REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

100% płatne L4 za czas niezdolności pracownika do pracy w 2025 r. W jakiej sytuacji oprócz ciąży i wypadku przy pracy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
100%, L4, 2025
100% płatne L4 za czas niezdolności pracownika do pracy w 2025 r. W jakiej sytuacji oprócz ciąży i wypadku przy pracy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo pracy zawiera wiele korzystnych regulacji dla pracownika. Jedną z nich jest np. 100% płatne zwolnienie lekarskie za czas niezdolności pracownika do pracy. Jak się okazuje nie tylko kobiety w ciąży mają prawo do pełnej rekompensaty za czas L4. Co więcej w 2025 r. przysługuje też tej grupie pracowników darmowa komunikacja miejska, darmowe leki, lekarz i apteka bez kolejki. Dla kogo takie przywileje?
rozwiń >

Darmowa komunikacja miejska, darmowe leki, 100% płatne L4, lekarz i apteka bez kolejki. Skąd to wynika? Jaka instytucja daje tak wiele przywilejów? W tej materii najważniejszym aktem prawnym jest ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1185, dalej jako: ustawa). Dotyczy to między innymi: pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, w tym komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej, tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok. Ustawa reguluje sytuację dawcy. Wiadomo, że w Polsce zabroniony jest handel narządami czy innymi komórkami. Grozi za to pozbawienie wolności. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to jakie "profity" ma osoba, która nie dość, że pomaga osobie potrzebującej i może nawet ratuje jej życie, ale jednocześnie ma dla siebie pewne korzyści.

REKLAMA

Autopromocja

Jak zostać dawcą narządów w 2025 r.?

W zasadzie, żeby zostać dawcą narządów po śmierci, to nie trzeba nic robić, nie trzeba deklarować zgody na transplantację narządów po śmierci, nie trzeba się nigdzie zgłaszać. W razie potrzeby narządy zostaną pobrane chyba, że dawca za życia wyraził sprzeciw.

Ważne

Od powyższego istnieje pewien wyjątek, ponieważ przed pobraniem narządów od osoby małoletniej, lekarze powinni zapytać o zgodę i decyzję rodziców małoletniego czy opiekunów o decyzję rodziców lub opiekunów prawnych. Jednak osoba małoletnia powyżej szesnastego roku życia może samodzielnie zgłosić sprzeciw i w takim przypadku nie można pobrać jej narządów. W innych przypadkach to rodzice czy opiekunowie prawni mogą wyrazić sprzeciw za życia dziecka.

Co ważne, w postępowaniu obejmującym pobieranie i przeszczepianie komórek, tkanek lub narządów od osoby zmarłej nie może brać udziału lekarz, który stwierdził zgon tej osoby.

Jak wyrazić sprzeciw na pobranie narządów?

Jeżeli ktoś nie chce, aby jego narządy były przeszczepiane innym, ma jak najbardziej do tego prawo. Sprzeciw na pobranie narządów nie jest trudno złożyć. Co trzeba zrobić? Należy:

  • zgłosić sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów
  • pobrać oświadczenie ze strony www.poltransplant.pl
  • w formie pisemnej przesłać oświadczenie na adres Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji - Poltransplant
  • nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie
  • ewentualnie oświadczyć swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków; świadkowie muszą potwierdzić deklarację pisemnie.

Podsumowując, transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami narządów po śmierci. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia jeden dawca może uratować nawet kilka osób, przekazując: serce, płuca, wątrobę, nerki, trzustka, jelito cienkie. Co ciekawe, pomimo takich regulacji w Polsce, zapadł interesujący wyrok przed ETPCz. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 24 czerwca 2014 r., 4605/05, dotyczy wymogu jasności prawa w przedmiocie pobierania organów od zmarłych - wymóg zgody osoby bliskiej (Petrova przeciwko Łotwie). Z sentencji wyroku możemy wywieść, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Okoliczność pobrania narządów ciała do przeszczepu bez wyrażenia zgody przez osobę bliską zmarłemu, zwłaszcza gdy ta osoba w ogóle nie została powiadomiona o takim zamiarze jest okolicznością wystarczającą do stwierdzenia naruszenia art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4 listopada 1950 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 61, poz. 284).
  2. Trybunał przypomina, że zasada legalności wymaga, by Państwa nie tylko przestrzegały i stosowały wprowadzone przez siebie przepisy prawa w sposób przewidywalny i spójny, lecz także – jako element niezbędny – zapewniały prawne i praktyczne warunki ich wykonywania.

L4 100% płatne za czas niezdolności pracownika do pracy w 2025 r.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465 ze zm., dalej jako: KP) wprost wskazuje na L4, które jest 100% płatne. Wynika to z art. 92 § 1 pkt 3) KP, który wskazuje, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek: poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 (choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Podstawę wypłaty wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego stanowi zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z przepisami ustaw ubezpieczeniowych.

Co daje legitymacja dawca przeszczepu?

Uzyskanie odznaki i legitymacji „Zasłużony Dawca Przeszczepu” uprawnia do wielu świadczeń. Jeśli zatem ktoś zdecyduje się oddać narząd albo szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz może otrzymać odznakę „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. W takiej sytuacji warto ubiegać się również o legitymację, która potwierdza uzyskanie tego tytułu. Wówczas można:

  • korzystać poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej,
  • korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • bezpłatnie (do wysokości limitu finansowania) zaopatrywać się w leki objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi (preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza) – na podstawie recepty i po okazaniu legitymacji Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Jak zostać zasłużonym dawcą przeszczepu?

Odznakę i legitymację potwierdzającą posiadanie tytułu Zasłużony Dawca Przeszczepu wydaje Minister Zdrowia na wniosek Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Dodatkowe badania pomocnicze i specjalistyczne badania diagnostyczne dla dawców

Kolejne uprawnienie dla dawców to fakt, że wykonuje im się dodatkową diagnostykę lekarską. Żywym dawcom narządu wykonuje się pomocnicze i specjalistyczne badania diagnostyczne mające na celu określenie stanu zdrowia tych dawców, co zostało określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2006 r. w sprawie rodzaju i zakresu badań żywych dawców narządu wykonywanych w ramach monitorowania ich stanu zdrowia. Pomocnicze i specjalistyczne badania diagnostyczne wykonywane żywemu dawcy przysługują przed pobraniem narządu, trzy miesiące po pobraniu narządu oraz 12 miesięcy do 10 lat (w kolejnych latach co 12 miesięcy) po pobraniu narządu.

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Fundacja wskazuje, że oddając krwiotwórcze komórki macierzyste, dla Pacjenta chorego na nowotwór krwi, można dać mu szanse na życie.

Dni wolne dla dawcy na badania

Dawcy na czas badań wstępnych oraz pobrania, przysługują pełnopłatne dni wolne. Lekarz z ośrodka pobierającego, na prośbę, może wystawić zwolnienie lekarskie. Fundacja DKMS może przygotować pismo, które można przedstawić pracodawcy.

Legitymacja i odznaka Dawcy Przeszczepu. Fundacja podaje: bezpośrednio po donacji, ośrodek pobierający wydał legitymację i odznakę „Dawcy Przeszczepu”, która uprawnia do przywilejów związanych z tym tytułem.

Opieka lekarska bez kolejek dla dawcy

Można korzystać poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ, która nie wymaga leczenia całodobowego np. konsultacja lekarska, wykonanie badań diagnostycznych, rehabilitacja czy drobne zabiegi niewymagające całodobowego przebywania w placówce medycznej.

Ważne

Świadczenie zdrowotne powinno zostać udzielone w dniu, w którym zgłosiłeś się do placówki medycznej. Nie obowiązuje Cię kolejka czy zapisy. Jeśli zdarzy się, że z jakichś przyczyn w dniu zgłoszenia nie ma możliwości udzielenia świadczenia, wówczas placówka powinna wyznaczyć inny termin w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Darmowa komunikacja miejska dla dawcy

Komunikacja miejska. Poruszając się komunikacją miejską w danym mieście sprawdź, czy potrzebny Ci będzie bilet. W wielu miejscowościach w Polsce Dawcy mają przywilej jeździć za darmo. Bez biletu możesz podróżować komunikacją w Białymstoku, Tarnobrzegu, Zielonej Górze, Włocławku, Wrocławiu, Łodzi, a w Słupsku, bilet roczny dla Dawcy Przeszczepu wynosi 50 zł. Jako Zasłużony Dawca Przeszczepu możesz korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie w: Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Białej Podlaskiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Elblągu, Rzeszowie, Wrocławiu, Mielcu, Szczecinie, Koszalinie oraz Toruniu. Uprawnienia, dotyczące korzystania z nieodpłatnych przejazdów, opisane są zawsze w oddzielnych regulaminach przewoźników w danym mieście.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad zwierzęciem może przyczynić się do awansu

Posiadanie psa lub kota może pomóc w rozwoju kariery? Tak wynika z ostatnich badań brytyjskich naukowców. Zależności obcowania ze zwierzakami a sukcesem jest jednak więcej.

Dodatek motywacyjny źródłem konfliktów. Czy będzie nowelizacja przepisów?

Samorządowcy domagają się zapewnienia dodatków motywacyjnych dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie oraz w zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich chcą rozmawiać o nowelizacji przepisów z MRPiPS.

100 zł na energię elektryczną do 6 miesięcy. Można już składać wnioski.

Kto z nas nie chciałby co miesiąc otrzymywać 100 zł dodatku finansowego przeznaczonego na energię elektryczną. Wiadomo - koszty prądu, życia, żywności i inne stale rosną. Dobrze więc, że chociaż część osób w społeczeństwie może liczyć na to wsparcie pieniężne. Okres objęty refundacją nie może być krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy. Jak uzyskać świadczenie?

Zostań artystą, a państwo dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Często można usłyszeć narzekania artystów na niskie emerytury i inne świadczenia. Rząd postanowił przyjrzeć się problemowi i w efekcie zaproponował projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny. Ustawa ma zapewnić wsparcie artystom o najniższych dochodach.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców 2025. Będą nowe przepisy już od maja lub czerwca

Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców wejdą w życie najprawdopodobniej w maju lub czerwcu 2025 roku. Nie będzie m.in. obowiązkowego testu rynku pracy. Planowana jest pełna elektronizacja legalizacji pracy cudzoziemca w Polsce. Jakie jeszcze zmiany przewidziane są na ten rok?

PPK to program długoterminowego oszczędzania. Czy opłaca się wycofywać środki?

Pracownicze Plany Kapitałowe są prostym i efektywnym sposobem systematycznego gromadzenia oszczędności. I chociaż ze środków gromadzonych w PPK można skorzystać w dowolnym czasie, głównym celem programu jest budowanie bezpieczeństwa finansowego na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Czy opłaca się wycofywać środki z PPK?

Darmowe wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin

Wiadomo, że sprzęty do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami są bardzo specjalistyczne i zwykle bardzo drogie. Na szczęście funkcjonują różne programy i formy wsparcia osób potrzebujących i przykładowo możliwe jest całkowicie darmowe wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Aktualny wykaz dni wolnych od pracy w 2025 r.

11 marca 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6 marca 2025 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi o uwzględnienie zmiany wprowadzonej nowelizacją z 6 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Zatrudnianie wyłącznie na podstawie umów o pracę? Niekoniecznie, pozostaną wyjątki na umowy cywilnoprawne

Senat przyjął niedawno poprawki do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz propozycje te czekają na ponowne rozpatrzenie przez Sejm, a najpewniej w maju lub czerwcu nowe przepisy wejdą w życie. Jakie są najważniejsze zapisy tej ustawy?

215 zł miesięcznie dla zawałowców. Jak ubiegać się o świadczenie?

W Polsce coraz więcej osób przechodzi zawały. Mając na uwadze sposób życia w XXI w. wcale to nie dziwi. Można otrzymać 215 zł miesięcznie. Świadczenie jest także dla zawałowców i także w 2025 r. Jak ubiegać się o świadczenie, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty wypełnić, podpowiadamy.

REKLAMA