Nowelizacja Kodeksu pracy w Dzienniku Ustaw
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja Kodeksu pracy została uchwalona przez parlament 9 marca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 23 marca. Jej celem jest wykonanie prawa europejskiego poprzez wdrożenie do polskiego systemu prawnego dwóch unijnych dyrektyw:
REKLAMA
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, oraz
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Kiedy nowelizacja wejdzie w życie
Ustawa o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia, to jest od 4 kwietnia. Kodeks pracy w brzmieniu nadanym ustawą zacznie zatem obowiązywać 26 kwietnia.
Co zmieni się w prawie pracy
Nowelizacja wprowadza szereg zmian, dotyczących w szczególności:
- urlopu rodzicielskiego (w tym zasiłków przysługujących w okresie takiego urlopu),
- urlopu ojcowskiego,
- urlopu opiekuńczego,
- zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej,
- przerw w pracy,
- elastycznej organizacji pracy,
- zakresu informacji o warunkach zatrudnienia pracownika,
- nieodpłatnych szkoleń.
Jak powstawała nowelizacja
Rząd wniósł do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu pracy 11 stycznia. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Izby 26 stycznia, a kolejne dwa – 7 i 8 lutego. Następnego dnia po uchwaleniu ustawy w trzecim czytaniu została ona przekazana Senatowi. Izba wyższa zajęła stanowisku po upływie miesięcznego terminu i wniosła do ustawy 45 poprawek. 9 marca Sejm przyjął niektóre z nich i uchwalił ustawę w ostatecznym brzmieniu.
Prezydent otrzymał ustawę 13 marca. Nie wykorzystał całego 21-dniowego terminu, w którym – zgodnie z przepisami Konstytucji – mógł ustawę podpisać, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego albo przekazać Sejmowi do ponownego rozpatrzenia – i już 23 marca złożył podpis pod ustawą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat