REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ZUS, Obowiązki płatnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa wersja programu Płatnik od 26 stycznia 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 26 stycznia 2019 r. zostanie udostępniona nowa wersja programu PŁATNIK 10.02.002.

Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek

Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.

Obowiązki pracodawcy w związku z elektronizacją akt pracowniczych 2019

Od stycznia 2019 r. pracodawca będzie przekazywał do ZUS więcej informacji związanych z zatrudnieniem pracownika, Dane te będą potrzebne do ustalenia prawa do niektórych świadczeń.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Wyższe koszty pracy w 2019 roku

Wyższa płaca minimalna, wprowadzenie obowiązkowej składki na pracownicze plany kapitałowe - to jedne z czynników, które spowodują wzrost kosztów pracy w 2019 roku.

TK: ustawa o zniesieniu limitu składek niekonstytucyjna

Nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o nieprawidłowości przebiegu procesu legislacyjnego. Wniosek prezydenta do TK został skierowany w trybie kontroli prewencyjnej, a więc przed podpisaniem ustawy.

Zmiana adresu zamieszkania albo rachunku bankowego - poinformuj ZUS

Świadczeniobiorca, który zmienił adres zamieszkania, nazwisko lub numer rachunku bankowego, powinien powiadomić o tym ZUS. W przypadku niedopełnienia obowiązków, może nastąpić opóźnienie w wypłacie świadczenia. Jak to zrobić?

ZUS może pomóc podczas egzekucji należności

ZUS oferuje nie tylko ulgi w spłacie należności, takie jak odroczenie terminu płatności składek, czy rozłożenie ich na raty. Warto wiedzieć, że dłużnicy wobec których już prowadzi egzekucję, mogą również w jej trakcie skorzystać z pomocy. To może ułatwić działalność, a nawet uratować firmę przed zamknięciem.

Popularność e-składek wciąż rośnie

Coraz więcej pieniędzy wpływa na indywidualne numery rachunków składkowych w ZUS. Przedsiębiorcy chwalą ZUS za zdjęcie z nich obowiązku płatności na trzy lub cztery różne fundusze.

Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS

Od początku 2019 roku nastąpią zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS. Pojawią się także nowe dokumenty ubezpieczeniowe i zmienią dwa formularze rozliczeniowe.

Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia i składek ZUS w 2019 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku wzrośnie o 150 zł. W związku z tym pracowników zarabiających minimalną stawkę czeka podwyżka. O ile wzrosną składki ZUS?

Sukces e-składek ZUS

E-składki ZUS okazały się prawdziwym sukcesem. Od 1 stycznia 2018 r. dzięki indywidualnym numerom rachunków składkowych płatnicy składek popełniają o wiele mniej błędów przy rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE

Dziedziczenie składek to prawo przysługujące uposażonym lub spadkobiercom. Na jakich zasadach można dziedziczyć składki ZUS i OFE?

Elektronizacja akt pracowniczych od 2019 r. - obowiązki pracodawcy

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce przechowywać dokumentację pracowniczą – papierowo, czy elektronicznie. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Od 1 sierpnia zaległości wobec ZUS rozpatrywane przez CUM

Od 1 sierpnia 2018 r. wnioski firm o umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych składek ZUS będą merytorycznie rozpatrywane przez centrum umorzeń (CUM). Nowy system ma na celu ujednolicenie decyzji wydawanych w sprawach umorzeń.

Umowa na zastępstwo - wszystko co należy wiedzieć

Pracodawca może zawrzeć umowę na zastępstwo, w związku z nieobecnością stałego pracownika np. związaną z urlopem wypoczynkowym czy macierzyńskim. Przed jej podpisaniem warto poznać swoje prawa.

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Wszystko o różnicach między umową zlecenia a umową o dzieło

Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi. Różnią się jednak wieloma aspektami, m.in. składkami ZUS.

Dofinansowanie do zatrudnienia niani

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Dzięki temu mogą liczyć na dofinansowanie. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie kilku przesłanek.

Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej - Prezydent podpisał ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień. Początkowo termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zaplanowany był na 1 lipca 2018 r.

E-zwolnienia - obowiązki płatnika od 1 lipca 2018 r.

W jakiej formie płatnik powinien przechowywać e-ZLA? Czy istnieje jakiś minimalny okres przechowywania zaświadczeń lekarskich? Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło? Czy w obu przypadkach zostaniemy objęci ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym?

Ulga na start od 30 kwietnia 2018 r. - zwolnienie ze składek ZUS

Od 30 kwietnia 2018 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi na start, tj. zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jednakże zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne nie zwalnia z obowiązku opłacania składek zdrowotnych.

Bezpłatna opieka zdrowotna po ustaniu zatrudnienia

Czy ustanie zatrudnienia powoduje utratę prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej? Sprawdź, kiedy możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. - nowa wysokość

Od 1 kwietnia 2018 r. zmieni się wysokość składki wypadkowej dla firm zgłaszających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Ponadto od 1 kwietnia obowiązują nowe kategorie ryzyka i przyporządkowane im stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Nowy rodzaj umowy dla pracowników sezonowych

Rząd planuje wprowadzić nowy rodzaj umowy dla osób pomagających przy zbiorach. Taka umowa ma być oskładkowana i obowiązywać maksymalnie cztery miesiące.

Niedopłata w Urzędzie Skarbowym lub ZUS - co zrobić?

Od 1 stycznia 2018 r. wpłaty na składki ZUS są zaliczane na poczet zadłużeń, a następnie na bieżące należności. Do 30 kwietnia należy natomiast uregulować niedopłatę w Urzędzie Skarbowym. Co zrobić, jeżeli mamy niedopłatę w ZUS czy w Urzędzie Skarbowym?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2017 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za cały 2017 r. wykazała, że kwota wstrzymanych w tym okresie świadczeń wyniosła 23,2 mln zł. ZUS przeprowadził prawie 500 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Przechowywanie e-zwolnień od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie będą obowiązywały wyłącznie w formie elektronicznej. Dla pracodawcy oznacza to więcej obowiązków m.in. z archiwizowaniem dokumentów. Jak długo należy przechowywać e-zwolnienia (e-ZLA)?

Doradca płatnika składek w ZUS

Od 1 lutego 2018 r. w każdym oddziale ZUS można skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek, który udzieli informacji dotyczących rozliczeń z ZUS, konta, ubezpieczeń i składek.

E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników

Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.

Składki ZUS za emeryta na zleceniu, który pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z inną firmą

Emeryt-zleceniobiorca, który jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym zarówno z obydwu umów. Decydujące znaczenie ma tu wysokość miesięcznego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Jak rozliczyć studiującemu pracownikowi zwrot kosztów dojazdów na zajęcia

W niektórych sytuacjach można domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów dojazdu na zajęcia na uczelnię. Kluczowe znaczenie ma tu zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika. Jakie są konsekwencje podatkowe szkolenia pracownika?

Emerytura zwolniona z podatku i składek - nowy projekt

PSL przygotowało projekt zwalniający emerytów i rencistów z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że będą oni otrzymywać świadczenia w wysokości emerytur w kwocie brutto.

Nowe obowiązki pracodawcy w 2018 r.

W 2018 roku pracodawców czekają nowe obowiązki, między innymi opłacanie wyższych składek ZUS. Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada również istotne zmiany w wydawaniu i prostowaniu świadectwa pracy.

Nowe składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2017 łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł. Ile wyniosą składki preferencyjne (tzw. mały ZUS)?

Jak zatrudnić nianię i skorzystać z dofinansowania w 2018 r.

Rodzice zatrudniający nianię mogą ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2018 r. budżet państwa sfinansuje składki na jej ubezpieczenia tylko częściowo. Jak krok po kroku zatrudnić nianię i jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie?

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2018 r.

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. Wzrost pensji minimalnej oznacza więc także wzrost kosztów pracy. Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?

ZUS ma prawo sprawdzać wysokość wynagrodzenia

ZUS ma prawo kwestionować wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli uzna, że firmy świadomie zawyżają zarobki pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 listopada 2017 r.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

ZUS upomina się o zaległe składki za umowy zlecenia z lat 2008-2017

ZUS wydał nowe interpretacje przepisów dotyczące opłacania składek ZUS za umowy zlecenia za lata 2008–2017. Do 2016 r. osoba, która miała kilka zleceń, opłacała składki tylko z jednej z nich. Zdaniem ZUS od każdej umowy należało opłacać składki i obecnie żąda zapłaty wraz z odsetkami. ZUS rozpoczął kontrole przedsiębiorców.

Składki ZUS po terminie lub w zaniżonej wysokości - obowiązki płatnika

Płatnik składek ma obowiązek opłacać należne składki ZUS za każdy miesiąc rozliczeniowy w odpowiednich terminach. Jak są naliczane odsetki w przypadku wpłat po terminie lub w zaniżonej wysokości?

Skutki zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi likwidacja górnego limitu składek ZUS. Próg ograniczenia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek występuje od 1999 r. w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym. Jakie skutki przyniesie zmiana?

Ustawa abolicyjna - umorzenie nieopłaconych składek ZUS - podstawowe informacje

Ustawa abolicyjna, która obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. daje możliwość przedsiębiorcom umorzenia nieopłaconych składek ZUS z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia. Kogo dotyczy ustawa i jakie warunki należy spełnić, aby starać się o umorzenie należności?

Zmiana zasad finansowania prewencji wypadkowej od 2018 roku

Na skutek nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych mają zostać doprecyzowane zasady przyznawania płatnikom prewencji wypadkowej. Wejście w życie nowych przepisów zostało zaplanowane na 1 stycznia 2018 roku. 

Likwidacja górnego limitu składek ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu - tak wynika z projektu nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających. Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 roku.

REKLAMA