Dofinansowanie do zatrudnienia niani
REKLAMA
REKLAMA
Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy i potrzebują niani, a zdecydują się zatrudnić ją na podstawie umowy uaktywniającej, mogą liczyć na pomoc w opłacaniu składek.
REKLAMA
Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie kilku przesłanek. Umowa uaktywniająca powinna być zawarta pomiędzy nianią a rodzicami lub rodzicem samotnie wychowującym dziecko w wieku od 20. tygodnia życia do trzech lat. Opiekunowie powinni być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, świadczyć usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzić pozarolniczą działalność.
Nianią może być wyłącznie osoba fizyczna, zarówno kobieta jak i mężczyzna, która osobiście będzie sprawowała opiekę nad dzieckiem, realizując funkcje opiekuńcze, wychowawcze i edukacyjne. Nianią może być osoba spokrewniona z rodzicami dziecka, np. babcia czy ciotka.
Finansowanie składek
Niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dobrowolne dla niej jest natomiast ubezpieczenie chorobowe.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sfinansuje składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne od podstawy wynagrodzenia nie wyższej niż płaca minimalna. Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotę minimalnego wynagrodzenia opłatę wnosi rodzic. Składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości z własnych środków niania, a opłaca je w ZUS-ie rodzic.
Ważne, aby w przypadku umowy zawieranej w tzw. pełnej rodzinie, została ona podpisana przez oboje rodziców, w przeciwnym razie ZUS nie będzie opłacał składek.
Zapytaj o dofinansowanie w swoim mieście
Warto sprawdzić także czy urząd miasta nie prowadzi akcji wspierającej rodziców w powrocie na rynek pracy. W Katowicach, na przykład, rodzice mogą ubiegać się o refundację kosztów wynagrodzenia opiekunki do 1,8 tys. zł przez 10 miesięcy. Konieczne jest podpisanie z nianią umowy na pełny etat na co najmniej rok, a wynagrodzenie nie może być niższe od płacy minimalnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat