REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Aneta Maj
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a więc od daty zawarcia umowy o pracę. Czy istnieją okoliczności, w których pracownikowi niezgłoszonemu do ZUS, przysługiwać będzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy budowie torów. 24 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując jednocześnie 29 lipca 2014 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników podczas demontażu torów doznał urazu ręki. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ZUS. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 31 lipca 2014 r. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?

Autopromocja

Tak. Pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Płatnik musi dokonać zgłoszenia do ZUS (na druku ZUS ZUA) w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Dla pracownika datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest data zawarcia umowy o pracę. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy. W rozpatrywanej sytuacji obowiązek ten został spełniony, ponieważ zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę od 29 lipca 2014 r., a zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia wypadkowego, nastąpiło 31 sierpnia 2014 r.

Ze względu na to, że do wypadku przy pracy doszło przed dokonaniem zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, ZUS może mieć wątpliwości, czy zgłoszenie to zostało dokonane w sposób prawidłowy (czy nie jest fikcyjne). W przedstawionej przez Państwa sytuacji ZUS może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, zmierzające do sprawdzenia faktycznego zatrudnienia osoby zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli ustalenia ZUS w tym zakresie nie będą budziły wątpliwości, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez okresu wyczekiwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje pracodawca w protokole powypadkowym. Jeżeli płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS (ponieważ pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych), w celu ustalenia prawa do zasiłku pracodawca powinien przekazać do ZUS:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy na druku ZUS ZLA,
  • sporządzony protokół powypadkowy, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

ZUS odmówi przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli:

  • nie zostanie przedstawiony protokół powypadkowy,
  • zdarzenie, któremu uległ ubezpieczony, nie zostanie uznane w protokole powypadkowym za wypadek przy pracy,
  • protokół powypadkowy lub karta wypadku będą zawierać bezpodstawne stwierdzenia, np. uznanie, że wyłączną przyczyną wypadku nie było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, pomimo że z opisu okoliczności wypadku można wnioskować, że do naruszenia przepisów doszło i że była to wyłączna przyczyna wypadku.

Forum Kadry

Płatnik musi zgłosić pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy.

Podstawa prawna:

  • art. 12, art. 36 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm Dz.U. z 2014 r., poz. 598
  • art. 3 ust. 1, art. 5 ust. 2, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 22 ustawy z 30 października 2001 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 637
  • art. 92, art. 234, art. 237 i art. 2371 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21,poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2012 r., poz. 444; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1380

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA