REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie jest źle na rynku pracy

Wysoka inflacja i kryzys gospodarczy wymusza cięcia etatów. Blisko co druga firma na świecie wstrzymała rekrutacje lub rozpoczęła redukcję etatów. W Polsce tylko 20 proc. wstrzymało zatrudnienie, a to oznacza, że w dalszym ciągu więcej pracodawców boryka się z problemem jak skutecznie zatrudnić niż czy zwalniać. Jak dzięki voicebotom można zwiększyć aż czterokrotnie liczbę przetwarzanych aplikacji w rekrutacji?

Polacy niezbyt garną się do zakładania nowych firm

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 6% więcej wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. W tym samym czasie o przeszło 8% wzrosła liczba wniosków dotyczących wznowienia JDG. Najwięcej takich firm powstało i wznowiło swoją działalność w woj. mazowieckim. Jednocześnie sporo wnioskodawców nie wskazało miejsca wykonywanej działalności, na co zezwala prawo. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie jednak nie należy spodziewać się wzrostu liczby zakładanych firm. Znawcy tematu dodają też, że względna stabilizacja może nastąpić dopiero w II lub III kwartale przyszłego roku.

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie?

Warszawa jako stolica naszego kraju i zarazem największe miasto w Polsce, może pochwalić się wyjątkowo rozbudowanym rynkiem pracy. Liczni przedsiębiorcy zatrudniają tutaj na szeroką skalę, zarówno fachowców, jak i osoby bez większego doświadczenia zawodowego. Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całej Polski, poszukując lepszego życia i wyższych zarobków. Czy w stolicy faktycznie są w stanie znaleźć to, czego szukają? Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie? GoWork zaprasza do lektury.

REKLAMA

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. – podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych.

Technologia a rynek pracy

Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia

Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

REKLAMA

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu - podał GUS.

Ustawa o fundacji rodzinnej już w Sejmie. Dobra wiadomość dla polskich firm

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który wpłynął właśnie do Sejmu, odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. Są duże szanse, że ustawa zostanie uchwalona w I kwartale 2023 roku – uważa Konfederacja Lewiatan.

Rynek pracy 2023

Jakie zmiany szykują się na polskim ryku pracy dla młodych osób w 2023 r.? Dlaczego wśród Polaków jest niski poziom aktywności zawodowej? Czy będzie obowiązywało stypendium stażowe i pożyczka edukacyjna?

Wyhamowanie wzrostu płac z powodu spowolnienia gospodarczego

Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wyhamowanie wzrostu płac - powiedział PAP ekspert ds. rynku pracy PKO Banku Polskiego Kamil Pastor. Według niego sygnały o masowych zwolnieniach w firmach nie znajdują uzasadnienia w danych.

Firmy zwalniają pracowników. W jakich branżach?

Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej.

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

Pracownicy IT poszukiwani na rynku pracy

Pracownicy IT znajdują się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy.

Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%

Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.

Jak technologia zmienia rynek pracy?

Rynek pracy. Mimo że sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.

Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?

Osoby z Ukrainy szukają coraz częściej pracy w swoich zawodach. Jakie są największe problemy rynku pracy?

Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy

Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia

Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Work-life balance w Kodeksie pracy

Od początku sierpnia zaczną obowiązywać znaczące zmiany, wprowadzone do Kodeksu pracy. Po latach obowiązywania telepracy, w przepisach pojawi się definicja pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy będą mogli badać stan trzeźwości pracowników. Dyrektywy unijne wymuszają na polskim ustawodawcy wprowadzenie jeszcze jednej zmiany, związanej z tzw. work-life balance. Ministerstwo Rodziny przygotowało ostateczną wersję noweli Kodeksu pracy, która wdraża regulacje związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Praca w Warszawie - sytuacja na rynku

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Spadek liczby ofert pracy

W czerwcu spadła liczba ofert pracy. Zdaniem analityków, może to zwiastować nadchodzącą recesję.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Stopa bezrobocia na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Schłodzenie na rynku pracy?

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł w maju o 1,5 punktu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC świadczy to o lekkim schłodzeniu na rynku pracy.

Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.

60 proc. pracowników dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Zwiększenie aktywności zawodowej i ograniczenie segmentacji rynku pracy już niedługo

Krajowy Program Reform 2022/2023 (KPR) przyjęty przez Radę Ministrów zakłada m.in. zwiększenie aktywności zawodowej oraz ograniczenie segmentacji rynku pracy.

Maląg: rynek pracy w Polsce ma się dobrze, sytuacja jest stabilna

Rynek pracy w Polsce ma się dobrze, sytuacja jest stabilna – oceniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która skomentowała dane Eurostatu o bezrobociu w Polsce na poziomie 3 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce – najnowsze dane

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Sprawdź ile wynosiła stopa bezrobocia w marcu 2022r.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Sytuacja młodych na rynku pracy

28 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Przyjazny rynek pracy a sytuacja demograficzna w Polsce

W Katowicach odbył XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Sprawdź jak przyjazny rynek pracy wpływa na sytuację demograficzną w Polsce.

Brakuje pracowników z Ukrainy. Kto ich zastąpi?

Z powodu ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę do Polski napłynęło bardzo dużo kobiet z Ukrainy, dla których nie ma wystarczającej ilości ofert pracy. Z kolei w branżach, w których zatrudniani są głównie mężczyźni polscy pracodawcy borykają się z niedoborami kadrowymi. Kto zastąpi ukraińskich mężczyzn na polskim rynku pracy?

Jak wzmocnić pozycję młodych na rynku pracy?

Trwają prace nad Rządową Strategią na rzecz Młodego Pokolenia. Czy uda się wzmocnić sytuację młodych Polek i Polaków na rynku pracy? Sprawdź jakie są założenia Strategii na rzecz Młodego Pokolenia.

Pomoc dla obywateli Ukrainy - rynek pracy

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, a także przypominamy, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

Napięta sytuacja na rynku pracy

Dane z marca potwierdzają napiętą sytuację na rynku pracy - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem w kwietniu w dużo większym stopniu powinny ujawnić się skutki wojny na Ukrainie na krajowy rynek pracy.

Pracodawcy oceniają umowy zlecenia i pracę zdalną

Według pracodawców objęcie wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Czego oczekuje kandydat od pracodawcy

Czego szukają specjaliści w ofertach pracy? Czy wizerunek pracodawcy ma znaczenie? Zapoznaj się z badaniem Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 r.

Raport z rynku pracy. Więcej ofert, możliwości dla uchodźców

W marcu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ok. 360 tys. nowych ofert pracy, o 30 proc. więcej niż w marcu rok temu - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Razem z opublikowanymi wcześniej ogłoszeniami pracodawcy szukają 681 tys. pracowników.

Młodzi kandydaci na rynku pracy

Czego brakuje młodym kandydatom do pracy? Sprawdź co na ten temat mówi raport zespołu z UJ na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nowy Kodeks spółek handlowych a prowadzenie biznesu

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To jedna z największych zmian w spółkach handlowych od 20 lat. Wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych.

Emerytury pomostowe - zmiany

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. W planach możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, a także rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA