych działań z zakresu BHP. Przepisy BHP przyznają pracownikom liczne prawa, ale także nakładają na nich pewne obowiązki.

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się - wynika z najnowszych danych GUS.

Półbezrobotni

Osoby, które pracują na część etatu, a chcą pracować na cały, nazywane są półbezrobotnymi. Ich grono wciąż rośnie.

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

Praca w Danii - dlaczego zamiast Duńczyków pracują m.in. Polacy

Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców pracujących w Danii. To aż 25 tysięcy Polaków

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

W umowie o pracę pracodawca podaje wynagrodzenie brutto. Czy jest ono równoznaczne z tym, ile pracownik faktycznie zarobi? Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto? Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Ustawa deregulacyjna uchwalona

Ustawa deregulacyjna została uchwalona. Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Lodołamacze - wzór pracodawcy niepełnosprawnych

Obecnie pracuje jedna na osiem niepełnosprawnych kobiet. Aktywizacja zatrudnienia niepełnosprawnych pań jest wiodącym motywem tegorocznego konkursu dla pracodawców - Lodołamacze 2013.

Umorzenie zaległości wobec ZUS

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości z tytułu nieopłaconych składek należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Jak ubiegać się o umorzenie zaległości wobec ZUS na podstawie nowych przepisów?

Nowa ustawa antykryzysowa powinna być wprowadzona wcześniej

Ustawa antykryzysowa bis, zdaniem ekspertów Pracodawców RP, powinna wejść w życie wcześniej. Wejście w życie dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Zwiększanie pracownikom zakresu obowiązków a zmiana umowy o pracę

Jeżeli w zakresie obowiązków pracownika ma nastąpić istotna zmiana, wiążąca się np. ze zmianą zakresu odpowiedzialności, to wówczas konieczne jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcie pisemnego porozumienia z pracownikiem, w którym wyraża on zgodę na dokonanie zmiany.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego

Urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich uczelni publicznej lub niepublicznej regulują przepisy szczególne. Wszystkim nauczycielom, niezależnie od poziomu wykształcenia czy okresu zatrudnienia, przysługuje prawo do wyższego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 36 dni roboczych i powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć.

Kodeks pracy - obecne przepisy o czasie pracy oderwane od realiów

Wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz zmiany dotyczące urlopów wychowawczych – to najważniejsze propozycje nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie. Eksperci mówią, że zmiany są niezbędne, bo obecne przepisy nie odpowiadają sytuacji na rynku. Związkowcy protestują, obawiając się wykorzystywania przez pracodawców i pogorszenia warunków pracy.

Urlop wychowawczy i macierzyński - zmiany

Czy urlopy, wychowawczy i macierzyński, potrzebują modyfikacji? Zmiany dotyczące urlopów wychowawczych i macierzyńskich to jedne z najważniejszych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie.

Rady pracowników - obowiązek utworzenia przy zatrudnieniu 50. pracownika

Rada pracowników to organ przedstawicielski powoływany u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Czy przy zatrudnieniu 50. pracownika pracodawca zobowiązany jest do utworzenia rady pracowników? Jak ustala się liczbę zatrudnionych?

Woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników – obowiązki pracodawcy

Komu przysługuje woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne? Zgodnie z prawem pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom wodę pitną niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast przy zatrudnianiu pracowników na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca ma obowiązek zapewnienia także profilaktycznych posiłków i napojów.

Ubezpieczenia - raport za kilka tygodni

Ubezpieczenia w ostatnim okresie są jednym z najgorętszych tematów. Za kilka tygodni ma być gotowy raport o systemie zabezpieczenia społecznego. Zapowiedział to w Jedynce minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że dokument nie będzie dotyczył tylko Otwartych Funduszy Emerytalnych.

„Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI)

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu i I kwartale 2013 roku

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu i I kwartale 2013 r. Zarobki są wyższe niż rok temu i miesiąc temu, ale zatrudnienie zmalało. W marcu wynagrodzenie było 1,6 procent wyższe niż rok temu o tej samej porze. Natomiast w porównaniu z lutym wzrosło o 3,3 procent. Zatrudnienie w zeszłym roku było wyższe o 0,9 procent, a w poprzednim miesiącu o 0,2 procent.

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Czy dopuszczalne jest zawieranie umowy cywilnoprawnej na wystawianie tylko pozytywnych opinii o firmie? Która umowa cywilnoprawna jest najbardziej odpowiednia: umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Rynek pracy w czasie spowolnienia gospodarczego

Ten rok będzie trudny dla pracowników. Minimalny spadek bezrobocia w marcu br., według szacunków resortu pracy, nie oznacza jeszcze, że sytuacja na rynku pracy zacznie się szybko poprawiać.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Świadczenia rodzinne to zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze. Od 1 lipca 2013 r. w skład świadczeń opiekuńczych, obok zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, wchodzi specjalny zasiłek opiekuńczy.

Dress code dla mężczyzn

Męski dress code - czyli jak powinien wyglądać mężczyzna sukcesu.

Kodeks pracy - rewolucyjne zmiany

Kodeks pracy już od miesięcy jest przedmiotem zagorzałych dyskusji. Czy rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy zamiast pomóc rynkowi pracy mogą mu zaszkodzić?

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Dodatek za pracę w porze nocnej w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Za wykonywanie obowiązków pracowniczych w nocy przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika należy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Urzędy pracy bardziej skuteczne?

Urzędy pracy mają być bardziej skuteczne - zapowiada rząd.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Szczególna ochrona związkowca – orzecznictwo

Szczególna ochrona związkowca będzie obejmowała pracownika, który nie jest członkiem zarządu organizacji związkowej, ale został wskazany w uchwale jako szczególnie chroniony i ma upoważnienie do reprezentowania organizacji związkowej wobec pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt II PK 83/11).

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. W 2013 r. wynosi 153,00 zł na miesiąc. W celu otrzymania zasiłku należy złożyć stosowny wniosek.

Inflacja spadła do 1 proc.

 Inflacja w marcu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1 proc., wobec 1,3 proc. w lutym - podał GUS. Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców zdarzają się częściej w okresie, kiedy trwają prace sezonowe.

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Najważniejsze utrzymanie pracy

Pogorszenie nastrojów Polaków dotyczących rynku pracy nie dziwi ekspertów. To, że nastroje te nie są dobre, wynika z badań Instytutu Randstad.

REKLAMA