REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł
Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł. Dotacje z ZUS 2024 to program prewencji wypadkowej, który daje możliwość każdemu przedsiębiorcy otrzymać z ZUS dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń.
rozwiń >

Dofinansowanie z ZUS w 2024

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił on ulżyć przedsiębiorcom w zakresie utrzymania zdolności do pracy pracowników. Od 10 lat można otrzymać z ZUS dotacje na poprawę warunków pracy w firmie. Dofinansowanie na poprawę BHP można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata; minimalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł., a maksymalna – niezależnie od wielkości firmy – 300 tys. O środki na poprawę BHP może ubiegać się każda firma, która przygotuje wypełniony wniosek o dofinansowanie z ZUS projektu inwestycyjnego lub doradczo-inwestycyjnego w zakresie BHP. Pomocy w tym zakresie można uzyskać poprzez zgłoszenie za pomocą formularza.

Autopromocja

Ile dofinansowania z ZUS 2024?

Udziały procentowe wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz maksymalne dopuszczalne kwoty dofinansowania projektu wynoszą:

Mikro- przedsiębiorstwo1-9 pracowników300 000 – 80%
Małe Przedsiębiorstwo10-49 pracowników300 000 – 80%
Średnie przedsiębiorstwo50-249 pracowników300 000 – 80%
Duże przedsiębiorstwo250 i więcej pracowników300 000 – 80%

Kto może otrzymać dofinansowanie z ZUS w 2024?

Ważne
Do konkursu organizowanego przez ZUS w zakresie otrzymania dotacji na poprawę BHP w 2024 może przystąpić wnioskodawca, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
2) nie zalega z opłacaniem podatków,
3) nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji,
postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem,
4) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania,
5) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Krok po kroku

Krok 1 Analiza sytuacji BHP w przedsiębiorstwie. Uzyskanie dofinansowania z ZUS wymaga przede wszystkim dokonania analizy sytuacji bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, stanu maszyn i urządzeń. 

Krok 2. Kwalifikacja do projektu - po wewnętrznej analizie w zakresie BHP, aby uzyskać z ZUS dofinansowanie należy sprawdzić czy przedsiębiorca może ubiegać się o dotacje, ale dane te należy już wysłać do ZUS. Wystarczy wypełnić formularz, niebawem będzie dostępny.

Krok 3. Wybranie przedmiotu dofinansowania - dotacje z ZUS do BHP mogą dotyczyć zakupu nowych maszyn lub zabezpieczenia aktualnych maszyn. Konsultant doradzi zakres projektu i najlepsze dotacje na urządzenia BHP.

Krok 4. Opracowanie kompletnego wniosku ZUS - dofinansowanie z ZUS można otrzymać na podstawie szczegółowego wniosku na poprawę BHP, niebawem będzie dostępny. W ZUS pracują eksperci, którzy pomagają wypełnić wniosek.

Krok 5. Przyznanie dotacji oraz zawarcie umowy - wypłata dofinansowania ZUS następuje na podstawie zawartej umowy.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie z ZUS 2024?

Termin składania wniosków o dofinansowanie z ZUS w zakresie poprawy BHP to 17 kwietnia 2023 r. – 18 maja 2023 r.

Na co można dostać dofinansowanie w 2024 roku?

Przykład
Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, ale generalnie dotacje z ZUS na poprawę BHP w 2024 można przeznaczyć na takie inwestycje poprawiające bezpieczeństwo, np. na zakup:
 • osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń,

 • optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów laserowych itp.)

 • urządzeń ochronnych czułych na nacisk (mat, podłóg, obrzeży, krawędzi itp.),

 • elementów systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa (oburęcznych urządzeń sterujących, urządzeń blokujących zezwalających, wyłączników krańcowych itp.),

 • kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwięko-chłonnoizolacyjnych,

 • obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi, wyrobów i ustrojów przeciwdrganiowych (wibroizolatorów, amortyzatorów itp.)

 • neutralizatorów elektryczności statycznej,

 • urządzeń oczyszczających powietrze (np.: filtrów, filtropochłaniaczy itp.),

 • urządzeń i elementów wentylacji,

 • urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości,

 • urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków,

 • dotacje z ZUS na wózek widłowy,

 • urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.

Na co można dostać dofinansowanie z ZUS?

Według regulaminu konkursu projekt zgłoszony do konkursu powinien dotyczyć ograniczenia oddziaływania przynajmniej jednego z parametrów charakteryzujących warunki pracy: mikroklimatu (gorący lub zimny); czynników chemicznych i pyłów; czynników biologicznych; czynników mechanicznych; czynników elektrycznych i elektryczności statycznej; hałasu; ogólnych i miejscowych drgań; niewłaściwego oświetlenia elektrycznego; promieniowania jonizującego; promieniowania optycznego (podczerwonego lub widzialnego lub nadfioletowego); pola elektromagnetycznego; obciążenia fizycznego, dynamicznego lub statycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  REKLAMA