Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki informatyków 2021

Justyna Wroniak
Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT
Zarobki informatyka 2021
Zarobki informatyka 2021
Shutterstock
Zarobki informatyków w 2021 r. rosną mimo pandemii COVID-19. Kto w branży IT zarabia najwięcej? Jakich specjalistów poszukują pracodawcy? Od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Jaki wpływ na wynagrodzenie ma rodzaj umowy?

Zarobki specjalistów IT jak huśtawka

Zarobki specjalistów IT można porównać do huśtawki, która osobom z podobnymi kompetencjami i takim samym zakresem obowiązków nie pozwala bujać się równie wysoko. Na szczęście zamiast frustracji większość z nich i tak odczuwa satysfakcję.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Podwyżki wynagrodzeń informatyków

Kiedy jedni walczą o przetrwanie, specjaliści IT należą do nielicznych, którzy w okresie pandemii zwiększają swoje dochody. Po szoku w drugim kwartale 2020 roku branża IT stopniowo wróciła do stanu sprzed pandemii, by w czwartym kwartale bić rekordy w liczbach poszukiwanych specjalistów. Tylko w firmie Avenga zatrudniliśmy wtedy prawie 500 osób, z czego najwięcej właśnie w czwartym kwartale, kiedy zaobserwowaliśmy zdecydowany wzrost aktywności po stronie klientów staffing services. Rekordowy popyt sprawił, że stawki specjalistów IT wzrosły w stosunku do roku 2019. Wzrosty dotyczyły całego przekroju stanowisk niezależnie od technologii czy lat doświadczenia specjalisty. Mimo kolejnej fali pandemii i związanych z nią skutków gospodarczych, zapotrzebowanie na specjalistów IT nie zmniejsza się na tyle, żeby oznaczać zmianę wzrostowego trendu.

Najwyższe zarobki - specjaliści Security i Big Data

Na najwyższe zarobki (niezależnie od formy współpracy) mogą liczyć specjaliści niszowych obszarów technologicznych jak Security czy Big Data. Wysokimi wynagrodzeniami mogą się też pochwalić konsultanci Business Intelligence i DevOps. Jednak stawki wynagrodzeń są bardzo różne. Osoba z podobnymi kompetencjami i doświadczeniem, pracująca na takim samym stanowisku i w tym samym mieście może mieć stawkę godzinową niższą o 40-50 zł. Oznacza to, że na koniec miesiąca po 160 godzinach pracy zarobi nawet o 8000 zł mniej niż jej odpowiednik na innym projekcie.

DevOps i Helpdesk

Rzeczywiste różnice w poszczególnych specjalnościach mogą być jeszcze większe. Stawki DevOpsów mogą się wahać od 100 do 180 zł za godzinę. Najniżej opłacani w branży są pracownicy zajmujący się wsparciem użytkownika (helpdesk). Ich miesięczne zarobki wynoszą między 3,5 a 4,5 tys. zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programista Scala, Java, technologia.NET i PHP

Wśród programistów, czyli zdecydowanie najliczniejszej grupy specjalistów IT, od kilku lat najwyższe zarobki osiągają osoby specjalizujące się w języku Scala. Zaraz za nim plasują się język Java i technologia .NET. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest np. programistom PHP, którzy otrzymać mogą wynagrodzenie godzinowe niższe o 30-40 zł niż ich koleżanki i koledzy, programujący w innych technologiach. Po przepracowaniu 160 godzin różnica w ich wynagrodzeniach wyniesie więc nawet 6400 zł.

Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej?

Na tak duże różnice w zarobkach w ramach tych samych specjalizacji i na podobnych stanowiskach największy wpływ mają budżety pracodawców lub klientów firm outsourcingowych. Od czego zależą te budżety? Tutaj chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno branża finansowa płaci bardzo dobrze, często nawet 20-30% więcej niż inne branże. W przeszłości miało to zachęcić kandydatów do pracy na starszych technologiach, a teraz ma przede wszystkim przekonać najlepszych do pracy w środowisku korporacyjnym. Ale nowoczesne technologie są już obecne i ważne w każdej gałęzi gospodarki. Dlatego dobrze opłacanych stanowisk nie brakuje też np. w softwarehouse’ach, usługach internetowych, telekomunikacji, handlu, mediach i logistyce.

Zarobki pracujących w biurze i zdalnie

Od zeszłego roku wynagrodzenia specjalistów IT nie różnią się ze względu na miejsce świadczenia pracy. Tak samo opłacane są osoby pracujące w biurze jak i zdalnie. To jasne, że w warunkach pandemii praca zdalna stała się standardem. Do tego doszło inne zjawisko – na polskim rynku aktywniejsze są firmy z zachodu, które poszukują u nas zdalnych pracowników, kusząc ich wyższymi wynagrodzeniami. W 2020 roku kilka zagranicznych firm skorzystało z pomocy Avengi w stworzeniu w Polsce zdalnych zespołów deweloperskich. Wyższe zarobki w połączeniu z nowymi markami oraz możliwością współpracy z zespołami z zagranicy sprawiły, że na brak chętnych do pracy nie można było narzekać. Wydaje się, że tempo wzrostu wynagrodzeń specjalistów IT w Polsce spowolniła nieco zwiększona podaż specjalistów zza naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim z Białorusi. Z ich punktu widzenia stawki u nas też były atrakcyjniejsze niż w ich ojczyznach.

Umowa o pracę czy B2B?

Mimo pandemii i teoretycznie większego bezpieczeństwa materialnego, oferowanego przez umowy o pracę, zdecydowana większość specjalistów IT nadal decyduje się na współpracę w oparciu o umowy B2B. Praktyka pokazuje, że w zależności od rodzaju umowy różnice w wysokości wynagrodzenia mogą być naprawdę znaczne. Senior Developer może liczyć nawet na 5000 zł więcej na rękę w przypadku zdecydowania się na umowę B2B zamiast umowy o pracę. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują zatrudnieni na kontrakty czasowe. W takim wypadku w stawkę niejako wkalkulowane jest ryzyko dotyczące nagłego zakończenia współpracy lub braku płatnego L4.

Aby zachować wyższe wynagrodzenie, a jednocześnie złagodzić ryzyko utraty kontraktu można współpracować z dużymi firmami outsourcingowymi, które mają szerokie portfolio prowadzonych projektów i zapewniają większe prawdopodobieństwo zachowania ciągłości projektowej.

Doświadczenie i samodzielność specjalisty IT w cenie

Pandemia i konieczność pracy zdalnej sprawiły, że wzrosła wartość doświadczenia i samodzielności specjalisty IT. Dlatego jeszcze trudniej niż przed pandemią jest kandydatom dopiero wchodzącym na rynek pracy. Taki trend widzimy też w Avenga. W 2020 roku juniorzy prawie w ogóle nie dołączali do naszych zespołów IT. Poza tym na portalach rekrutacyjnych wyraźnie dało się zauważyć spadek liczby ogłoszeń dotyczących stanowisk juniorskich. Mało tego, wynagrodzenie seniora może dziś być nawet o połowę wyższe niż wynagrodzenie osoby na poziomie średniego szczebla.

Ważna branża i renoma firmy

Pieniądze są zawsze wysoko, jeśli chodzi o powody, dla których ktoś zostaje specjalistą IT albo decyduje się na zmianę pracy. Jednak dobre warunki finansowe motywują bardzo krótko, a na pierwszy plan wychodzi atmosfera w pracy, możliwość rozwoju zawodowego lub relacje ze zwierzchnikiem. Dlatego bardzo często specjaliści IT świadomie podejmują pracę za niższe wynagrodzenie niż maksimum, jakie mogliby znaleźć na rynku. Bardziej liczy się dla nich branża i renoma firmy, z którą nawiązują współpracę.

Firmy, których projekty IT budują lepszą przyszłość, poprawiają jakość życia ludzi lub generalnie wpływają na ich dobrostan mają dla przyszłych pracowników wiele argumentów pozafinansowych. Do pracy za niższe pieniądze skłaniają też możliwości wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, nowatorskie rozwiązania w projekcie, dobre praktyki programistyczne i poczucie wpływu na końcowy efekt. Wiele firm IT buduje też swoją rozpoznawalność wokół nazwisk znanych branży. Często możliwość bezpośredniej współpracy z uznanymi osobami, ekspertami w branży może być atrakcyjniejsza niż wyższe wynagrodzenie.

Źródło: Avenga

Reklama
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

  Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

  Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

  Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

  Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

  Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

  Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

  Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

  Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

  Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

  Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

  Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

  Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

  Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

  Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

  Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

  Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

  Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

  Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

  Włochy – Dni wolne od pracy 2023

  Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

  Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

  Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

  Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

  Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

  Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

  Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

  Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?

  Dni wolne od pracy. Kiedy trzeba pracować w niedziele i święta

  Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?

  Rynek pracy 2023 (II kwartał). 62 proc. pracowników oczekuje podwyżki

  Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. 

  Długi weekend w czerwcu: Co zrobić, żeby w tym tygodniu pracować tylko trzy dni

  Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?

  Mama w pracy. Kiedy należy się przerwa na karmienie

  Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

  Podwyżki dla budżetówki i emerytów. „Solidarność” godzi się na porozumienie z rządem

  Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu. 

  500 plus. Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się

  Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

  Szczyt UE w sprawie BHP

  W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?