REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki informatyków 2021

Justyna Wroniak
Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT
Zarobki informatyka 2021
Zarobki informatyka 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki informatyków w 2021 r. rosną mimo pandemii COVID-19. Kto w branży IT zarabia najwięcej? Jakich specjalistów poszukują pracodawcy? Od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Jaki wpływ na wynagrodzenie ma rodzaj umowy?

Zarobki specjalistów IT jak huśtawka

Zarobki specjalistów IT można porównać do huśtawki, która osobom z podobnymi kompetencjami i takim samym zakresem obowiązków nie pozwala bujać się równie wysoko. Na szczęście zamiast frustracji większość z nich i tak odczuwa satysfakcję.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Podwyżki wynagrodzeń informatyków

Kiedy jedni walczą o przetrwanie, specjaliści IT należą do nielicznych, którzy w okresie pandemii zwiększają swoje dochody. Po szoku w drugim kwartale 2020 roku branża IT stopniowo wróciła do stanu sprzed pandemii, by w czwartym kwartale bić rekordy w liczbach poszukiwanych specjalistów. Tylko w firmie Avenga zatrudniliśmy wtedy prawie 500 osób, z czego najwięcej właśnie w czwartym kwartale, kiedy zaobserwowaliśmy zdecydowany wzrost aktywności po stronie klientów staffing services. Rekordowy popyt sprawił, że stawki specjalistów IT wzrosły w stosunku do roku 2019. Wzrosty dotyczyły całego przekroju stanowisk niezależnie od technologii czy lat doświadczenia specjalisty. Mimo kolejnej fali pandemii i związanych z nią skutków gospodarczych, zapotrzebowanie na specjalistów IT nie zmniejsza się na tyle, żeby oznaczać zmianę wzrostowego trendu.

Najwyższe zarobki - specjaliści Security i Big Data

Na najwyższe zarobki (niezależnie od formy współpracy) mogą liczyć specjaliści niszowych obszarów technologicznych jak Security czy Big Data. Wysokimi wynagrodzeniami mogą się też pochwalić konsultanci Business Intelligence i DevOps. Jednak stawki wynagrodzeń są bardzo różne. Osoba z podobnymi kompetencjami i doświadczeniem, pracująca na takim samym stanowisku i w tym samym mieście może mieć stawkę godzinową niższą o 40-50 zł. Oznacza to, że na koniec miesiąca po 160 godzinach pracy zarobi nawet o 8000 zł mniej niż jej odpowiednik na innym projekcie.

DevOps i Helpdesk

Rzeczywiste różnice w poszczególnych specjalnościach mogą być jeszcze większe. Stawki DevOpsów mogą się wahać od 100 do 180 zł za godzinę. Najniżej opłacani w branży są pracownicy zajmujący się wsparciem użytkownika (helpdesk). Ich miesięczne zarobki wynoszą między 3,5 a 4,5 tys. zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programista Scala, Java, technologia.NET i PHP

Wśród programistów, czyli zdecydowanie najliczniejszej grupy specjalistów IT, od kilku lat najwyższe zarobki osiągają osoby specjalizujące się w języku Scala. Zaraz za nim plasują się język Java i technologia .NET. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest np. programistom PHP, którzy otrzymać mogą wynagrodzenie godzinowe niższe o 30-40 zł niż ich koleżanki i koledzy, programujący w innych technologiach. Po przepracowaniu 160 godzin różnica w ich wynagrodzeniach wyniesie więc nawet 6400 zł.

Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej?

Na tak duże różnice w zarobkach w ramach tych samych specjalizacji i na podobnych stanowiskach największy wpływ mają budżety pracodawców lub klientów firm outsourcingowych. Od czego zależą te budżety? Tutaj chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno branża finansowa płaci bardzo dobrze, często nawet 20-30% więcej niż inne branże. W przeszłości miało to zachęcić kandydatów do pracy na starszych technologiach, a teraz ma przede wszystkim przekonać najlepszych do pracy w środowisku korporacyjnym. Ale nowoczesne technologie są już obecne i ważne w każdej gałęzi gospodarki. Dlatego dobrze opłacanych stanowisk nie brakuje też np. w softwarehouse’ach, usługach internetowych, telekomunikacji, handlu, mediach i logistyce.

Zarobki pracujących w biurze i zdalnie

Od zeszłego roku wynagrodzenia specjalistów IT nie różnią się ze względu na miejsce świadczenia pracy. Tak samo opłacane są osoby pracujące w biurze jak i zdalnie. To jasne, że w warunkach pandemii praca zdalna stała się standardem. Do tego doszło inne zjawisko – na polskim rynku aktywniejsze są firmy z zachodu, które poszukują u nas zdalnych pracowników, kusząc ich wyższymi wynagrodzeniami. W 2020 roku kilka zagranicznych firm skorzystało z pomocy Avengi w stworzeniu w Polsce zdalnych zespołów deweloperskich. Wyższe zarobki w połączeniu z nowymi markami oraz możliwością współpracy z zespołami z zagranicy sprawiły, że na brak chętnych do pracy nie można było narzekać. Wydaje się, że tempo wzrostu wynagrodzeń specjalistów IT w Polsce spowolniła nieco zwiększona podaż specjalistów zza naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim z Białorusi. Z ich punktu widzenia stawki u nas też były atrakcyjniejsze niż w ich ojczyznach.

Umowa o pracę czy B2B?

Mimo pandemii i teoretycznie większego bezpieczeństwa materialnego, oferowanego przez umowy o pracę, zdecydowana większość specjalistów IT nadal decyduje się na współpracę w oparciu o umowy B2B. Praktyka pokazuje, że w zależności od rodzaju umowy różnice w wysokości wynagrodzenia mogą być naprawdę znaczne. Senior Developer może liczyć nawet na 5000 zł więcej na rękę w przypadku zdecydowania się na umowę B2B zamiast umowy o pracę. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują zatrudnieni na kontrakty czasowe. W takim wypadku w stawkę niejako wkalkulowane jest ryzyko dotyczące nagłego zakończenia współpracy lub braku płatnego L4.

Aby zachować wyższe wynagrodzenie, a jednocześnie złagodzić ryzyko utraty kontraktu można współpracować z dużymi firmami outsourcingowymi, które mają szerokie portfolio prowadzonych projektów i zapewniają większe prawdopodobieństwo zachowania ciągłości projektowej.

Doświadczenie i samodzielność specjalisty IT w cenie

Pandemia i konieczność pracy zdalnej sprawiły, że wzrosła wartość doświadczenia i samodzielności specjalisty IT. Dlatego jeszcze trudniej niż przed pandemią jest kandydatom dopiero wchodzącym na rynek pracy. Taki trend widzimy też w Avenga. W 2020 roku juniorzy prawie w ogóle nie dołączali do naszych zespołów IT. Poza tym na portalach rekrutacyjnych wyraźnie dało się zauważyć spadek liczby ogłoszeń dotyczących stanowisk juniorskich. Mało tego, wynagrodzenie seniora może dziś być nawet o połowę wyższe niż wynagrodzenie osoby na poziomie średniego szczebla.

Ważna branża i renoma firmy

Pieniądze są zawsze wysoko, jeśli chodzi o powody, dla których ktoś zostaje specjalistą IT albo decyduje się na zmianę pracy. Jednak dobre warunki finansowe motywują bardzo krótko, a na pierwszy plan wychodzi atmosfera w pracy, możliwość rozwoju zawodowego lub relacje ze zwierzchnikiem. Dlatego bardzo często specjaliści IT świadomie podejmują pracę za niższe wynagrodzenie niż maksimum, jakie mogliby znaleźć na rynku. Bardziej liczy się dla nich branża i renoma firmy, z którą nawiązują współpracę.

Firmy, których projekty IT budują lepszą przyszłość, poprawiają jakość życia ludzi lub generalnie wpływają na ich dobrostan mają dla przyszłych pracowników wiele argumentów pozafinansowych. Do pracy za niższe pieniądze skłaniają też możliwości wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, nowatorskie rozwiązania w projekcie, dobre praktyki programistyczne i poczucie wpływu na końcowy efekt. Wiele firm IT buduje też swoją rozpoznawalność wokół nazwisk znanych branży. Często możliwość bezpośredniej współpracy z uznanymi osobami, ekspertami w branży może być atrakcyjniejsza niż wyższe wynagrodzenie.

Źródło: Avenga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA