REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki informatyków 2021

Justyna Wroniak
Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT
Zarobki informatyka 2021
Zarobki informatyka 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki informatyków w 2021 r. rosną mimo pandemii COVID-19. Kto w branży IT zarabia najwięcej? Jakich specjalistów poszukują pracodawcy? Od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Jaki wpływ na wynagrodzenie ma rodzaj umowy?

Zarobki specjalistów IT jak huśtawka

Zarobki specjalistów IT można porównać do huśtawki, która osobom z podobnymi kompetencjami i takim samym zakresem obowiązków nie pozwala bujać się równie wysoko. Na szczęście zamiast frustracji większość z nich i tak odczuwa satysfakcję.

Autopromocja

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Podwyżki wynagrodzeń informatyków

Kiedy jedni walczą o przetrwanie, specjaliści IT należą do nielicznych, którzy w okresie pandemii zwiększają swoje dochody. Po szoku w drugim kwartale 2020 roku branża IT stopniowo wróciła do stanu sprzed pandemii, by w czwartym kwartale bić rekordy w liczbach poszukiwanych specjalistów. Tylko w firmie Avenga zatrudniliśmy wtedy prawie 500 osób, z czego najwięcej właśnie w czwartym kwartale, kiedy zaobserwowaliśmy zdecydowany wzrost aktywności po stronie klientów staffing services. Rekordowy popyt sprawił, że stawki specjalistów IT wzrosły w stosunku do roku 2019. Wzrosty dotyczyły całego przekroju stanowisk niezależnie od technologii czy lat doświadczenia specjalisty. Mimo kolejnej fali pandemii i związanych z nią skutków gospodarczych, zapotrzebowanie na specjalistów IT nie zmniejsza się na tyle, żeby oznaczać zmianę wzrostowego trendu.

Najwyższe zarobki - specjaliści Security i Big Data

Na najwyższe zarobki (niezależnie od formy współpracy) mogą liczyć specjaliści niszowych obszarów technologicznych jak Security czy Big Data. Wysokimi wynagrodzeniami mogą się też pochwalić konsultanci Business Intelligence i DevOps. Jednak stawki wynagrodzeń są bardzo różne. Osoba z podobnymi kompetencjami i doświadczeniem, pracująca na takim samym stanowisku i w tym samym mieście może mieć stawkę godzinową niższą o 40-50 zł. Oznacza to, że na koniec miesiąca po 160 godzinach pracy zarobi nawet o 8000 zł mniej niż jej odpowiednik na innym projekcie.

DevOps i Helpdesk

Rzeczywiste różnice w poszczególnych specjalnościach mogą być jeszcze większe. Stawki DevOpsów mogą się wahać od 100 do 180 zł za godzinę. Najniżej opłacani w branży są pracownicy zajmujący się wsparciem użytkownika (helpdesk). Ich miesięczne zarobki wynoszą między 3,5 a 4,5 tys. zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programista Scala, Java, technologia.NET i PHP

Wśród programistów, czyli zdecydowanie najliczniejszej grupy specjalistów IT, od kilku lat najwyższe zarobki osiągają osoby specjalizujące się w języku Scala. Zaraz za nim plasują się język Java i technologia .NET. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest np. programistom PHP, którzy otrzymać mogą wynagrodzenie godzinowe niższe o 30-40 zł niż ich koleżanki i koledzy, programujący w innych technologiach. Po przepracowaniu 160 godzin różnica w ich wynagrodzeniach wyniesie więc nawet 6400 zł.

Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej?

Na tak duże różnice w zarobkach w ramach tych samych specjalizacji i na podobnych stanowiskach największy wpływ mają budżety pracodawców lub klientów firm outsourcingowych. Od czego zależą te budżety? Tutaj chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno branża finansowa płaci bardzo dobrze, często nawet 20-30% więcej niż inne branże. W przeszłości miało to zachęcić kandydatów do pracy na starszych technologiach, a teraz ma przede wszystkim przekonać najlepszych do pracy w środowisku korporacyjnym. Ale nowoczesne technologie są już obecne i ważne w każdej gałęzi gospodarki. Dlatego dobrze opłacanych stanowisk nie brakuje też np. w softwarehouse’ach, usługach internetowych, telekomunikacji, handlu, mediach i logistyce.

Zarobki pracujących w biurze i zdalnie

Od zeszłego roku wynagrodzenia specjalistów IT nie różnią się ze względu na miejsce świadczenia pracy. Tak samo opłacane są osoby pracujące w biurze jak i zdalnie. To jasne, że w warunkach pandemii praca zdalna stała się standardem. Do tego doszło inne zjawisko – na polskim rynku aktywniejsze są firmy z zachodu, które poszukują u nas zdalnych pracowników, kusząc ich wyższymi wynagrodzeniami. W 2020 roku kilka zagranicznych firm skorzystało z pomocy Avengi w stworzeniu w Polsce zdalnych zespołów deweloperskich. Wyższe zarobki w połączeniu z nowymi markami oraz możliwością współpracy z zespołami z zagranicy sprawiły, że na brak chętnych do pracy nie można było narzekać. Wydaje się, że tempo wzrostu wynagrodzeń specjalistów IT w Polsce spowolniła nieco zwiększona podaż specjalistów zza naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim z Białorusi. Z ich punktu widzenia stawki u nas też były atrakcyjniejsze niż w ich ojczyznach.

Umowa o pracę czy B2B?

Mimo pandemii i teoretycznie większego bezpieczeństwa materialnego, oferowanego przez umowy o pracę, zdecydowana większość specjalistów IT nadal decyduje się na współpracę w oparciu o umowy B2B. Praktyka pokazuje, że w zależności od rodzaju umowy różnice w wysokości wynagrodzenia mogą być naprawdę znaczne. Senior Developer może liczyć nawet na 5000 zł więcej na rękę w przypadku zdecydowania się na umowę B2B zamiast umowy o pracę. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują zatrudnieni na kontrakty czasowe. W takim wypadku w stawkę niejako wkalkulowane jest ryzyko dotyczące nagłego zakończenia współpracy lub braku płatnego L4.

Aby zachować wyższe wynagrodzenie, a jednocześnie złagodzić ryzyko utraty kontraktu można współpracować z dużymi firmami outsourcingowymi, które mają szerokie portfolio prowadzonych projektów i zapewniają większe prawdopodobieństwo zachowania ciągłości projektowej.

Doświadczenie i samodzielność specjalisty IT w cenie

Pandemia i konieczność pracy zdalnej sprawiły, że wzrosła wartość doświadczenia i samodzielności specjalisty IT. Dlatego jeszcze trudniej niż przed pandemią jest kandydatom dopiero wchodzącym na rynek pracy. Taki trend widzimy też w Avenga. W 2020 roku juniorzy prawie w ogóle nie dołączali do naszych zespołów IT. Poza tym na portalach rekrutacyjnych wyraźnie dało się zauważyć spadek liczby ogłoszeń dotyczących stanowisk juniorskich. Mało tego, wynagrodzenie seniora może dziś być nawet o połowę wyższe niż wynagrodzenie osoby na poziomie średniego szczebla.

Ważna branża i renoma firmy

Pieniądze są zawsze wysoko, jeśli chodzi o powody, dla których ktoś zostaje specjalistą IT albo decyduje się na zmianę pracy. Jednak dobre warunki finansowe motywują bardzo krótko, a na pierwszy plan wychodzi atmosfera w pracy, możliwość rozwoju zawodowego lub relacje ze zwierzchnikiem. Dlatego bardzo często specjaliści IT świadomie podejmują pracę za niższe wynagrodzenie niż maksimum, jakie mogliby znaleźć na rynku. Bardziej liczy się dla nich branża i renoma firmy, z którą nawiązują współpracę.

Firmy, których projekty IT budują lepszą przyszłość, poprawiają jakość życia ludzi lub generalnie wpływają na ich dobrostan mają dla przyszłych pracowników wiele argumentów pozafinansowych. Do pracy za niższe pieniądze skłaniają też możliwości wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, nowatorskie rozwiązania w projekcie, dobre praktyki programistyczne i poczucie wpływu na końcowy efekt. Wiele firm IT buduje też swoją rozpoznawalność wokół nazwisk znanych branży. Często możliwość bezpośredniej współpracy z uznanymi osobami, ekspertami w branży może być atrakcyjniejsza niż wyższe wynagrodzenie.

Źródło: Avenga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA