REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja młodych na rynku pracy

Sytuacja młodych na rynku pracy
Sytuacja młodych na rynku pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

28 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza - powiedział w czwartek po posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta RP.

Autopromocja

Po posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki przekazał, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Wyjaśnił, że w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Przedstawiciele ministerstw powiedzieli, jakie inicjatywy w tym obszarze są podejmowane oraz jakie są planowane.

Lepsze zarobki dla młodych

"Pojawiła się dyskusja na temat wzrostu płac. Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza. To też jest częścią rozmów, które jako Rada ds. Młodzieży prowadzimy i prowadzić będziemy" - zaznaczył Rzepecki dodając, że nie wszystko da się zrobić od razu.

Płatne staże

Doradca prezydenta przypomniał, że na poprzednich spotkaniach Rada pochylała się nad kwestią bezpłatnych staży i ten temat pojawił się również na czwartkowym posiedzeniu. "Rozmawialiśmy dzisiaj, żeby wypracować takie rozwiązania, które spowodowałyby, żeby te staże były płatne" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany o konkretne propozycje projektów ustaw odpowiedział, że są to inicjatywy ministerstw i "nie czuje się kompetentny" by o nich mówić, bo to wymaga stuprocentowych uzgodnień, a na razie resorty nad nimi pracują.

Przekazał, że kolejne spotkanie odbędzie się w drugim półroczu tego roku, kiedy rozpocznie się rok akademicki i szkolny. Pozwoli ono na podsumowanie sytuacji i wprowadzonych rozwiązań.

Dodał, że młodzi ludzie patrzą inaczej na sytuację zawodową, co jest wynikiem inwazji Rosji na Ukrainę oraz pandemii koronawirusa. "Z jednej strony pandemia koronawirusa uświadomiła nam, jak ważne są segmenty branżowe w naszym kraju - jak dziedziny informatyczne. Z drugiej strony, jeśli patrzymy na edukację, to tutaj mamy świadomość, że stacjonarnie była lepsza" - ocenił.

Dodał, że w większości młodzi ludzie uważają, że ich sytuacja na rynku pracy się pogorszyła.

Kompetencje miękkie

Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Grochowski podczas konferencji ocenił, że pandemia pokazała, jak ważne są kompetencje miękkie, których nauki w szkołach brakuje - praca w grupach czy wystąpienia publiczne.

"Na uczelniach przygotowywani jesteśmy bardzo dobrze teoretycznie, ale brakuje nam czasami takiego aspektu z otoczenia społeczno-gospodarczego, który umożliwi nam wykorzystanie tej wiedzy i wdrożenie jej do praktyki" - powiedział dodając, że zmiana pozwoli na przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.

Doradztwo zawodowe

Aleksandra Klimek z Sekcji Młodych NSZZ Solidarność–80 zwróciła uwagę na znaczenie doradztwa zawodowego już w szkołach podstawowych, ponieważ "w momencie podejmowania wyborów, czy iść na studia, czy iść wypracowywać zawód, młodzi ludzie jeszcze nie są jego świadomi".

"Większość miała wpajane przez rodziców, że trzeba iść na studia, bo jak nie będziemy mieć wyższego wykształcenia, to nie będziemy mieć dobrej pracy" - oceniła.

Rynek pracy dla młodych ludzi

Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność", przekazał po posiedzeniu, że z ramienia jego organizacji przedstawione zostały analizy oraz diagnoza rynku pracy dla młodych ludzi. "Przedstawiliśmy konkretne programy, wypracowane rozwiązania, których wdrożenie pooprawiałoby sytuację młodych na rynku pracy" - zaznaczył.

W jego ocenie przedstawiciele ministerstw widzą potrzebę "zwiększenia edukacji ludzi młodych, podniesienia ich świadomości" związków zawodowych, gdzie i jak mogą ubiegać się o pracę czy jak pisać CV.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA