REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Można dostać nawet 300 000 zł. Dotacje z ZUS 2024 to program prewencji wypadkowej, który daje możliwość każdemu przedsiębiorcy otrzymać z ZUS dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń.
rozwiń >

Dofinansowanie z ZUS w 2024

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił on ulżyć przedsiębiorcom w zakresie utrzymania zdolności do pracy pracowników. Od 10 lat można otrzymać z ZUS dotacje na poprawę warunków pracy w firmie. Dofinansowanie na poprawę BHP można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata; minimalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł., a maksymalna – niezależnie od wielkości firmy – 300 tys. O środki na poprawę BHP może ubiegać się każda firma, która przygotuje wypełniony wniosek o dofinansowanie z ZUS projektu inwestycyjnego lub doradczo-inwestycyjnego w zakresie BHP. Pomocy w tym zakresie można uzyskać poprzez zgłoszenie za pomocą formularza.

REKLAMA

Autopromocja

Ile dofinansowania z ZUS 2024?

Udziały procentowe wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz maksymalne dopuszczalne kwoty dofinansowania projektu wynoszą:

Mikro- przedsiębiorstwo1-9 pracowników300 000 – 80%
Małe Przedsiębiorstwo10-49 pracowników300 000 – 80%
Średnie przedsiębiorstwo50-249 pracowników300 000 – 80%
Duże przedsiębiorstwo250 i więcej pracowników300 000 – 80%

Kto może otrzymać dofinansowanie z ZUS w 2024?

Ważne
Do konkursu organizowanego przez ZUS w zakresie otrzymania dotacji na poprawę BHP w 2024 może przystąpić wnioskodawca, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
2) nie zalega z opłacaniem podatków,
3) nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji,
postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem,
4) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania,
5) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.

Jak uzyskać dotacje ZUS 2024? Krok po kroku

Krok 1 Analiza sytuacji BHP w przedsiębiorstwie. Uzyskanie dofinansowania z ZUS wymaga przede wszystkim dokonania analizy sytuacji bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, stanu maszyn i urządzeń. 

Krok 2. Kwalifikacja do projektu - po wewnętrznej analizie w zakresie BHP, aby uzyskać z ZUS dofinansowanie należy sprawdzić czy przedsiębiorca może ubiegać się o dotacje, ale dane te należy już wysłać do ZUS. Wystarczy wypełnić formularz, niebawem będzie dostępny.

Krok 3. Wybranie przedmiotu dofinansowania - dotacje z ZUS do BHP mogą dotyczyć zakupu nowych maszyn lub zabezpieczenia aktualnych maszyn. Konsultant doradzi zakres projektu i najlepsze dotacje na urządzenia BHP.

Krok 4. Opracowanie kompletnego wniosku ZUS - dofinansowanie z ZUS można otrzymać na podstawie szczegółowego wniosku na poprawę BHP, niebawem będzie dostępny. W ZUS pracują eksperci, którzy pomagają wypełnić wniosek.

Krok 5. Przyznanie dotacji oraz zawarcie umowy - wypłata dofinansowania ZUS następuje na podstawie zawartej umowy.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie z ZUS 2024?

Termin składania wniosków o dofinansowanie z ZUS w zakresie poprawy BHP to 17 kwietnia 2023 r. – 18 maja 2023 r.

Na co można dostać dofinansowanie w 2024 roku?

Przykład
Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, ale generalnie dotacje z ZUS na poprawę BHP w 2024 można przeznaczyć na takie inwestycje poprawiające bezpieczeństwo, np. na zakup:
 • osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń,

 • optoelektrycznych urządzeń ochronnych (kurtyn świetlnych, skanerów laserowych itp.)

 • urządzeń ochronnych czułych na nacisk (mat, podłóg, obrzeży, krawędzi itp.),

 • elementów systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa (oburęcznych urządzeń sterujących, urządzeń blokujących zezwalających, wyłączników krańcowych itp.),

 • kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwięko-chłonnoizolacyjnych,

 • obudów, osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi, wyrobów i ustrojów przeciwdrganiowych (wibroizolatorów, amortyzatorów itp.)

 • neutralizatorów elektryczności statycznej,

 • urządzeń oczyszczających powietrze (np.: filtrów, filtropochłaniaczy itp.),

 • urządzeń i elementów wentylacji,

 • urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości,

 • urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków,

 • dotacje z ZUS na wózek widłowy,

 • urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.

Na co można dostać dofinansowanie z ZUS?

Według regulaminu konkursu projekt zgłoszony do konkursu powinien dotyczyć ograniczenia oddziaływania przynajmniej jednego z parametrów charakteryzujących warunki pracy: mikroklimatu (gorący lub zimny); czynników chemicznych i pyłów; czynników biologicznych; czynników mechanicznych; czynników elektrycznych i elektryczności statycznej; hałasu; ogólnych i miejscowych drgań; niewłaściwego oświetlenia elektrycznego; promieniowania jonizującego; promieniowania optycznego (podczerwonego lub widzialnego lub nadfioletowego); pola elektromagnetycznego; obciążenia fizycznego, dynamicznego lub statycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA