reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Pracodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a więc od daty zawarcia umowy o pracę. Czy istnieją okoliczności, w których pracownikowi niezgłoszonemu do ZUS, przysługiwać będzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy budowie torów. 24 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując jednocześnie 29 lipca 2014 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników podczas demontażu torów doznał urazu ręki. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ZUS. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 31 lipca 2014 r. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?

Tak. Pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Płatnik musi dokonać zgłoszenia do ZUS (na druku ZUS ZUA) w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Dla pracownika datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest data zawarcia umowy o pracę. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy. W rozpatrywanej sytuacji obowiązek ten został spełniony, ponieważ zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę od 29 lipca 2014 r., a zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia wypadkowego, nastąpiło 31 sierpnia 2014 r.

Ze względu na to, że do wypadku przy pracy doszło przed dokonaniem zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, ZUS może mieć wątpliwości, czy zgłoszenie to zostało dokonane w sposób prawidłowy (czy nie jest fikcyjne). W przedstawionej przez Państwa sytuacji ZUS może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, zmierzające do sprawdzenia faktycznego zatrudnienia osoby zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli ustalenia ZUS w tym zakresie nie będą budziły wątpliwości, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez okresu wyczekiwania.

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje pracodawca w protokole powypadkowym. Jeżeli płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS (ponieważ pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych), w celu ustalenia prawa do zasiłku pracodawca powinien przekazać do ZUS:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy na druku ZUS ZLA,
  • sporządzony protokół powypadkowy, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 08.09.2014

Autor:

praktyk z 35-letnim stażem pracy, od 20 lat wykładowca, autorka licznych artykułów z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)648.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama