Kategorie

ZUS może pomóc podczas egzekucji należności

ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
ZUS może pomóc podczas egzekucji należności/fot. Shutterstock
ShutterStock
ZUS oferuje nie tylko ulgi w spłacie należności, takie jak odroczenie terminu płatności składek, czy rozłożenie ich na raty. Warto wiedzieć, że dłużnicy wobec których już prowadzi egzekucję, mogą również w jej trakcie skorzystać z pomocy. To może ułatwić działalność, a nawet uratować firmę przed zamknięciem.

Egzekucja, czyli przymusowe dochodzenie zaległych składek może doprowadzić do tego, że przedsiębiorąca nie będzie mógł zapłacić kontrahentom, albo opłacić innych zobowiązań. Od tego natomiast  może zależeć dalsze funkcjonowanie firmy. Wyjściem może być złożenie do ZUS wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, zwolnienie spod egzekucji składników majątkowych, dokonywanie wypłat z rachunków lub  o uchylenie czynności egzekucyjnych. Taki wniosek musi zostać uzasadniony.

Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, to przez okres tego zawieszenia nie będzie podejmować nowych czynności egzekucyjnych, aby odzyskać należności objęte postępowaniem. Dzięki temu egzekucja nie będzie zakłócała funkcjonowania firmy, a to da niezbędny czas na zgromadzenie pieniędzy i uregulowanie zadłużenia.

Reklama

Samo zawieszenie egzekucji nie oznacza jednak, że dłużnik może dysponować zajętym majątkiem czy środkami finansowymi. Dopiero pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwolnienie spod egzekucji składnika majątkowego pozwoli wykorzystać część środków finansowych zgodnie z potrzebami podanymi we wniosku.

Zgoda ZUS na dokonywanie wypłat z rachunków bankowych oznacza natomiast, że mimo zajęcia ich w toku egzekucji, można z nich wypłacić określone kwoty, niezbędne do pokrycia koniecznych wydatków. Natomiast zgoda na uchylenie czynności egzekucyjnych sprawia, że czynności już dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego nie wywołają skutków. Na przykład uchylenie zajęcia wierzytelności pieniężnej u kontrahenta dłużnika ZUS, spowoduje, że nie będzie on musiał wpłacać tych pieniędzy do ZUS, ale będzie mógł zapłacić za wykonaną przez przedsiębiorcę dłużnika usługę. Trzeba pamiętać, że uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych nie oznacza umorzenia należnych za nie kosztów egzekucyjnych. Te trzeba będzie spłacić.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Zakres udzielanej ulgi w postępowaniu egzekucyjnym taki jak okres zawieszenia egzekucji, część majątku, która będzie zwolniona, czy wysokość kwot, jakie mogą być wypłacane z rachunku bankowego, ZUS ustala indywidualnie dla każdego dłużnika.

Każdy, kto chce złożyć wniosek o udzielenie ulgi możesz skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń. Pomoże on wypełnić wniosek, a także przygotować niezbędne dokumenty. Kontakt do doradców można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

  Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

  Nowy Ład - założenia

  Nowy Ład - jakie założenia zawiera Polski Ład? Które są korzystne, a które nie?

  Nocna zmiana - prawa pracownika

  Nocna zmiana - jakie prawa przysługują pracownikowi pracującemu w nocy? Przede wszystkim należy się dodatek do wynagrodzenia. Ile wynosi?

  Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

  Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

  Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

  Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

  Szwecja - praca w lesie

  Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

  Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

  Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

  Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

  Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?