REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Aneta Maj
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a więc od daty zawarcia umowy o pracę. Czy istnieją okoliczności, w których pracownikowi niezgłoszonemu do ZUS, przysługiwać będzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy budowie torów. 24 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując jednocześnie 29 lipca 2014 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników podczas demontażu torów doznał urazu ręki. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ZUS. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 31 lipca 2014 r. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Płatnik musi dokonać zgłoszenia do ZUS (na druku ZUS ZUA) w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Dla pracownika datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest data zawarcia umowy o pracę. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy. W rozpatrywanej sytuacji obowiązek ten został spełniony, ponieważ zawarli Państwo z pracownikiem umowę o pracę od 29 lipca 2014 r., a zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia wypadkowego, nastąpiło 31 sierpnia 2014 r.

Ze względu na to, że do wypadku przy pracy doszło przed dokonaniem zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, ZUS może mieć wątpliwości, czy zgłoszenie to zostało dokonane w sposób prawidłowy (czy nie jest fikcyjne). W przedstawionej przez Państwa sytuacji ZUS może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, zmierzające do sprawdzenia faktycznego zatrudnienia osoby zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli ustalenia ZUS w tym zakresie nie będą budziły wątpliwości, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez okresu wyczekiwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje pracodawca w protokole powypadkowym. Jeżeli płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS (ponieważ pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych), w celu ustalenia prawa do zasiłku pracodawca powinien przekazać do ZUS:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy na druku ZUS ZLA,
 • sporządzony protokół powypadkowy, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy,
 • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

ZUS odmówi przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli:

 • nie zostanie przedstawiony protokół powypadkowy,
 • zdarzenie, któremu uległ ubezpieczony, nie zostanie uznane w protokole powypadkowym za wypadek przy pracy,
 • protokół powypadkowy lub karta wypadku będą zawierać bezpodstawne stwierdzenia, np. uznanie, że wyłączną przyczyną wypadku nie było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, pomimo że z opisu okoliczności wypadku można wnioskować, że do naruszenia przepisów doszło i że była to wyłączna przyczyna wypadku.

Forum Kadry

Płatnik musi zgłosić pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy.

Podstawa prawna:

 • art. 12, art. 36 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm Dz.U. z 2014 r., poz. 598
 • art. 3 ust. 1, art. 5 ust. 2, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 22 ustawy z 30 października 2001 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 637
 • art. 92, art. 234, art. 237 i art. 2371 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21,poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
 • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2012 r., poz. 444; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1380

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA