Propozycje dotyczące reprezentatywności związkowej
REKLAMA
– Od dawna podkreślaliśmy konieczność modyfikacji zasad reprezentatywności związkowej, tak aby dialog z pracodawcą prowadziły najliczniejsze i najbardziej odpowiedzialne organizacje – przypominają eksperci Pracodawców RP. O tym, jak ważna jest to kwestia, może świadczyć fakt, że w niektórych przedsiębiorstwach działa nawet 70 organizacji związkowych. Poziom tzw. uzwiązkowienia wynosi tam ponad 100%, pracownicy są bowiem członkami wielu organizacji związkowych. – Wielość związków zawodowych w jednej firmie często uniemożliwia prowadzenie konstruktywnego dialogu, a także przedłuża proces decyzyjny i zwiększa koszty po stronie pracodawców – podkreślają eksperci organizacji.
REKLAMA
Zobacz serwis: Związki zawodowe
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby próg procentowy (odsetek zatrudnionych osób należących do danego związku) został podwyższony do 10% – w przypadku związków zawodowych reprezentowanych w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych oraz do 15% – w odniesieniu do pozostałych związków działających w zakładzie pracy.
Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że zmiany prawne przygotowane przez MPiPS ograniczą wpływ słabych związków zawodowych na sytuację w zakładzie pracy. W konsekwencji ułatwi to obu stronom prowadzenie negocjacji. – Będzie to pierwszy krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego w firmach – dodają eksperci. Przypominają też, że – zgodnie z propozycją Ministerstwa – spór zbiorowy będzie mógł być prowadzony pod warunkiem, że weźmie w nim udział co najmniej jedna organizacja reprezentatywna. Jeżeli żaden ze związków nie spełni procentowych wymogów, wówczas reprezentatywnym będzie ten, który zrzesza największą liczbę członków. – Kryterium liczby członków jest lepszym rozwiązaniem od poprzedniej propozycji, przewidującej w takiej sytuacji przeprowadzenie tajnego głosowania. Ostrzegaliśmy, że takie referendum mogłoby mieć charakter plebiscytu, co doprowadziłoby do niepotrzebnych konfliktów. Poza tym obecnie brakuje klarownych przepisów regulujących tę kwestię – mówią eksperci Pracodawców RP.
Zobacz: Ustalanie reprezentatywności organizacji związkowych
Przedstawiciele organizacji mają nadzieję, że w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych uda się wypracować kompromisowe rozwiązania dotyczące reprezentatywności, co byłoby przełomową zmianą w zbiorowym prawie pracy. – W pierwszej kolejności należy uporządkować zasady reprezentatywności związkowej, a potem można dyskutować nad innymi problematycznymi zagadnieniami z zakresu zbiorowych stosunków pracy – podsumowują eksperci Pracodawców RP.
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat