REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie w firmach rekordowo wysokie

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 5583,4 tys. osób i było o 5,4 tys. osób wyższe od odnotowanego w czerwcu. Wzrost ten jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na prace sezonowe, m. in. w handlu, gastronomii, turystyce czy budownictwie - tłumaczy ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady liczenia macierzyńskiego przedsiębiorczych matek od 2016 r.

Nowe zasady liczenia macierzyńskiego przedsiębiorczych matek mogą wejść w życie dwa miesiące później, czyli z dniem 1 stycznia 2016 r. Posłowie domagają się przesunięcia terminu do 12 miesięcy. Zgodnie z nowymi przepisami w najgorszej sytuacji będą kobiety opłacające składki na preferencyjnych zasadach. W czasie zajmowania się dziećmi ich zasiłek – po odjęciu składki zdrowotnej – wyniesie 17,77 zł (297,18 zł miesięcznie – 279,41 zł).

Outsourcing pracowniczy - uwaga na oszustów

Outsourcing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny. To sposób na oszczędności dla pracodawcy, ale należy uważać na oszustów. Warto dokładnie przejrzeć umowę przed jej podpisaniem.

Sprawdź przez internet czy pracodawca płaci składki ZUS

Sprawdź przez internet, czy pracodawca płaci składki ZUS. Może to robić regularnie poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Osoby, które nie mają założonego konta na PUE, otrzymają informacje o stanie konta ubezpieczonego listownie.

Program Interaktywny Płatnik Plus

Program Interaktywny Płatnik Plus ma na celu zapewnienie dwustronnej komunikacji między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a płatnikiem składek. Efektem wprowadzonych rozwiązań ma być mniej błędów w dokumentach i rozliczeniach z ZUS.

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę proponuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Celem takiego rozwiązania miałoby być ograniczenia nadużywania przez pracodawców umów cywilnoprawnych.

Nowe składki chorobowe przedsiębiorców - dłuższe vacatio legis

Nowe zasady opłacania składek chorobowych przedsiębiorców spotkały się z krytyką przedsiębiorczych matek. Kobiety apelują o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent proponuje wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy.

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Krzywdzące zasady opłacania składek chorobowych dla przedsiębiorczych kobiet

Nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe uważane są za krzywdzące w stosunku do przedsiębiorczych kobiet. Nowelizacja zmienia sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

Dofinansowanie ZUS do utrzymania zdolności pracowników do pracy

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w ZUS o dofinansowanie projektu dotyczącego utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Płatnik składek powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek.

Nowe przepisy dot. opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców

Nowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców spotkały się z protestem przedsiębiorczych matek. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.

Nowe przepisy dot. przejścia na emeryturę po 40 latach pracy od 2016 roku?

Nowe przepisy dotyczące przejścia na emeryturę po 40 latach pracy zgodnie z projektem PSL miałyby obowiązywać od 2016 roku zarówno ubezpieczonych w ZUS jak i KRUS. Wspomniany 40-letni czas pracy ma obejmować okresy składkowe.

Składki od działalności gospodarczej czy umowy o świadczenie usług? - SN

Dnia 17 czerwca 2015 r. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie czy w określonym przypadku należy opłacać składki od działalności gospodarczej czy od umowy o świadczenie usług. Sprawa dotyczy członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem zamiast urlopu wychowawczego

Przedsiębiorcy zamiast urlopu wychowawczego, który przysługuje pracownikom, stosują zawieszenie działalności na opiekę nad dzieckiem. Działalność gospodarczą można zawiesić na okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Za czas sprawowania opieki nad dzieckiem opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Zmiany w sposobie obliczania wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy

Zmiany w sposobie obliczania wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy zostały 12 czerwca 2015 r. zaakceptowane przez Senat. Nowe przepisy likwidują możliwość pobierania zasiłku w wysokości adekwatnej do zadeklarowanej podstawy wymiaru (np. w czasie odpowiadającym urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu) już po krótkim np. jednomiesięcznym czasie opłacania składek na wysokim poziomie.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie nadużyć w postaci deklarowania wysokich składek przez krótki okres czasu, aby otrzymać wyższe świadczenie. Ponadto, wprowadza się możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego przez samotnych ojców.

Nowa wersja programu Płatnik od 27 kwietnia 2015 r.

Nowa wersja programu Płatnik obowiązuje od 27 kwietnia 2015 r. Wszystkie zmiany wprowadzone do programu Płatnik mają na celu ułatwienie pracy zarówno płatnikom, jak i ZUS. Jakie zmiany wprowadza dla płatników składek ubezpieczeniowych?

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany dot. urlopów i zasiłków dla ojców oraz zasiłków dla przedsiębiorców

Komisja zakończyła prace nad zmianami dotyczącymi wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka oraz przysługiwania mu w takich sytuacjach zasiłku macierzyńskiego. Projekt reguluje również zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Nowa regulacja ma na celu zlikwidowanie możliwości nadużyć.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy uzależniona jest od złożenia wniosku o poszczególne typu urlopów związanych z rodzicielstwem. Można złożyć wniosek w ciągu 14 dni od porodu o chęć skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a można w tym terminie złożyć wniosek tylko o urlop macierzyński. Ile wówczas będzie wynosił zasiłek macierzyński?

Zmiana przepisów dot. składek na ubezpieczenie społeczne

Zmiana przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne została przyjęta w czwartek (16 kwietnia 2015 r.) przez Senat. Nowa regulacja przewiduje dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Zapisywanie składek na subkontach przez ZUS zakończone

Zapisywanie składek wszystkich klientów na subkontach przez ZUS zostało zakończone. ZUS miał na to czas do 31 marca 2015 r. Dnia 1 czerwca tego roku ZUS rozpocznie wysyłkę "Informacji o stanie konta" zawierającej zapisy o kwotach przekazanych na subkonto w ZUS przez OFE.

Refundacja składek niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników - zmiany od 1 października 2015 r.

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników od 1 października 2015 r. będzie odbywała się na nowych zasadach. Na czym polegają wprowadzone zmiany?

Koszty zatrudnienia pracownika na zleceniu w 2015 r.

Koszty zatrudnienia pracownika na zleceniu różnią się od kosztów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Ile wynoszą w 2015 roku? Jakie składki obowiązują pracodawcę przy umowach cywilnoprawnych i w jakiej wysokości należy je opłacać?

Likwidacja OFE - dobrowolne oszczędzanie na emeryturę

Do OFE zapisuje się w tej chwili bardzo mało osób, efektem czego może być ich likwidacja. Niezbędne okazuje się być dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Warto rozważyć propozycję równoległego płacenia składek emerytalnych przez pracowników, pracodawców i budżet państwa.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Kodeks pracy gwarantuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wynagrodzenia chorobowego za czas choroby. Czy przedsiębiorca również ma prawo do urlopu i innych gwarancji dotyczących pracownika?

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczącą refundacji składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. Niepełnosprawni z działalnością gospodarczą lub rolniczą będą mieli prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne nawet wówczas, gdy spóźnią się z ich opłaceniem do 14 dni.

Pomoc dla firm dotkniętych embargiem rosyjskim od 1 lutego 2015 r.

Pomoc dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem została przyjęta przez Senat. W latach 2015-2016 poszkodowane firmy otrzymają 500 mln zł pomocy finansowej. Pieniądze będą przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne4 pracowników oraz dofinansowanie szkoleń.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie styczeń-marzec 2015

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2015 r.

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r. - konta płatników składek

Zmiany w KRS wchodzące w życie z dniem 1 grudnia 2014 r. doprowadzą do automatycznego zakładania kont płatników składek rozpoczynających działalność i podlegających obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników - zmiany 2016

Dotychczasowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników będą obowiązywały najprawdopodobniej do 2016 r. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Pracodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a więc od daty zawarcia umowy o pracę. Czy istnieją okoliczności, w których pracownikowi niezgłoszonemu do ZUS, przysługiwać będzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Warunki umorzenia należności wobec ZUS

Umorzenie przez ZUS należności z tytułu składek w całości lub w części następuje w sytuacjach wyjątkowych, gdy należności te są w zasadzie nieściągalne. Jakie są warunki umorzenia należności wobec ZUS? W jakich innych okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może umorzyć płatnikom należności?

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

W zarządach wielu firm nadal dominują mężczyźni, jednak kobiety zakładają dziś coraz więcej firm. Prowadzenie własnej firmy jest dla nich alternatywą dla pracy na czyjś rachunek.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne z umów cywilnoprawnych

Część umów cywilnoprawnych objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Jakie są zasady prawidłowego rozliczania składek z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba posiadająca uprawnienia emerytalne lub rentowe może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, prowadzić działalność gospodarczą. Czy jest obowiązana płacić składki na ubezpieczenie społeczne, skoro już jest emerytem lub rencistą?

Rozliczanie składek za nianię

Czy każda osoba zatrudniająca nianię wie kto ma obowiązek rozliczenia składki za nianię, w jaki sposób składki powinny być rozliczone i w jakim terminie? Poniższy artykuł podaje przykłady i wyjaśnia procedurę rozliczenia składek za nianię.

Zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niani

Ubezpieczenia społeczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników, którzy pozbawieni zostali możliwości zarobku tymczasowo lub na stałe. Poniżej przedstawione zostały zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki na ubezpieczenia społeczne niani

Zastanawiasz się co stanowi podstawę składki na ubezpieczenia społeczne dla niań i jakie przepisy to regulują? Poniżej przedstawione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek oraz ich wysokość.

Umowa uaktywniająca – ubezpieczenie niani

Osoby sprawujące opiekę nad dziećmi mogą zostać zatrudnione na podstawie umowy uaktywniającej. Umowa uprawnia do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Rodzic dziecka będący płatnikiem składek musi w tym celu sporządzać dokumenty ubezpieczeniowe za nianię. Jak przepisy regulują sytuację niań w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń?

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Od 2013 roku urlop wychowawczy dla przedsiębiorców i osób na umowie zlecenie

We wrześniu 2013 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Według założeń projektu urlop wychowawczy będzie przysługiwał osobom pracującym na umowę zlecenie oraz przedsiębiorcom na podobnych zasadach jakie obowiązują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zasady wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego niezgodne z konstytucją

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ustalenie podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego należnych ubezpieczonemu, dobrowolnie podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego jest niezgodne z konstytucją (wyrok TK z 24 maja 2012 r. – sygn. P 12/10).

REKLAMA