REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja młodych na rynku pracy

Sytuacja młodych na rynku pracy
Sytuacja młodych na rynku pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

28 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza - powiedział w czwartek po posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta RP.

REKLAMA

Autopromocja

Po posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki przekazał, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Wyjaśnił, że w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Przedstawiciele ministerstw powiedzieli, jakie inicjatywy w tym obszarze są podejmowane oraz jakie są planowane.

Lepsze zarobki dla młodych

"Pojawiła się dyskusja na temat wzrostu płac. Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza. To też jest częścią rozmów, które jako Rada ds. Młodzieży prowadzimy i prowadzić będziemy" - zaznaczył Rzepecki dodając, że nie wszystko da się zrobić od razu.

Płatne staże

Doradca prezydenta przypomniał, że na poprzednich spotkaniach Rada pochylała się nad kwestią bezpłatnych staży i ten temat pojawił się również na czwartkowym posiedzeniu. "Rozmawialiśmy dzisiaj, żeby wypracować takie rozwiązania, które spowodowałyby, żeby te staże były płatne" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany o konkretne propozycje projektów ustaw odpowiedział, że są to inicjatywy ministerstw i "nie czuje się kompetentny" by o nich mówić, bo to wymaga stuprocentowych uzgodnień, a na razie resorty nad nimi pracują.

Przekazał, że kolejne spotkanie odbędzie się w drugim półroczu tego roku, kiedy rozpocznie się rok akademicki i szkolny. Pozwoli ono na podsumowanie sytuacji i wprowadzonych rozwiązań.

Dodał, że młodzi ludzie patrzą inaczej na sytuację zawodową, co jest wynikiem inwazji Rosji na Ukrainę oraz pandemii koronawirusa. "Z jednej strony pandemia koronawirusa uświadomiła nam, jak ważne są segmenty branżowe w naszym kraju - jak dziedziny informatyczne. Z drugiej strony, jeśli patrzymy na edukację, to tutaj mamy świadomość, że stacjonarnie była lepsza" - ocenił.

Dodał, że w większości młodzi ludzie uważają, że ich sytuacja na rynku pracy się pogorszyła.

Kompetencje miękkie

REKLAMA

Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Grochowski podczas konferencji ocenił, że pandemia pokazała, jak ważne są kompetencje miękkie, których nauki w szkołach brakuje - praca w grupach czy wystąpienia publiczne.

"Na uczelniach przygotowywani jesteśmy bardzo dobrze teoretycznie, ale brakuje nam czasami takiego aspektu z otoczenia społeczno-gospodarczego, który umożliwi nam wykorzystanie tej wiedzy i wdrożenie jej do praktyki" - powiedział dodając, że zmiana pozwoli na przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.

Doradztwo zawodowe

Aleksandra Klimek z Sekcji Młodych NSZZ Solidarność–80 zwróciła uwagę na znaczenie doradztwa zawodowego już w szkołach podstawowych, ponieważ "w momencie podejmowania wyborów, czy iść na studia, czy iść wypracowywać zawód, młodzi ludzie jeszcze nie są jego świadomi".

"Większość miała wpajane przez rodziców, że trzeba iść na studia, bo jak nie będziemy mieć wyższego wykształcenia, to nie będziemy mieć dobrej pracy" - oceniła.

Rynek pracy dla młodych ludzi

Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność", przekazał po posiedzeniu, że z ramienia jego organizacji przedstawione zostały analizy oraz diagnoza rynku pracy dla młodych ludzi. "Przedstawiliśmy konkretne programy, wypracowane rozwiązania, których wdrożenie pooprawiałoby sytuację młodych na rynku pracy" - zaznaczył.

W jego ocenie przedstawiciele ministerstw widzą potrzebę "zwiększenia edukacji ludzi młodych, podniesienia ich świadomości" związków zawodowych, gdzie i jak mogą ubiegać się o pracę czy jak pisać CV.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA